fbpx

Dlaczego nieruchomości drożeją?

Ceny nieruchomości w Polsce cały czas rosną. Sprawia to, że wiele osób spodziewa się rychłego „pęknięcia bańki” i kryzysu branży. Eksperci podkreślają jednak, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny. Polacy nie mogą zrozumieć, dlaczego – zwłaszcza w dobie obecnego załamania gospodarki – ceny mieszkań nie spadają. Przyglądamy się sytuacji na rynku i odpowiadamy.

Niedobór mieszkań

Nie jest tajemnicą, że w Polsce od lat brakuje mieszkań. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2017 roku było ich 14,4 mln. Biorąc pod uwagę także te oddane przez ostatnie 2,5 roku, możemy uznać, że jest ich obecnie ok. 15 mln. Nie zmienia to jednak faktu, że stan wielu nieruchomości nie spełnia podstawowych wymagań mieszkaniowych, a liczba ta i tak jest zbyt niska.

W zależności od źródeł można spotkać się z opiniami, że w Polsce brakuje od 1 do 2,5 mln lokali. W efekcie niemal połowa Polaków w wieku 25 – 34 lat (ok. 3 mln osób) wciąż mieszka z rodzicami. Trudno spodziewać się spadków cen nieruchomości, dopóki popyt na nie jest zdecydowanie wyższy niż podaż.

Proces budowy mieszkań

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak długo trwa realizacja inwestycji budowlanej. Od zdobycia pozwoleń i zakupu gruntu do momentu oddania budynku może minąć nawet 5 lat. Co więcej, nieruchomości często opłacane są przez zainteresowanych jeszcze przed rozpoczęciem prac. Deweloperzy – nawet w obliczu kryzysu – nie muszą obniżać cen ostatnich lokali, które pozostały im w ofercie, ponieważ zdecydowaną większość już sprzedali.

Ktoś mógłby zauważyć, że argument ten tłumaczy ceny nieruchomości z rynku pierwotnego, ale nie wtórnego. Dlaczego mieszkania z drugiej ręki również drożeją? Punktem odniesienia dla indywidualnych właścicieli, wystawiających swój lokal na sprzedaż, zawsze są oferty deweloperów. Dopóki więc ceny nieruchomości na rynku pierwotnym drastycznie nie spadną, nie można też oczekiwać tańszych mieszkań na rynku wtórnym.

Bogacący się naród

Ceny mieszkań rosną, ponieważ rosną także zarobki Polaków. Obywatele naszego kraju są w stanie wydawać na nieruchomości coraz więcej, zwłaszcza że stanowią one najbezpieczniejszy rodzaj inwestycji, szczególnie w czasach pandemii koronawirusa. Według danych z corocznego raportu KPMG, liczba osób zarabiających przynajmniej milion złotych rocznie rośnie w tempie nawet o 40% każdego roku.

Podsumowując, trudno w najbliższym czasie spodziewać się spadków cen mieszkań w Polsce. Przede wszystkim ze względu na popyt bardzo przewyższający podaż, będą one rosły. W najgorszym przypadku (co mogliśmy zaobserwować np. podczas wiosennego lockdownu epidemicznego) może dojść do flauty, podczas której przez pewien czas będą utrzymywały się na stałym poziomie, aby następnie odbić w górę – tak jak to miało miejsce w przeszłości.

Komentarze
  • Archiie

    Proszę wyjaśnić co się stało w kryzysie finansowym ponad 10 lat temu i dlaczego wtedy ceny spadały a dziś co jest lepiej, wtedy nie było zapotrzebowania na mieszkania , procedury uzyskania pozwoleń były prostsze. Kompletnie nie wyjaśniający temat artykuł – taka papka informacyjna.

    17 listopada 2020
    Odpowiedz
Napisz komentarz