wynajem-Kraków-Warszawa-Wrocław

10 porad dla najemcy, czyli jak szybko znaleźć mieszkanie do wynajęcia

Nie wszyscy muszą mieć własne mieszkanie. Jesteśmy coraz bardziej mobilni i cenimy sobie niezależność. Przemieszczamy się z jednego miejsca do drugiego i najem nieruchomości jest wtedy bardzo wygodny. Koniec wakacji i początek września to czas wzmożonego zainteresowania ofertami mieszkań do wynajęcia. Wrocław, Warszawa, Kraków, Gliwice – w każdym mieście znajdziesz mnóstwo ofert w tym okresie. Zanim wynajmiemy mieszkanie, warto przyjrzeć się 10 poradom ekspertów z biura nieruchomości Nowodworski Estates. 

1. Sprawdź ogłoszenia

Poszukiwania nowego mieszkania na wynajem, najczęściej zaczynają się od przeglądania ofert nieruchomości na różnych portalach. W gąszczu tak wielu mieszkań, niejeden mógłby się pogubić. Na pomoc przychodzą wyszukiwarki i filtry, dzięki którym wyświetlą się nam tylko te oferty, które będą dopasowany do naszych potrzeb. Jednak, czy na tym etapie, wiemy już, które mieszkanie wybrać?

2. Skorzystaj z usług biura nieruchomości

Pierwsze, na co zwracamy uwagę, to lokalizacja i zdjęcia nieruchomości. W większości jesteśmy wzrokowcami i to co ładne, przyciąga naszą uwagę. Dlatego tak ważne jest, aby cała oferta była dobrze przygotowana. Tutaj z pomocą przychodzi nam biuro nieruchomości. Współpraca z jednym biurem nieruchomości to komfort oraz wiele korzyści. Kontaktując się tylko z jednym agentem, oszczędzasz swój czas i energię. 

3. Umów się na oglądanie mieszkania

A najlepiej obejrzyj kilka mieszkań. Wiemy, że często pierwszy wybór jest najlepszy, ale warto jest mieć porównanie. Kupujemy wszystkimi zmysłami. Badania pokazują, że doznania zmysłowe odpowiadają nawet w 80% za reakcję mózgu, czyli decyzyjność. Podczas oglądania preferowanych nieruchomości Specjalista jest osobą która udzieli nam pełnej informacji na temat oglądanych lokali oraz okolicy.

4. Zadawaj pytania, nawet te niewygodne

Wynajęcie mieszkania, to zobowiązanie, które podejmujemy najczęściej na rok lub dłużej. Poza kosztem najmu, który musimy zaplanować w budżecie domowym, powinniśmy ustalić wszystkie szczegóły przed podpisaniem umowy. Co nam wolno, a czego nie? Kiedy i w jaki sposób będziemy płacić za mieszkanie? Co możemy naprawić samemu, a na co musi wyrazić zgodę właściciel nieruchomości? Czy w mieszkaniu mogą być zwierzęta? Czy można w ścianach wieszać półki lub obrazy? Pytań jest cała masa. Im więcej pytań zadasz, tym więcej informacji uzyskasz, a najem będzie komfortowy.

5. Ustal warunki płatności

Wśród zadawanych pytań powinny znaleźć się pytania o warunki i terminy płatności. Warto dopasować termin płatności czynszu najmu do terminu otrzymywanego przez nas wynagrodzenia. Możemy ustalić płatność z góry za cały miesiąc, jak również z dołu na dowolny dzień miesiąca. W umowie powinny znaleźć się również zapisy o ewentualnych podwyżkach czynszu najmu oraz sposobie ich komunikowania najemcy. Płatności to nie tylko czynsz, ale również opłaty eksploatacyjne tj. woda, prąd, gaz i inne media oraz kaucja. Często opłaty za media uzależnione są od ilości lokatorów. Dopilnujmy, aby rzeczywisty stan liczby mieszkańców został dostarczony do administracji. Kaucja, co do zasady, ma stanowić zabezpieczenie dla wynajmującego, z tytułu niezapłaconego czynszu czy jakichkolwiek szkód wyrządzonych przez najemcę. Jej wysokość standardowo stanowi wartość jednomiesięcznego czynszu najmu. W dniu podpisania umowy najmu pobierana jest jednorazowo od najemcy i zwracana na koniec okresu najmu, w sytuacji kiedy wszystko przebiegało zgodnie z umową.

6. Ustal warunki napraw

Poza warunkami płatności, bardzo ważną sprawą są naprawy w mieszkaniu. Warunki napraw najlepiej, aby były zawarte w umowie najmu. Jeśli w czasie wynajmu mieszkania zaistnieje potrzeba dokonania naprawy, która będzie obciążać wynajmującego, najemca powinien o tym fakcie niezwłocznie go poinformować. Przykładem może być naprawa zepsutej (nie z winy najemcy) instalacji kanalizacyjnej w mieszkaniu. Korzystając z mieszkania na wynajem, najemca ma obowiązek dbać o czystość i higienę, naprawiać szkody wyrządzone przez siebie oraz naprawy i konserwacje podstawowych usterek. 

7. Podpisz umowę najmu

Zawarcie umowy, pomiędzy wynajmującym a najemcą, jest gwarancją dotrzymania złożonych przez strony obietnic. Umowa na wynajem mieszkania, to nie tylko podstawa do odprowadzania podatków, ale przede wszystkim ochrona obu stron. Dzięki niej, najemca zna wszystkie warunki związane z mieszkaniem do wynajęcia tj. okres wypowiedzenia, terminy płatności, warunki napraw, oznaczenia nieruchomości oraz prawa i obowiązki obu stron, a właściciel nie narazi się na kłopoty finansowe w przyszłości. Dobrym rozwiązaniem jest podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Pamiętaj, czytaj uważnie zapisy umowy.

8. Dokładnie obejrzyj mieszkanie

W trakcie podpisywania umowy w lokalu mieszkalnym oraz sporządzania protokołu zdawczo – odbiorczego warto obejrzeć całe mieszkanie. Wszelkie uszkodzenia sprzętu, rysy na ścianach czy zarysowania na frontach mebli, powinny znaleźć się w protokole. Dla lepszego udokumentowania można zrobić zdjęcia i dołączyć je do dokumentacji.

9. Sporządź protokół zdawczo – odbiorczy

Zanim wprowadzimy się do naszego wymarzonego mieszkania musimy podpisać załącznik do umowy najmu tj. protokół zdawczo – odbiorczy. Zostaną w nim wykazane wszystkie stany liczników, lista wyposażenia mieszkania, opisane właściwości techniczne lokalu oraz co zostało przekazane nowemu najemcy, czyli np. dwa komplety kluczy. Protokół jest głównie zabezpieczeniem dla najemcy. Ma on wówczas pewność, że nie będzie ponosił kosztów naprawy szkód, których nie wyrządził. Załącznikiem do protokołu mogą być zdjęcia poszczególnych pomieszczeń, urządzeń i innych istniejących nieprawidłowości.

10. Przelewaj pieniądze na konto

Ta forma płatności jest bezpieczna dla najemcy, ale również i dla wynajmującego. Dokonując przelewu, pozostaje ślad w systemie bankowym oraz możliwość wydrukowania potwierdzenia realizacji przelewu. W sytuacjach spornych tj. informacja od wynajmującego, że nie dokonaliśmy płatności istnieje możliwość weryfikacji, czy przelew od nas wyszedł. Przy rozliczeniach gotówkowych, jeśli sporządzimy potwierdzenie otrzymania kwoty, również można sprawdzić harmonogram płatności. W przeciwnym wypadku możemy mieć problemy.

 

Porady dla wynajmującego już w kolejnym artykule.

Napisz komentarz