6 kroków do wynajęcia mieszkania

Najbliższe miesiące, to czas wzmożonego zainteresowania najmem wśród studentów oraz tych, którzy przyjeżdżają do dużych miast w celu podjęcia pracy. Rosnąca ciągle liczba ofert mieszkań na wynajem pokazuje, jak duże zainteresowanie jest wśród potencjalnych najemców. Zanim wynajmiesz mieszkanie przygotuj się do tego. Dzięki poradom Norberta Nakonecznego, Starszego Specjalisty ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości Nowodworski Estates dowiesz się, jak w 6 prostych krokach szybko i bezpiecznie wynająć mieszkanie.

1. Ustalenie budżetu

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: ile chcemy przeznaczyć na koszty wynajmu mieszkania? Nasze możliwości finansowe są bardzo ważnym elementem, ponieważ podpisując umowę najmu, przyjmujemy na siebie zobowiązanie do płacenia comiesięcznego czynszu wraz z opłatami eksploatacyjnymi. Starajmy się wybrać mieszkanie ładne, w dobrej cenie i dobrze skomunikowane z naszym miejscem pracy czy uczelnią. W zakładanej kwocie przeznaczonej na wynajem możemy znaleźć różne oferty mieszkań – większe, mniejsze, urządzone lub nie, bliżej centrum lub dalej. Wszystko uzależnione jest od naszych preferencji i tego, na czym nam najbardziej zależy.

2. Wybór zakładanych lokalizacji / dzielnic / części miasta

Szukając mieszkania na wynajem, patrzymy na to, aby jego lokalizacja pozwalała nam na szybki i łatwy dojazd do pracy czy uczelni. Dzielnica, w której zamieszkamy, powinna posiadać infrastrukturę odpowiadającą naszym potrzebom. Im bliżej centrum i uczelni, tym mieszkania będą droższe. Tu wracamy do punktu 1 i odpowiedzi na pytanie, ile chcemy wydać na mieszkanie. Mieszkania oddalone od miejsca pracy czy uczelni, ale dobrze skomunikowane mogą być dobrym wyborem, zwłaszcza pod względem cenowym. Zwracajmy uwagę na infrastrukturę dzielnicy, w której będziemy mieszkać – czy jest duża dostępność sklepów i usług. Często również kryterium wyboru pada na ilość terenów zielonych w okolicy, w której chcemy zamieszkać. Każdy z tych elementów składa się na wybór dzielnicy, w której szukamy nowego mieszkania.

3. Ustalenie szczegółów – odpowiedź na pytanie: czego szukam?

Mając określony budżet oraz wybraną lokalizację możemy przejść do ustalenia szczegółów. Powinniśmy określić na czym nam zależy. Ile nasze mieszkanie ma mieć pokoi, czy będzie dostępne miejsce postojowe lub garaż, czy może chcemy, żeby był balkon lub taras, a może chcemy mieć klimatyzację w mieszkaniu a kuchnia ma być zamknięta a nie tylko aneks kuchenny. Te cechy są ważne przy selekcji ofert mieszkań. Większość wyszukiwarek ma rozbudowany panel opcji do wyboru. Szukając ofert, możemy tak sparametryzować kryteria wyboru, aby wyświetlały się tylko oferty dopasowane do naszych potrzeb.

4. Selekcja ofert i wybór

Dobrze przygotowana oferta znacznie ułatwia nam wybór, który może być prosty i szybki. Przeglądając oferty, dążymy do wybrania tej najlepszej. Jednak sam wybór oferty to nie wszystko. Kolejnym krokiem jest umówienie się na prezentację mieszkania. Na żywo możemy ocenić czy oferowane mieszkanie spełnia nasze oczekiwania. Często okazuje się, że zdjęcia zawarte w ofercie bardzo dobrze odzwierciedlają realny stan nieruchomości. Jeśli prezentowana nieruchomość ma wszystko, na czym nam zależy, czyli np. jest balkon, aneks kuchenny i miejsce postojowe możemy przejść do ustalenia warunków oraz podpisania umowy najmu.

5. Ustalenie warunków i podpisanie umowy najmu

Mamy już wybraną nieruchomość, czas na ustalenie warunków najmu. Musimy określić na jaki czas chcemy wynająć mieszkanie np. rok, jaka będzie wysokość czynszu najmu oraz opłat eksploatacyjnych, czy będą one pobierane zaliczkowo czy wg zużycia. Również kwestia wyposażenia mieszkania jest istotna. Czy wolno nam będzie dostawić nowe meble, czy będziemy mogli zawiesić półki lub obrazy na ścianach, czy część mebli będących na wyposażeniu możemy podmienić w trakcie użytkowania mieszkania? Na takie pytanie musimy znać odpowiedzi, a najlepiej jak one wszystkie zostaną zawarte w umowie najmu, którą podpiszemy z właścicielem nieruchomości. 

6. Podpisanie protokołu zdawczo – odbiorczego, wprowadzka i bezpieczne zarządzanie

Do cieszenia się nowym mieszkaniem został już tylko jeden krok. Zanim wprowadzimy się do naszego wymarzonego mieszkania musimy podpisać protokół zdawczo – odbiorczy, w którym zostaną wykazane wszystkie stany liczników, lista wyposażenia mieszkania, opisane właściwości techniczne lokalu oraz co zostało przekazane nowemu najemcy, czyli np. dwa komplety kluczy. Teraz pozostaje wprowadzić się do nowego, wymarzonego mieszkania i cieszyć się każdym dniem. A jeśli chcesz mieć święty spokój skorzystaj z usługi Zarządzania najmem, gdzie dedykowany zarządca zajmie się wszystkimi formalnościami i będzie pierwszym kontaktem pomiędzy najemcą a właścicielem nieruchomości.

 

Chcesz zaoszczędzić swój czas i uniknąć kłopotów wynikających z nieznajomości rynku? Skorzystaj z usług doświadczonych specjalistów, a wynajem nieruchomości będzie przebiegać szybko i bezpiecznie. Kraków, Warszawa, Gliwice a może Wrocław – tam znajdziesz swoje nowe mieszkanie na wynajem.

Napisz komentarz