fbpx

Condohotel czy apartament – który rodzaj nieruchomości wakacyjnych wybrać?

Wraz z trwającym sezonem wakacyjnym wzrosło zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości przeznaczone na potrzeby wypoczynkowe. Podczas gdy na Zachodzie tak zwane drugie domy są na porządku dziennym, w Polsce to trend, który dopiero zaczyna się rozwijać. W ostatnich latach ulega on przyspieszeniu. Nic dziwnego – bogacące się społeczeństwo poszukuje w ten sposób różnych możliwości na bezpieczne ulokowanie swojego zgromadzonego kapitału. Jeśli planujesz nabyć nieruchomość wakacyjną, zobacz poniższe propozycje i sprawdź, jak wygląda ich rynek w naszym kraju.

Pierwszą decyzją, jaką powinien podjąć inwestor zainteresowany kupnem nieruchomości wakacyjnej, jest wybór jej typu. Najbardziej popularną opcją jest klasyczny apartament lub condohotel. Czym różnią się oba te warianty, jakie aspekty dobrze jest wziąć pod uwagę i na który z nich się zdecydować?

Apartamenty wakacyjne to mieszkania utrzymane zazwyczaj w wysokim standardzie, oferowane przez deweloperów w najbardziej atrakcyjnych turystycznych miejscowościach. Po nabyciu takiej nieruchomości, nowy właściciel może wykorzystywać ją na własne potrzeby bądź wynajmować. Ma również możliwość skorzystania z usługi zarządzania lokalem, którą świadczą niektóre agencje nieruchomości, a w przypadku najmu krótkoterminowego – sam deweloper bądź specjalistyczne firmy. Co najważniejsze, apartament objęty jest 8-procentową stawką podatku VAT, a jego przeznaczenie zależy wyłącznie od właściciela. Może on więc osobiście zajmować go w sezonie letnim bądź też wprowadzić się do niego na stałe – na przykład w chwili przejścia na emeryturę.

Condohotele znacząco różnią się od klasycznych apartamentów, ponieważ ich przeznaczenie jest wyłącznie inwestycyjne. Mieszkania znajdują się w budynkach sklasyfikowanych jako usługowe, a zarządzanie nimi leży w gestii specjalistycznej firmy. Właściciel takiego apartamentu może więc osobiście skorzystać z lokalu, ale zazwyczaj takie prawo nie przysługuje mu w szczycie sezonu czy w święta. Mieszkanie ma przede wszystkim służyć turystom i przynosić zyski, z których operator wypłaca oczywiście należny inwestorowi procent. Apartamenty w condohotelach objęte są 23-procentowym podatkiem VAT, a ich właściciele nie mogą liczyć na to, że spędzą w nich swoją jesień życia.

Gdzie szukać nieruchomości pod wypoczynek?

Inwestor, który rozpoczyna poszukiwanie nieruchomości wypoczynkowych będzie oczywiście zwracać uwagę na ich lokalizację, a także walory turystyczne danych miejscowości. Bałtyk, Mazury, Tatry czy zyskujące na popularności Bieszczady to pierwsza myśl, jeśli chodzi o ten typ nieruchomości. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – najwięcej, bo niemal połowa apartamentów czy innych obiektów na wynajem wakacyjny znajduje się nad polskim morzem. Na drugim miejscu znalazły się oczywiście miejscowości górskie, a na trzecim… aglomeracje. Okazuje się, że zakup nieruchomości wypoczynkowych opłaca się również w największych miastach, takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa.

Jakie są prognozy dla rynku nieruchomości wakacyjnych?

Eksperci są zgodni co do tego, że czeka nas dalszy dynamiczny rozwój segmentu apartamentów wakacyjnych, nawet pomimo obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, w jakiej znalazła się branża turystyczna. Największą popularnością będą nadal cieszyły się lokale położone u wybrzeża Bałtyku, szczególnie apartamenty o wysokim standardzie zlokalizowane w centrum Sopotu, Gdańska lub Gdyni, które oprócz bliskości morza są gwarancją wielu atrakcji turystycznych.

Z perspektywy naszego wieloletniego doświadczenia, wyraźnie widzimy przewagę klasycznych apartamentów wakacyjnych nad condohotelami, ponieważ te pierwsze dają zdecydowanie więcej swobody w ich późniejszym wykorzystywaniu. Jeśli poszukujesz sposobu na bezpieczne ulokowanie oszczędności, które nie dość, że dostarczy Ci dodatkowego dochodu, to jeszcze będzie alternatywą do zamieszkania w dowolnej chwili i na dowolny okres – inwestycja w nieruchomości wakacyjne to coś zdecydowanie dla Ciebie!

Napisz komentarz