Ceny mieszkań na wynajem w Warszawie ranking dzielnic

Ceny wynajmu mieszkań w Warszawie. Ranking dzielnic 2020

W kategorii najmu, ceny mieszkań w Warszawie wciąż biją kolejne rekordy. Zrównały się już z poziomem miast Europy Zachodniej. Niepokoić może fakt, że średnie zarobki w stolicy wcale nie poszły ich śladem. Czy to oznacza, że już niebawem centrum Warszawy będzie dostępne tylko dla najbogatszych? Tak sytuacja wygląda w Londynie czy Paryżu, gdzie przeciętny obywatel nie może sobie pozwolić na mieszkanie w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Sytuację w stolicy Polski sprawdził nasz agent Paweł Madejek. Zobacz, w których dzielnicach Warszawy ceny mieszkań do wynajęcia są najwyższe, a w których najniższe.

Ceny mieszkań w Warszawie na tle Europy

Średnia cena, jaką trzeba zapłacić za wynajem mieszkania w Warszawie, jest wyższa niż w 18 innych stolicach europejskich! Takie dane płyną z raportu przygotowanego przez HRE Investments. Taniej jest między innymi w Budapeszcie, Atenach czy Lublanie. Za najem lokalu z jedną sypialnią w centrum Warszawy trzeba zapłacić średnio 2 607 zł. Na obrzeżach miasta będzie to 1 970 zł.

Do europejskich stolic, w których cena wynajmu mieszkania w centrum jest najwyższa, należą:

 • Zurych (7 261 zł),
 • Dublin (7 311 zł),
 • Londyn (8 740 zł)
 • i absolutnie rekordowe Monako (13 572 zł).

W miastach tych znacznie wyższe są jednak średnie zarobki. Dla przykładu w stolicy Szwajcarii przeciętna pensja wynosi ok. 25 tys. zł netto miesięcznie. W Warszawie jest to 4 156 zł netto.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Warszawie w 2020 na tle innych polskich miast?

Średnie ceny mieszkań w Warszawie są także zauważalnie wyższe niż we wszystkich pozostałych miastach Polski. Za wynajem kawalerki w stolicy trzeba zapłacić przeciętnie aż 2 169 złotych miesięcznie. Dla porównania: w żadnej innej polskiej miejscowości opłaty nie przekraczają bariery 2 000 zł. Średnie ceny mieszkań w najdroższych dzielnicach Warszawy nie odbiegają wyraźnie od kosztów, z jakimi trzeba się liczyć w centrum Krakowa, Wrocławia czy Gdańska. Wszędzie przekraczają one nawet 60 zł/m2. Różnica polega jednak na tym, że drogich dzielnic jest w Warszawie po prostu więcej.

średnie ceny mieszkań warszawa dzielnice

Na podium najdroższych pod kątem cen najmu miast znalazł się jeszcze Gdańsk oraz Kraków, który w ostatnich miesiącach przejął trzecie miejsce od Wrocławia. Na tle średnich cen mieszkań w Warszawie mniejsze miasta nie robią jednak dużego wrażenia. W Gdańsku opłaty wahają się od ok. 1 754 zł za małe mieszkanie do 3 138 zł za duże. W Krakowie jest to odpowiednio 1 718 i 2 994 zł. We Wrocławiu z kolei: 1 696 i 2 816 zł. Dla przypomnienia: średnie ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy oscylują wokół 2 169 zł za kawalerkę i 4 582 zł za lokal o powierzchni 60 – 90 m2.

Ceny wynajmu mieszkania w Warszawie – ranking dzielnic

Średnia cena za wynajem mieszkania w Warszawie wydaje się proporcjonalnie wysoka względem średnich zarobków. Nie oznacza to jednak wcale, że w stolicy nie znajdziesz nieruchomości na swoją kieszeń. Musisz po prostu wiedzieć, gdzie szukać. Dane sads.pl przeanalizował nasz warszawski agent nieruchomości Paweł Madejek. Na ich podstawie przygotowaliśmy ranking dzielnic Warszawy pod kątem ceny wynajęcia mieszkania.

Średnia cena wynajmu mieszkania w Warszawie wynosi według tych danych 52,77 zł za metr kwadratowy. Zestawienie obejmuje oferty nieruchomości wystawione przez właścicieli prywatnych. Nie brano w nim również pod uwagę liczby pokoi czy metrażu mieszkania.

Najwyższe ceny mieszkań do wynajęcia w Warszawie

Jak mówi Paweł Madejek, w powyższych statystykach od pewnego czasu niewiele się zmienia. Wciąż za najdroższe dzielnice Warszawy uchodzą Śródmieście, Wola oraz Żoliborz. W samym sercu stolicy wynajem metra kwadratowego przekracza cenę 60 zł.

Paweł zauważa, że jeśli weźmie się pod uwagę tylko mieszkania 1- i 2-pokojowe, na szczyt zestawienia pnie się Wilanów. Za wynajem mieszkania o metrażu ok. 33 m2 trzeba zapłacić 2 281 zł, a za ok. 55 m23 321 zł. Wilanów – obok Śródmieścia – uważany jest za najbardziej prestiżową dzielnicę Warszawy.

Mieszkania do wynajęcia na Pradze – wyjątkowa dzielnica Warszawy

Najniższe ceny wynajmu mieszkania w Warszawie cechują raczej dzielnice położone na wschód od Wisły. Wyjątkiem jest Praga, która plasuje się mniej więcej w środku stawki. Paweł Madejek podkreśla, że znacząco zyskuje ona ostatnio na wartości. To proces, który następuje z racji dobrej komunikacji, bliskości 2. linii metra, urokliwego klimatu oraz zmiany przeświadczenia z lat 90. o tym, że jest to niebezpieczna dzielnica – tłumaczy nasz stołeczny agent nieruchomości.

Dodatkowo na Pradze znajdziemy mnóstwo odnowionych kamienic, które odzyskują świetność z dawnych lat. Przykładem może być kamienica przy Okrzei 26 – uzupełnia.

Najniższe ceny mieszkań na wynajem w Warszawie

Najtańsze mieszkania na wynajem w Warszawie znajdziesz w lokalizacjach odległych od centrum lub w znacznie gorszym standardzie. W okolicach 40 – 45 zł za metr kwadratowy zapłacisz między innymi w takich dzielnicach jak Białołęka, Wawer, Rembertów oraz Wesoła, gdzie średnia cena schodzi nawet poniżej granicy 40 zł.

Co ciekawe, na obrzeżach miasta jest stosunkowo niewiele mieszkań na wynajem, a mimo to ceny nie są aż tak konkurencyjne jak w centralnych dzielnicach. Czynsz rośnie jednak wszędzie tam, gdzie w pobliżu znajduje się stacja metra. Doskonałym przykładem jest tutaj…

Targówek, czyli protip od agenta Nowodworski Estates

Targówek w ostatnim kwartale 2019 roku otrzymał 2. linię metra i choć w zestawieniu całorocznym tego jeszcze nie widać, to sądzę, że wkrótce dzielnica ta zyska jedną dwie pozycje w rankingu – uważa Paweł Madejek. Jaki z tego wniosek? Targówkiem warto zainteresować się, zanim ceny za wynajem mieszkania w tej lokalizacji wzrosną. Zmiany cen w tej dzielnicy widać już na początku 2020 roku – dodaje nasz warszawski broker.

Metro poprawia skomunikowanie Targówka z centrum i przyczynia się do rozładowania problematycznych korków. Wśród zalet dzielnicy można z pewnością także wymienić dostęp do terenów zielonych, ciszę i spokój.

Poniżej tabela z pełnym rankingiem dzielnic Warszawy pod kątem cen najmu mieszkania:

Lp. Dzielnica Średnia cena zł/m2
1 Śródmieście 62,36
2 Wola 59,63
3 Żoliborz 57,38
4 Ochota 56,93
5 Mokotów 56,25
6 Wilanów 53,38
7 Praga Północ 53,20
8 Bielany 52,89
9 Praga Południe 51,56
10 Włochy 51,23
11 Ursynów 49,20
12 Bemowo 48,36
13 Ursus 46,40
14 Targówek 46,07
15 Białołęka 43,91
16 Wawer 43,46
17 Rembertów 40,85
18 Wesoła 39,19

Jeśli chcesz dowiedzieć się, które dzielnice polskich miast cieszą się największą popularnością wśród najemców, zapoznaj się z naszym artykułem z zeszłego miesiąca.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Warszawie i gdzie szukać lokalu?

Ceny wynajmu mieszkania w Warszawie w 2020 roku nie zaskakują. Do najdroższych dzielnic stolicy niezmiennie należą te uznawane za najbardziej prestiżowe, a do najtańszych te zlokalizowane na obrzeżach. Warto jednak zwrócić większą uwagę na środek rankingu, gdzie znajdziesz Pragę Północ (53,20 zł/m2), Pragę Południe (51,56 zł/m2) czy pnący się w górę Targówek (46,07 zł/m2). Te i kilka innych dzielnic, w których cena za metr kwadratowy waha się pomiędzy 45 a 55 zł, wydają się rozsądnym wyborem dla wszystkich najemców poszukujących w stolicy złotego środka.

Komentarze
 • Marcin

  tanie i niedrogie mieszkania widzialem na premiumoferty.pl

  3 czerwca 2020
  Odpowiedz
 • Kasia

  Tylko nie Wilanów!
  Masakra komunikacyjna!!!

  6 czerwca 2020
  Odpowiedz
 • Ania Wrońska

  Polecam ten serwis premiumoferty.pl

  25 czerwca 2020
  Odpowiedz
Napisz komentarz