wynajem-zarządzanie-kraków

6 porad dla wynajmującego, czyli jak szybko wynająć mieszkanie

Koniec wakacji i początek września to czas przeprowadzek i poszukiwania miejsca do zamieszkania, nie tylko przez studentów. Ciągle zmieniające się uwarunkowania socjologiczne powodują, że ludzie coraz częściej zmieniają miejsce zamieszkania. Komu i jak wynająć mieszkanie? Tego dowiesz się z poradnika przygotowanego przez ekspertów z biura nieruchomości Nowodworski Estates.

1. Rozpoznaj rynek i określ grupę docelową

Rozpoczynając przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, powinniśmy zacząć od rozpoznania rynku oraz określenia, do kogo będziemy kierować naszą ofertę. Obecnie rynek nieruchomości cały czas się rozwija. Obserwujemy ciągłe wzrosty o dwucyfrowej dynamice. Na wzrosty cen wpływa przede wszystkim duże zapotrzebowanie na mieszkania (strona popytowa), mała dostępność nieruchomości i działek budowlanych (podaż) oraz czynniki zewnętrzne np. niskie stopy procentowe. Zanim wynajmiemy mieszkanie, powinniśmy określić grupę docelową najemców. Wśród najpopularniejszych możemy wyróżnić studentów, rodziny i dziećmi, turyści, zagraniczni pracownicy korporacji oraz single/pary. Każda z tych grup ma inne preferencje dotyczące lokalizacji oraz wyposażenia mieszkania. Aktualnie najpopularniejsze są mieszkania małometrażowe, 2-3 pokojowe, w atrakcyjnych dzielnicach miasta. Docelową grupą odbiorców tych nieruchomości są studenci oraz krajowi i zagraniczni pracownicy korporacji.

2. Skorzystaj z usług biura nieruchomości i stwórz dobrą ofertę

Klienci wyszukując ofert mieszkania do wynajęcia zwracają uwagę w pierwszej kolejności na lokalizację, standard oraz zdjęcia nieruchomości. Przygotowana przez agenta indywidualna strategia marketingowa w oparciu o analizę potrzeb klienta daje klientowi spójną ofertę z jedną ceną i opisem na różnych portalach branżowych. Korzystając z usług jednego biura nieruchomości klient ma pewność, że jego oferta będzie skutecznie promowana, a cały proces wynajmu przebiegnie szybko i bezpiecznie.

3. Ustal realną cenę

Cena oferowanej nieruchomości powinna być dopasowana do cen rynkowych. Również warto zwrócić uwagę, w jakim kierunku zmierzają ceny podobnych nieruchomości. Podobnych tzn. o podobnym metrażu, wystroju, lokalizacji. Pamiętajmy, że do ceny najmu musimy doliczyć koszty mediów. Jeśli nieruchomość była wcześniej zamieszkiwana to ustalenie orientacyjnych kosztów zużycia mediów nie powinno stanowić problemu. Warto w ogłoszeniu uwzględnić informację, czy wymagana jest kaucja od najemcy na pokrycie ewentualnych należności przyszłych. Wysokość takiej kaucji nie może przekroczyć dwunastu czynszów najmu. Najczęściej spotykana jest kaucja w wysokości jednomiesięcznego czynszu najmu.

4. Sprawdź najemcę

Weryfikacja najemcy to bardzo ważny element w procesie wynajmu nieruchomości. Posiadając mieszkanie do wynajęcia chcemy mieć pewność, że przyszły najemca jest osobą rzetelną. Zależy nam na terminowych płatnościach czynszu od najemcy oraz unikaniu niepożądanych sytuacji. Kiedy najemca zdecyduje się na wynajęcie mieszkania warto sprawdzić czy posiada on niezapłacone zobowiązania np. rachunki za media z poprzedniego wynajmu lub opóźnienia w płatnościach czynszu. Jeśli mamy taką możliwość możemy samodzielnie zająć się weryfikacją, choćby poprosić o rekomendację ostatniego wynajmującego bądź zweryfikować miejsce pracy przyszłego lokatora. Z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa i komfortu wynajmu powinniśmy o to zadbać przed podpisaniem umowy. W dobrych biurach nieruchomości kwestia weryfikacji wypłacalności najemcy jest standardową usługą.

5. Podpisz umowę najmu

Zawarcie umowy najmu, pomiędzy wynajmującym a najemcą, jest gwarancją dotrzymania złożonych przez strony obietnic. Wszystkie obowiązki, obu stron zapisane w jednym dokumencie, dają gwarancję ochrony interesów każdej z nich. Ustalając wysokość czynszu wraz z opłatami administracyjnymi, terminy płatności oraz warunki napraw, wynajmujący nie narazi się na kłopoty finansowe w przyszłości. W celu lepszej ochrony, właściciel nieruchomości powinien podpisać umowę najmu okazjonalnego, który jest szczególną formą najmu lokalu mieszkalnego. W sytuacjach, gdy najemca nie chce opuścić wynajmowanego mieszkania, najem okazjonalny staje się niezwykle przydatny.

6. Oddaj mieszkanie w zarządzanie

Dla lepszego komfortu, spokoju i oszczędności czasu warto skorzystać z usługi zarządzania najmem. Dobry zarządca to gwarancja świętego spokoju i pewności, że nasze mieszkanie rzeczywiście będzie przynosić zyski, a nie straty. Bo samo znalezienie najemcy to dopiero początek, sztuką jest znalezienie rzetelnego i uczciwego klienta, który nie zniszczy naszego mieszkania, a rachunki będzie płacić w terminie. Korzystając z zarządzania najmem dedykowany zarządca weźmie na swoje barki wszystkie formalności, bieżącą obsługę, a czasem i problemy, które pojawią się w czasie wynajmowania mieszkania, np. ciągły kontakt z najemcą, usterki i naprawy w nieruchomości, czy kontrolę stanu mieszkania i bieżących opłat.

Napisz komentarz