Inwestowanie w nieruchomości wady i zalety

Inwestowanie w nieruchomości. 7 niezawodnych sposobów na zysk

Ceny mieszkań cały czas idą w górę, a chętnych na ich zakup wcale nie brakuje. Wręcz przeciwnie. Inwestycje w nieruchomości stały się najpopularniejszym sposobem lokowania pieniędzy w Polsce. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, chcą po prostu utrzymywać się z wynajmowania posiadanych przez siebie lokali. W swoich śmiałych wizjach leżą na plaży, sącząc drinka z palemką, i obserwują, jak na ich konto spływają tłuste sumki. Jeśli Tobie też marzy się zarabianie w ten sposób, poznaj wszystkie sposoby inwestowania w nieruchomości!

1. Kupno mieszkania na wynajem

Inwestycję w mieszkanie na wynajem można obrazowo zestawić z lokatą bankową. Już na wstępie ten pierwszy sposób gwarantuje około dwukrotnie wyższy zwrot w skali roku. Dochodzi do tego również wzrost wartości nieruchomości w czasie, który wynosi średnio 6% rocznie (choć warto zauważyć, że w takich miastach jak Kraków może być nawet czterokrotnie większy!). Żeby dowiedzieć się, gdzie najlepiej kupić mieszkanie inwestycyjne, zapoznaj się z naszym ostatnim artykułem.

inwestowanie w nieruchomości pod wynajem

Jak zacząć inwestować w nieruchomości na wynajem?

Odpowiedź na pytanie, co będzie Ci potrzebne, aby zacząć zarabiać na wynajmie, jest brutalnie prosta: mieszkanie. Nie oznacza to wcale, że na bytomskiej suterenie zbijesz miliony. Szukając nieruchomości, w którą warto zainwestować, myśl przede wszystkim o tym, komu chcesz ją udostępnić. Będą to studenci, pracownicy korporacji czy młode małżeństwa myślące o założeniu rodziny? Kiedy wiesz już, kto jest Twoją grupą docelową, zastanów się, jaka lokalizacja będzie najbardziej odpowiadać potencjalnym najemcom. Jakie są inne ich potrzeby? Pod tym kątem przeglądaj oferty dostępnych na rynku nieruchomości. Jeśli chcesz, w tym także może pomóc Ci Nowodworski Estates. Nasi Agenci znajdą mieszkania idealnie wpisujące się w potrzeby Twoich przyszłych najemców.

Skorzystanie z pomocy biura nieruchomości ma również tę zaletę, że we wszelkich kwestiach prawno-finansowych wyręczają Cię specjaliści. Zyskujesz w ten sposób pewność, że bilans zysków i strat, profitów i problemów będzie dla Ciebie korzystny.

Zalety i wady inwestycji w mieszkania pod wynajem

Co poza wysoką rentownością decyduje o atrakcyjności tego sposobu inwestowania pieniędzy? Przede wszystkim, dysponując mieszkaniem na wynajem, gwarantujesz sobie stałe dochody. Na zainteresowanie nieruchomościami tego typu ma oczywiście wpływ ich lokalizacja, ale trendy mówią same za siebie: praktycznie nie można na nich stracić. W większych miastach Polski niezależnie od sezonu możesz liczyć na najemców. Popyt jest wciąż większy niż podaż, więc posiadanie tego rodzaju nieruchomości inwestycyjnej stawia Cię na doskonałej pozycji.

Czy mieszkania pod wynajem mają w ogóle jakieś wady? Cóż, jak każdy rodzaj biznesu. Wyobraź sobie, że prowadzisz wypożyczalnię samochodów. Kto odpowiedzialny jest za ich stan, przeglądy, aktualność dokumentacji? Oczywiście, że Ty. Również Ty musisz rozliczyć się z prowadzonej działalności i dokładać wszelkich starań, aby Twoi klienci byli zadowoleni. Nie inaczej jest z wynajmowaniem nieruchomości. Ty jesteś jej właścicielem i to do Ciebie należy obowiązek jej doglądania oraz utrzymywania relacji z najemcami. Chyba że…

Ciągle widzisz się na tej plaży z drinkiem? Tak może wyglądać zarabianie na wynajmie, jeśli zdecydujesz się na współpracę z pośrednikiem nieruchomości. W Nowodworski Estates świadczymy usługę zarządzania najmem, która zdejmuje z Ciebie całą odpowiedzialność względem zarówno mieszkania, jak i jego lokatorów. To my zajmujemy się weryfikowaniem najemców, spełnianiem ich potrzeb, naprawami wszelkich usterek i ściąganiem czynszu. Ty możesz spokojnie opalać się dalej.

2. House flipping – czy warto inwestować w nieruchomości na sprzedaż?

Są na rynku Klienci, którzy szukają okazji do zainwestowania, są też tacy, którzy potrzebują po prostu nieruchomości na własne potrzeby. Czym różnią się jedni od drugich? Tym, że tych ostatnich interesuje gotowy produkt, a więc wykończone, będące w dobrym stanie mieszkanie lub dom. Ci pierwsi z kolei zwrócą uwagę przede wszystkim na to, ile mogą zarobić. Jeżeli dostaną możliwość nabycia obiecującej, lecz wymagającej remontu nieruchomości, w niskiej cenie, z radością skorzystają z okazji. Kilka miesięcy i wiele wyzwań później sprzedadzą lokal ze sporym zyskiem. Tak właśnie działa szalenie popularny house flipping.

jak inwestować w nieruchomości house flipping

Zalety i wady house flippingu

Biznes, polegający na kupowaniu okazyjnych nieruchomości, podnoszeniu ich wartości i sprzedaży z zyskiem, przyszedł do nas z Zachodu. Dziś kusi obietnicami wysokich dochodów, szacowanych nawet na 15 30% zainwestowanego kapitału. Taki poziom rentowności to niewątpliwie największy plus tego modnego systemu.

A minusy? Można do nich zaliczyć dość sporą konkurencję na rynku flipperów. To dochodowy biznes, przyciągający wielu, a nieruchomości wymagające remontu wcale nie stanowią wysokiego odsetka wśród ofert sprzedaży. Za inną wadę należy oczywiście uznać ryzyko utopienia sporych pieniędzy. Znasz “Skarbonkę” z Tomem Hanksem? Seans obowiązkowy dla każdego, kto myśli o karierze flippera!

Jak inwestować w nieruchomości na sprzedaż?

Sztuka flippingu polega na znajdowaniu właściwych nieruchomości. Jeśli można poprawić w nich parę rzeczy, nie bankrutując przy tym i podnosząc ich wartość, bilans będzie się zgadzać. W szukaniu, jak i negocjowaniu cen mogą pomóc Ci specjaliści z Nowodworski Estates. Kolejne etapy obejmują oczywiście remont i urządzenie lokalu. Tutaj przydatne okażą się usługi home stagingu i visual stagingu. Dzięki nim nawet mieszkania z rynku pierwotnego sprzedają się szybciej i drożej. Ostatnim krokiem jest właśnie spieniężenie inwestycji i tu w grę wchodzi przemyślana strategia marketingowa oraz znalezienie właściwego nabywcy. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy jest na tym etapie nawet bardziej wskazane niż na poprzednich.

3. Kupno dużej nieruchomości i podział na mniejsze lokale

Ten sposób inwestowania w nieruchomości można uznać za jeden z rodzajów house flippingu. Wynajmowanie jednego lokalu, choćby dużego, będzie zawsze mniej opłacalne niż wynajmowanie dwóch czy trzech. Co więcej, na każdym z pokoi czy pięter można zarabiać w inny sposób. To stąd bierze się popularność multiapartamentów w ostatnich czasach. Inwestycje tego typu są już uwzględniane na etapie projektów deweloperskich. Przynoszą bowiem spore zyski.

Remont mieszkania - inwestowanie w nieruchomości

Zalety i wady multiapartamentów

Za plus tej metody inwestowania w nieruchomości można uznać sporą dostępność dużych lokali na rynku. Mogą to być mieszkania w starym budownictwie, ale też nowoczesne studia. Warto zwrócić również uwagę na rosnące zapotrzebowanie na niewielkie lokale. Zainteresowani będą nimi na przykład studenci. Zamiast wynajmować apartament jednemu właścicielowi za wysokość jednego czynszu, możesz wynająć go trójce studentów za wysokość trzech czynszów. Matematyka nie kłamie!

Problem mogą stanowić ograniczenia budowlane wynikające z przepisów architektonicznych. Nieruchomości nie można po prostu podzielić wedle własnych pomysłów. Projekt musi być zgodny z prawem i uwzględniać wszelkie kwestie bezpieczeństwa. Jeśli znasz się na tym bądź znasz kogoś, kto się zna wspaniale! Nic nie powinno stanąć Ci na przeszkodzie do zrobienia dobrego interesu.

Czego będziesz potrzebować?

Ten sposób zarabiania na nieruchomościach jak żaden inny wymaga kreatywnego myślenia. Zauważ, że szukając większych lokali, nie konkurujesz w tymi wszystkimi inwestorami, którzy od początku interesują się wyłącznie mniejszymi. Ty idziesz krok dalej znajdujesz jeden, mniej konkurencyjny, a zyskujesz parę, które będą rozchwytywane na rynku. Kluczowe są więc tutaj właściwe oferty. Nic ciekawego nie wpadło Ci w oko? Zajrzyj do portfela nieruchomości Nowodworski Estates!

Inwestowanie w nieruchomości tego typu generuje dodatkowe wyzwanie w postaci konieczności ich przebudowy. Każdy z wprowadzonych przez Ciebie na rynek lokali musi być całkowicie samowystarczalny. Indywidualne wejścia oraz łazienki to absolutne minimum, jakie musisz zapewnić najemcom. Jeśli masz możliwość, warto również zadbać o udogodnienia takie jak aneks kuchenny.

4. Najem krótkoterminowy – czy warto inwestować w nieruchomości pod tę usługę?

Każdy pewnie słyszał o możliwości wynajęcia apartamentu lub pokoju na tydzień czy wręcz parę dni. Lokale tego typu przewidziane są dla turystów, więc nie w każdej miejscowości mają sens bytu. W sieci można spotkać się z opiniami, że tego rodzaju inwestycja w nieruchomości przynosi spore zyski. Czy rzeczywiście tak to wygląda? Odpowiedź jest prosta: to zależy.

czy warto inwestować w nieruchomości na krótki najem

Zalety i wady inwestycji w nieruchomości pod najem krótkoterminowy

Najem na krótkie okresy cieszy się dużą popularnością, gdyż oferuje atrakcyjne ceny w porównaniu z obiektami hotelarskimi. Warunkiem jest jednak odpowiednia lokalizacja. Biznes tego typu prawdopodobnie nie sprawdzi się w Knurowie. Jeśli jednak posiadasz apartament w Krakowie, Sopocie czy Białce Tatrzańskiej, możesz liczyć na wysokie przychody. Musisz jednak pamiętać o drugiej stronie medalu.

Twoja nieruchomość będzie zużywała się szybciej niż w przypadku tradycyjnego najmu. Lokatorzy będą się zmieniać co chwilę, a ich zachowanie może okazać się dalekie od Twoich oczekiwań. Musisz także brać pod uwagę częstsze remonty i inwestowanie w naprawy usterek. Ta forma wynajmu wymaga od właściciela zaangażowania, począwszy od prowadzenia systemu rezerwacji, przez kontakt z gośćmi, przygotowanie lokalu na ich przyjazd, aż po przekazywanie kluczy i sprzątanie po ich wyjeździe. Warto również wspomnieć o tym, że usługom najmu krótkoterminowego coraz baczniej przyglądają się samorządy. Powodem są problemy z jego podstawą prawną, która praktycznie… nie istnieje.

Jak zainwestować w nieruchomość pod najem krótkoterminowy?

Zanim rozpoczniesz inwestowanie w nieruchomości na wynajem krótkoterminowy, weź pod uwagę potencjalne zyski, ale także swoje możliwości i dyspozycyjność. Mniejsze znaczenie ma to, jakimi lokalami dysponujesz. Dopóki da się zaaranżować je na kilkudniowy pobyt, na pewno znajdą zainteresowanie wśród turystów. Pod warunkiem oczywiście, że mieszczą się we względnie atrakcyjnych lokalizacjach. Jeśli stawiasz jednak na mniej zmartwień i bardziej stabilne dochody, rozważ tradycyjną usługę najmu.

5. Zarabianie na podnajmowaniu mieszkania

Jeśli dopiero zastanawiasz się, jak zacząć inwestować w nieruchomości, i nie posiadasz całego portfela kawalerek w centrum Krakowa, możesz rozważyć opcję podnajmu mieszkania. To ciekawa opcja na początek przygody z tym biznesem. Cała sztuka polega na wynajęciu nieruchomości, której warunki (i właściciel) pozwalają na udostępnianie jej innym najemcom. Potencjalny zysk zależy tylko od atrakcyjności lokalu i Twojego porozumienia z jego posiadaczem.

jak zacząć inwestować w nieruchomości - podnajem mieszkania

Zalety i wady podnajmowania nieruchomości

Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt, że możesz zacząć zarabiać, nawet jeśli nie stać Cię na kupno mieszkania. Na dobrą sprawę taki system sprawdzi się nawet w przypadku lokalu, w którym sam mieszkasz. Wtedy ktoś chojnie dołoży Ci się do czynszu. Warunkiem jest właściwy układ pomieszczeń. Jeśli udostępnisz wynajmowane przez siebie mieszkanie całemu samorządowi studenckiemu, dopilnuj po prostu, abyś sam nie wylądował pod mostem.

Do wad podnajmu z pewnością należą ograniczone możliwości wypływające z faktu, iż nie jesteś właścicielem nieruchomości. To do jego warunków musisz się dostosowywać. Minus stanowią także skomplikowane zasady opodatkowania takiego biznesu i konieczność założenia w tym celu działalności gospodarczej.

Czego potrzeba, aby zająć się podnajmem?

Nie każdy ma smykałkę do interesów. Nie każdy ma czas, żeby wynająć swoje mieszkanie. Nie każdy ma wyobraźnię, aby zmaksymalizować płynące z niego zyski. Jeśli czujesz, że Tobie tego wszystkiego nie brakuje, a do tego rozumiesz rynek nieruchomości, śledzisz nowinki z branży i nie przerażają Cię pliki prawniczych dokumentów, możesz spróbować swoich sił w podnajmie.

Szukając nieruchomości, które pozwolą Ci wejść w taki biznes, zapoznaj się z ofertą Nowodworski Estates. Nasi Agenci dołożą wszelkich starań, aby znaleźć dla Ciebie perfekcyjne mieszkania inwestycyjne na wynajem.

6. Świadczenie usług hotelarskich

Na rynku znajdziesz również nieruchomości, które odgórnie zarządzane są przez hotelowego operatora. Dzięki takiej usłudze możesz stać się współwłaścicielem lokalu udostępnianego gościom. W teorii regularnie jest Ci wypłacana określona kwota, wynosząca od 3 do nawet 10%. W praktyce jednak trzeba dokładnie zapoznać się z podpisywaną z deweloperem umową, aby mieć świadomość możliwego ryzyka.

inwestowanie w nieruchomości usługi hotelarskie

Zalety i wady tego rozwiązania

Usługi hotelarskie to inwestycja dla tych, którzy chcą po prostu wyłożyć pieniądze i nie zastanawiać się nad tym, jak będą one do nich wracać. Dużym plusem jest więc spokojna głowa i oszczędność czasu. Umowa określa dokładne warunki, na które możesz liczyć, więc generalnie nie powinieneś martwić się tym, czy nie stracisz.

Z drugiej strony umowy tego typu bywają mocno zawiłe i wymagają precyzyjnej analizy. Skoro powodzenie całego interesu nie zależy od Ciebie, warto ubezpieczyć się na każdą ewentualność. Już wchodząc w ten biznes, powinieneś mieć opracowany plan awaryjny na wypadek niewypału.

Jak zacząć z hotelarstwem?

Tutaj wielkiej filozofii nie ma. Wystarczy znaleźć inwestycję, w której deweloper zaplanował taki rodzaj współpracy. Przyda Ci się przy tym wsparcie doświadczonego prawnika albo wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie. Zawsze możesz też założyć własny hotel, ale to już temat na zupełnie odrębny artykuł. Inwestycja w nieruchomość byłaby bowiem jedynie wstępem do tego, co zamierzasz oferować swoim klientom.

7. Inwestycja w nieruchomości komercyjne

Zamiast wynajmować nieruchomości osobom prywatnym, możesz udostępniać je firmom. To opłacalny biznes, zważywszy na to, że takich lokali niejednokrotnie w miastach brakuje. Kupujesz więc na przykład powierzchnię biurową i szukasz przedsiębiorstwa, które wynajmie ją na cele usługowe. Co musisz wiedzieć?

inwestycja w nieruchomości na wynajem biura

Zalety i wady wynajmu komercyjnego

Wynajmowanie nieruchomości firmom wiąże się z wysokimi stopami zwrotu. To rozchwytywane lokale, cechujące się określoną specyfiką. Znacznie trudniej znaleźć biuro, spełniające wszystkie wymagania prawne i biznesowe, niż wygodne mieszkanie. Jeśli jesteś właścicielem takiej nieruchomości, możesz liczyć na spore zainteresowanie i atrakcyjne ceny.

Niemniej jednak świat biznesu rządzi się swoimi prawami. Zainteresowanie lokalem usługowym będzie nierozerwalnie wiązało się z aktualną sytuacją gospodarczą. Z obiektami mieszkalnymi jest o tyle łatwiej, że ludzie zawsze muszą mieć gdzie mieszkać. Z prowadzeniem biznesu mogą jednak poczekać na lepsze czasy. Taka zależność skutkuje długimi przestojami pomiędzy poszczególnymi wynajmami. A to oznacza sezony bez żadnych dochodów…

Jak zainwestować w nieruchomości na cele usługowe?

Jak zostało wspomniane wyżej, o lokal usługowy nie jest wcale łatwo, zwłaszcza w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach miasta. Dlatego warto zainteresować się jego kupnem już na etapie inwestycji deweloperskiej. Decyzję o zakupie poprzedź jednak dobrym researchem. Dowiedz się, jaka branża ma się dobrze w danej miejscowości i jakie są potrzeby firm o tym profilu. Poszukując odpowiedniego lokalu, zapoznaj się z ofertą Nowodworski Estates. Znajdziesz tu nie tylko mieszkania i domy, ale także właśnie nieruchomości komercyjne.

Jak inwestować w nieruchomości?

Podsumowując ten kompleksowy artykuł, można pokusić się o pewne wnioski. Choć sposobów na zarabianie na nieruchomościach jest wiele, tylko niektóre z nich w odpowiednim stopniu łączą wysokie zyski i gwarancję stabilności. Inne kuszą albo jednym, albo drugim i najczęściej prędzej czy później przestają się opłacać. Inwestując jednak na przykład w mieszkania na wynajem, możesz być spokojny o rentowność swojego biznesu. Nowodworski Estates chętnie Ci w nim zresztą pomoże.

Napisz komentarz