fbpx
ceny mieszkań 2020 wynajem

Ceny mieszkań 2020: tanieje wynajem. Co powinni wiedzieć najemcy?

Jak wykazywaliśmy już w poprzednich artykułach, średnie ceny mieszkań w 2020 roku nie spadły z powodu epidemii koronawirusa. Wiele osób oczekiwało, że rynek mieszkań ugnie się pod naporem gospodarczego załamania, jednak zgodnie z przewidywaniami ekspertów – mimo tymczasowego spadku popytu – wartość nieruchomości w Polsce właściwie nie uległa zmianie. Obniżek czynszów doczekali się jednak ci, którzy poszukują dla siebie mieszkań na wynajem. W poniższym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące cen nieruchomości 2020, związane z kryzysem epidemicznym.

Ceny nieruchomości 2020: jak rynek zareagował na epidemię koronawirusa?

Wbrew nadziejom osób planujących zakup własnego m2 oraz wbrew obawom inwestorów, kryzys epidemiczny nie spowodował trzęsienia ziemi na rynku nieruchomości. Średnie ceny mieszkań w 2020 roku pozostają bez zmian. W obliczu koronawirusa rynek nieruchomości ponownie okazał się najbezpieczniejszą formą lokaty kapitału. W niepewnych czasach stanowi najlepsze rozwiązanie dla wytrawnych inwestorów – zauważa krakowski pośrednik NE Radosław Góral. 

Nie oznacza to wcale, że w branży nic się nie zmieniło. Podobnie jak każda inna, ewoluowała pod wpływem epidemii. Poza zmianami w pracy pośredników, o których wspominaliśmy przy okazji tekstu poświęconego nowym technologiom, zaobserwowaliśmy 3 zasadnicze zmiany.

Najważniejszy trend dotyczący rynku mieszkań niewątpliwie dotyczy uwolnienia setek lokali, które do tej pory przeznaczone były dla turystów wynajmujących je na krótkie terminy. Mieszkania te trafiły albo na sprzedaż, albo – częściej – na wynajem długoterminowy. Oba rodzaje inwestycji dokładnie porównywaliśmy w tym artykule.

Drugą zmianę, spowodowaną epidemią koronawirusa, stanowi pewien rodzaju trend na przeprowadzki. Polacy zaczęli w ostatnim czasie zmieniać mieszkania, ponieważ w chwili „uwięzienia” na czas izolacji w domach dostrzegli wszelkie mankamenty dotychczasowych czterech ścian. Do przyczyn wspomnianego trendu należało również rosnące znudzenie, a nieraz także osobiste problemy finansowe najemców. Szczególnym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć przestrzenne lokale, gwarantujące dostęp do tarasów czy ogródków, ale też domki letniskowe. Zagadnienie to analizowaliśmy na naszym blogu w kwietniu.

Trzeci i ostatni trend wygenerowany przez kryzys epidemiczny to główny wątek tego artykułu, a więc zauważalny spadek cen wynajmu mieszkań. Statystyki wyraźnie pokazują, że w marcu w 7 z 15 przeanalizowanych miast koszt wynajmu mieszkania spadł w porównaniu do lutego. Z obserwacji ofert Nowodworski Estates wiemy, że kwiecień i maj również były dla najemców tańsze. Wszystko jednak wskazuje na to, że ceny powoli zaczynają wracać do tych sprzed epidemii.

średnie ceny mieszkań 2020 koronawirus

Dlaczego ceny wynajmu mieszkań spadły?

O tym, dlaczego najem jest obecnie tańszy, trochę już napisaliśmy. Temat rozwija nasz ekspert. Na chwilowe obniżki cen najmu złożyły się przede wszystkim trzy czynniki. Po pierwsze na rynek trafiły mieszkania z krótkich najmów. Po drugie ich właściciele udostępnili je za mniejsze kwoty, ponieważ wielu potencjalnych najemców szuka tańszych lokali ze względu na trudniejszą sytuację finansową w obecnej sytuacji. Po trzecie z rynku zniknęli studenci, którzy na parę miesięcy opuścili miasta akademickie i nie wrócą już do nich przez okres wakacji – wylicza Radosław Góral.

Agent NE podkreśla jednocześnie, że większa podaż wcale nie przekłada się na zmniejszone zainteresowanie nieruchomościami na wynajem. Wręcz przeciwnie. Można odnieść wrażenie, że obniżka czynszów i większy wybór dodatkowo zachęciły Polaków do najmowania nowych lokali – podsumowuje.

Warto pamiętać, że w dłuższej perspektywie średnie ceny nieruchomości – zwłaszcza w dużych miejscowościach – zawsze będą rosnąć. O ile z wielu produktów i usług człowiek jest w stanie zrezygnować w czasie kryzysu, o tyle nie sposób wyeliminować potrzebę mieszkaniową. A w Polsce wciąż zdecydowanie więcej jest lokatorów niż lokali, co szczególnie rzuca się w oczy w metropoliach, gdzie nie od dziś brakuje gruntów pod zabudowę.

Koszt wynajmu mieszkań – czy warto negocjować wysokość czynszu?

Ceny wynajmu mieszkań w 2020 roku tymczasowo spadły, co może zachęcać wielu najemców do renegocjowania warunków podpisanej umowy. Czy takie zachowanie ma uzasadnienie, a przede wszystkim – czy można coś w ten sposób wskórać?

Negocjować zawsze warto – śmieje się Radosław Góral. Zauważa jednak, że coraz trudniej jest wywalczyć niższe ceny za najem nieruchomości. Jak pisaliśmy wyżej, chętnych na mieszkanie w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu mimo wszystko nie brakuje. Właściciele nie mają więc powodów, aby obniżać czynsze.

Warto rozejrzeć się za nowym lokum, ponieważ wśród tych, które trafiły na rynek z wynajmu krótkoterminowego, można znaleźć prawdziwe perełki w okazyjnych cenach. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ branża nieruchomości wychodzi z gospodarczego załamania nietknięta, a do miast już wracają pracownicy, którzy wyjechali do domów rodzinnych na czas lockdownu – odnotowuje nasz ekspert.

niższe ceny wynajmu mieszkań

Średnie ceny mieszkań – wynajmować czy kupować?

Na podstawie niższych kosztów wynajmu mieszkania można wnioskować, że ceny nieruchomości w 2020 roku ogólnie spadły. Czy słusznie? Nasi eksperci zgodnie studzą entuzjazm – poza obniżkami czynszów średnie ceny mieszkań są na niezmiennie wysokim poziomie. Oznacza to, że wbrew nadziei wielu, kupno własnego m2 wcale nie jest teraz łatwiejsze.

Co więcej, znacznemu zaostrzeniu uległy warunki kredytów udzielanych przez banki. Wzrosły na przykład wymagania dotyczące wkładu własnego, co dla wielu marzących o kupnie mieszkania jest barierą nie do przeskoczenia. Dodając do tego tymczasowo niższe ceny wynajmu mieszkań, łatwo pokusić się o wniosek, że obecna chwila bardziej sprzyja potencjalnym najemcom.

Trzeba jednak zauważyć, że na rynku pojawiło się wiele bardzo dobrych ofert inwestycyjnych, częściowo pochodzących z rynku najmów krótkoterminowych. Inwestor dzięki temu dostaje gotowy produkt, na którym już może zarabiać. Dlatego jeśli ktoś planuje zakup nieruchomości, powinien wykorzystać dobry moment, bo ceny cały czas utrzymują się na poziomie sprzed pandemii, a popyt powoli wraca do normy – tłumaczy Radosław Góral.

Każdy, kto szuka dla siebie wygodnego mieszkania, powinien skorzystać z okazji i rozejrzeć się za ofertami lokali na wynajem. To prawdopodobnie najlepszy moment na podpisanie nowej umowy najmu. Kryzys spowodowany koronawirusem może jeszcze długo oddziaływać na gospodarkę, ale rynek nieruchomości w Polsce okazał się odporny na zawirowania. To każe nam przypuszczać, że średnie ceny nieruchomości na pewno nie spadną, a koszty wynajmu mieszkań lada chwila wrócą do normy sprzed epidemii.

Napisz komentarz