studenci wynajem mieszkania studenckiego kraków warszawa wrocław

Analiza rynku najmu dla studenta we wrześniu 2018 roku

Wakacje i wrzesień to zawsze najbardziej gorący okres pracy w branży nieruchomości. Kończą się wakacje, urlopy; w tym też czasie gorączkową aktywność wykazują coi studenci i ich rodzice, którzy z różnych względów wynajęcie mieszkania zostawili na ostatnią chwilę.

Najczęściej poszukiwanymi mieszkaniami we wrześniu zarówno na wynajem oraz na sprzedaż są mieszkania dwupokojowe – w konfiguracji: sypialnia + salon z kuchnią, lub dwa osobne pokoje z osobną kuchnią. Dobra lokalizacja w przypadku takich mieszkań oznacza przede wszystkim w przypadku najmu: bliskość centrum lub uczelni lub dogodna komunikacja miejska, głównie tramwajowa. W związku z powyższym najczęściej poszukiwane rejony to oczywiście centrum miasta.

Standard w mieszkaniach na wynajem jest ważny, natomiast ważniejsza jest jego estetyka niż wysoka jakość zastosowanych materiałów lub mebli – liczy się w pierwszej kolejności układ funkcjonalny (osobna sypialnia lub dwa osobne pokoje), w następnej estetyka. Studenci często rezygnują ze standardu wykończenia lub pełnego wyposażenia kosztem niższej ceny lub lepszego układu, który następnie będą mogli niewielkim kosztem doprowadzić do swoich wymagań (łóżka, meble z ikei, etc…).

Studentów poszukujących można podzielić na trzy grupy:
1. Student w pojedynkę, którego koszty wynajmu pokrywa sam pracując, równocześnie studiując. Zazwyczaj wybiera kawalerkę lub niewielkie one bedroom (sypialnia + salon z kuchnią)
2. Studenci w dwie osoby wybierają najchętniej dwa osobne pokoje. W tym przypadku albo pokrywają koszta 50/50, pracując lub korzystając z pomocy rodziców.
3. Studenci w większych grupach. Zazwyczaj szukają większych mieszkań, w kamienicach, które często odbiegają standardem, ale mają np. trzy niezależne pokoje. Koszta pokrywają często sami, rozkładając je na wiele osób.Mieszkania tego typu zazwyczaj jako pierwsze znikają z rynku, ale również często ich standard jest niższy.

Ceny mieszkań znajdują się w następujących przedziałach:

Kraków
– kawalerki: od 1400-2000 + opłaty w zależności od standardu, metrażu, lokalizacji
– 2 pokoje (one bedroom) – 1600 – 2300 + opłaty
– 2 pokoje osobne – 1700 – 2000 + opłaty
– 3 pokoje i więcej – 2500 – 3500 + opłaty

Wrocław
1 pokój: 1100 – 1500 + opłaty w zależności od standardu, metrażu, lokalizacji
2 pokoje: 1600 – 2000 + opłaty
3 pokoje: 2100 – 2800 + opłaty

Warszawa
1 pokój 1800 – 2200 + opłaty
2 pokoje: 2300 – 3300 + opłaty
3 pokoje 3500 – 5000 + opłaty

Ponieważ mamy połowę września, najlepsze oferty już się rozeszły, jednak nadal na rynku można znaleźć perełki. Dobrym okresem na poszukiwanie mieszkania jest lipiec lub sierpień, we wrześniu często oferta jest mocno przebrana i trzeba uzbroić się w cierpliwość przy poszukiwaniach lub wziąć ofertę, która w mniejszym stopniu zaspokoi nasze potrzeby.

Maciej Dymek
Starszy Specjalista Private House Brokers

Napisz komentarz