5 najczęstszych błędów popełnianych przy sprzedaży mieszkania

Choć popyt na nieruchomości jest w Polsce olbrzymi, wbrew pozorom wcale nie tak łatwo sprzedać mieszkanie. Agenci Nowodworski Estates podczas pracy z ofertami regularnie spotykają się z rażącymi błędami popełnianymi przez właścicieli przy próbach transakcji. Poznaj 5 najpowszechniejszych i dowiedz się, jak ich uniknąć!

1. Zawyżanie ceny

To normalne, że każdy chce zarobić na sprzedaży swojego mieszkania jak najwięcej. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że kupujący przeglądają setki ofert i doskonale zdają sobie sprawę z tego, ile za co mogą zapłacić. Wielu z nich posiłkuje się kredytem hipotecznym i liczy się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych remontów przed przeprowadzką – każda złotówka będzie więc miała dla nich znaczenie.

Może Ci się wydawać, że jeśli Twoje mieszkanie było dopiero co wyremontowane, masz pełne prawo zażądać za nie znacznie więcej niż właściciele podobnych nieruchomości w okolicy. To nie do końca prawda, ponieważ według danych rynkowych nie da się w pełni odzyskać kosztów renowacji. Jeśli została ona przeprowadzona tuż przed sprzedażą mieszkania, przy odrobinie szczęścia można liczyć na zwrot maksymalnie 80% poniesionych wydatków. Miej to na uwadze jeśli planujesz remont na potrzeby sprzedaży nieruchomości.

2. Niedbała oferta

Nie jesteś jedyną osobą, która sprzedaje swoje mieszkanie. W internecie roi się od ofert innych prywatnych właścicieli, agencji nieruchomości oraz deweloperów, z którymi musisz konkurować. Nie będzie łatwo się przebić, zwłaszcza że często popełnianym błędem jest zamieszczanie w sieci niedbałego i nieprzemyślanego ogłoszenia.

Do „grzechów głównych” należą bez wątpienia niskiej jakości zdjęcia wykonywane telefonem, pozbawiony detali i niepoprawny językowo opis, a także publikowanie oferty w darmowych serwisach bez ich odpowiedniego zarządzania, gdzie momentalnie ginie ona wśród konkurencyjnych ogłoszeń. Postaw się w roli kupującego. Gdybyś sam szukał nieruchomości, zapewne nie chciałbyś skorzystać z oferty przygotowanej niedbale, która wygląda jak zrobiona “na kolanie”, zdjęcia są niewyraźne, a tekst zawiera błędy językowe. Za to Twoją uwagę bardziej przyciągną estetyczne i profesjonalne fotografie, szczegółowe przedstawienie lokalu czy wyróżnienie oferty na samej górze portalu ogłoszeniowego.

3. Ukrywanie wad nieruchomości

Czasami może wydawać Ci się, że warto przemilczeć jeden czy dwa mankamenty dotyczące Twojego mieszkania, bo mogłyby one niepotrzebnie zniechęcić zainteresowanych. To niewłaściwe podejście. Po pierwsze kupujący liczą się z tym, że nieruchomości z rynku wtórnego nie są pozbawione wad, a po drugie ukrywanie defektów to po prostu praktyka nielegalna.

Jako sprzedawca ponosisz odpowiedzialność względem kupujących, jeżeli sprzedana nieruchomość ma wadę fizyczną lub prawną, która nie została przedstawiona podczas negocjacji. Najlepiej więc od samego początku rozmów z klientem dysponować pełną dokumentacją, w której będzie on mógł znaleźć także dane na temat usterek i niedogodności. Wtedy – nawet w ich obliczu – będzie wiedział, że ma do czynienia z wiarygodnym sprzedawcą.

4. Mieszkanie nieprzygotowane do sprzedaży

Nie bez powodu tak wiele mówi się o mocy pierwszego wrażenia. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowo poznaną osobę, czy ofertę nieruchomości na sprzedaż, ludzie mają tendencję do wyciągania uogólnionych wniosków na podstawie pierwszych paru sekund kontaktu. Tym bardziej dziwi fakt, że wielu właścicieli prezentuje swoje mieszkania w stanie zupełnie do tego nieprzygotowanym. Lokale bywają nieposprzątane i nieprzewietrzone, nie mówiąc już o zapewnieniu jakiejkolwiek zachęty dla zainteresowanych – takiej jak prosty poczęstunek czy świeże kwiaty.

Warto zrobić wszystko, żeby potencjalny nabywca od razu w chwili wejścia do mieszkania poczuł się w nim jak u siebie. Zadbaj więc o przyjazne oświetlenie, przyjemny zapach w pomieszczeniu, a przede wszystkim – o nieskazitelny porządek. Możesz także wprowadzić kilka zmian związanych z aranżacją wnętrz. Spójna kolorystyka dodatków czy zmiana faktury materiałów może wpłynąć bardzo korzystnie na efekt wizualny. Jeśli nie masz czasu, by się tym zająć i potrzebujesz pomocy specjalistów, powierz to zadanie architektom z Nowodworski Estates. W ramach usługi home stagingu wykorzystają oni pełen potencjał Twojej nieruchomości.

5. Brak umowy na wyłączność

Na koniec trzeba wspomnieć o najczęstszym błędzie popełnianym przez sprzedających: próbach samodzielnego przeprowadzenia transakcji, będąc do tego z zupełności nieprzygotowanym. Często wydaje nam się, że skorzystanie z pomocy agencji nieruchomości to zbędne koszty. Nic bardziej mylnego – to inwestycja, która zwróci się z naddatkiem.

Gdy już zdecydujemy się na współpracę z agentem, ważne, aby podpisać umowę na wyłączność z tylko jednym pośrednikiem. Masz wtedy pewność, że agentowi zależy na sprzedaży mieszkania w nie mniejszym stopniu niż Tobie. Umowa otwarta nigdy Ci tego nie zagwarantuje – prawdopodobnie żaden z pośredników nie poświęci Tobie i Twojej nieruchomości wystarczająco dużo czasu, a w serwisach z ofertami pojawi się mnóstwo niespójnych ogłoszeń, mogących zniechęcać i wprowadzać zainteresowanych w błąd.

Sprzedaj mieszkanie z Nowodworski Estates!

Jeśli planujesz sprzedaż mieszkania, skontaktuj się z Nowodworski Estates! Weźmiemy na siebie pełną odpowiedzialność za doprowadzenie do udanej transakcji oraz jej przebieg. Możesz liczyć na najwyższej jakości promocję Twojej oferty i profesjonalne przygotowanie nieruchomości do prezentacji m.in. usługę home stagingu. Zajmiemy się również kwestiami prawnymi i negocjacyjnymi. Z nami możesz tylko zyskać!

Napisz komentarz

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą powyższego formularza jest Nowodworski Estates sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Krakowie (31-069) przy ul. Sukienniczej 8/U8. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania przez Administratora danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności