Gdzie kupować mieszkania na wynajem

Inwestycje w nieruchomości 2020 – gdzie kupować mieszkania na wynajem?

W naszym poprzednim wpisie przekonywaliśmy, że inwestycja w nieruchomości to jedno z najlepszych postanowień na nowy rok. Kupno mieszkania pod wynajem gwarantuje stałe dochody, a z reguły także wzrost wartości lokalu na przestrzeni czasu. Warunkiem owocnej lokaty oszczędności jest jednak właściwy wybór lokalizacji. Mieszkania inwestycyjne w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku opłacą się zdecydowanie bardziej niż – dajmy na to – w Wąchocku, Radomiu lub Wałbrzychu. Idąc dalej tym tropem, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: które dzielnice największych polskich miast są dla inwestorów najbardziej atrakcyjne?

Zakup mieszkania pod wynajem – gdzie warto zainwestować?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem najbardziej opłaca się w Warszawie. Wysokie zyski zapewniają również nieruchomości w Gdańsku, Krakowie oraz Wrocławiu. Takie wnioski płyną z analizy przeprowadzonej przez platformę Rentier.io. 

Biura Nowodworski Estates znajdziesz we wszystkich wymienionych wyżej miastach. Przypadek?

Kupując mieszkanie inwestycyjne w Warszawie, Gdańsku, Krakowie lub Wrocławiu, zagwarantujesz sobie relatywnie największy zwrot z inwestycji. Poszukując najlepszej lokalizacji, warto zastanowić się nad tym, które dzielnice tych miast uchodzą za najbardziej rentowne. Niemniej jest to tylko jedna strona medalu. Zupełnie inną kwestią jest to, gdzie najemcy najczęściej poszukują lokum.

Nasi Agenci z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia sprawdzili to. Jeśli myślisz o inwestycji w nieruchomości w 2020 r., zobacz, które dzielnice tych miast są obecnie najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia najemców. Dowiedz się, co stoi za ich popularnością i kim najczęściej są ludzie zainteresowani mieszkaniami do wynajęcia.

Mieszkania inwestycyjne w Warszawie

Gdzie kupować mieszkania na wynajem w Warszawie

Stolica Polski to największe miasto naszego kraju. Czego szuka tam 1,7 mln osób? Takie pytanie zadaje sobie pozostałe 36 milionów Polaków…

Niewątpliwie Warszawa stanowi najbardziej atrakcyjne w Polsce miejsce do zamieszkania. Stoi za tym dobrze prosperujący rynek pracy, najwyższe zarobki i atrakcyjna oferta kulturalna.

Największy zwrot z inwestycji gwarantują mieszkania pod wynajem zlokalizowane… na Białołęce. Dlaczego, skoro jest to jedna z peryferyjnych dzielnic miasta? A dlatego, że tam można zainwestować w nieruchomości najmniejszym kosztem. Mieszkania inwestycyjne w Śródmieściu cieszą się oczywiście większym zainteresowaniem, ale też proporcjonalnie więcej kosztują.

Jedną z większych grup migrujących do Warszawy i wynajmujących tu mieszkania są młodzi w wieku 25 – 34. Niewątpliwie jest to podyktowane faktem ogromnych możliwości, jakie daje rynek zatrudnienia w Warszawie, oraz obecnością licznych uczelni, na które uczęszczają studenci – argumentuje Paweł Madejek, Agent Nieruchomości NE. Wśród najemców zauważa przede wszystkim młode małżeństwa i rodziny z małymi dziećmi, a także pracowników z zagranicy – głównie z Ukrainy, Białorusi, rzadziej z Rosji.

Są to przede wszystkim osoby chcące lepiej zarabiać, żyć. Część z nich wybiera tańsze dzielnice, np. Targówek – gdzie liczba obcokrajowców z Ukrainy, Białorusi moim zdaniem jest największa w Warszawie – odnotowuje. Z drugiej strony mamy również napływ zamożniejszych grup społecznych ze Wschodu i te osoby wybierają dzielnice uważane za bardziej prestiżowe – dodaje.

Które dzielnice uchodzą za prestiżowe? Czy rzeczywiście tam mieszkania wynajmują się najszybciej? Wiele osób za luksusowy, a do tego najbezpieczniejszy rejon stolicy, uważa Wilanów. Obok niego, za najbardziej atrakcyjne dla mieszkańców, nasz warszawski Agent uznaje:

 • Ursynów – jest doskonale skomunikowany i bezpieczny, wprost stworzony dla rodzin z dziećmi.
 • Żoliborz – stanowi artystyczną duszę miasta, obfitującą w tereny zielone.
 • Śródmieście – tego chyba wyjaśniać nie trzeba.

Jak wygląda rynek nieruchomości w tych dzielnicach? Ostatnio flipping stał się sportem narodowym Polaków, więc coraz trudniej o dobrą okazję inwestycyjną – śmieje się Paweł Madejek. Zaznacza jednak, że wciąż można trafić na sporo perełek.

Przed każdą taką inwestycją przedsiębiorca musi dobrze wyliczyć stopę zwrotu, a przyjmując, że jesteśmy w stanie zarobić około 8% na wynajmie, należy zrobić dobry research rynku, aby poniesione koszta nam się zwróciły – przypomina. Podkreśla, że inwestorzy w Warszawie muszą być elastyczni, aby dopasować się do jak największej grupy najmujących. Dlatego każde mieszkanie pod wynajem, położone przy stacji metra lub przystanku tramwajowym, będzie udaną inwestycją. Najprościej rzecz ujmując, każda dzielnica będzie dobra, jeżeli znaczek “M” znajdzie się w odległości 500 metrów od mieszkania – podsumowuje.

Inwestycje w nieruchomości w Krakowie

Gdzie kupować mieszkania na wynajem w Krakowie

Do Krakowa przykleiła się łatka miasta akademickiego, które w okresie wakacyjnym niemal się wyludnia. Choć studenci nadal odgrywają tu ogromną rolę, profil Grodu Kraka zmienił się w ostatnich latach. Kto dziś najczęściej wynajmuje mieszkania w Krakowie?

Największy udział w grupie poszukujących mieszkań na wynajem mają zdecydowanie pracownicy korporacji. To ludzie, którzy zazwyczaj na minimum rok podpisują kontrakt w firmie, i niezwykle często są to ludzie zza granicy – zauważa nasz krakowski Agent Radek Góral. Jak dodaje, jest to grupa bardzo lubiana przez wynajmujących, ponieważ ma całkiem spore budżety, regularnie płaci i zazwyczaj nie ma z nią większych problemów. A ze studentami bywa różnie, prawda?

Jak nietrudno się domyślić, korpoludki są zazwyczaj zainteresowane mieszkaniami w pobliżu pracy. W związku z tym, że w Krakowie najbardziej rozwijającymi się dzielnicami z powierzchniami biurowymi dla korporacji są Grzegórzki i Ruczaj, to właśnie tam chcą mieszkać Klienci wyjaśnia Radek Góral.

Popularność Grzegórzek przekłada się na relatywnie wysokie ceny mieszkań inwestycyjnych w tym rejonie. To jedna z najdroższych dzielnic w Krakowie. Poza sąsiedztwem korporacji, najemców ściąga tu dobra komunikacja z centrum miasta i nowoczesne budownictwo.

Ruczaj, niebędący co prawda oficjalnie dzielnicą Krakowa (jest częścią Dębnik), przekonuje do siebie bogatą infrastrukturą. Mieszkańcy tutejszych osiedli mają łatwy dostęp do sklepów, punktów usługowych, szkół, przedszkoli, ale też do terenów rekreacyjnych. Studenci z kolei wybierają tę okolicę ze względu na położony tu Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Co poza Grzegórzkami i Ruczajem? Obecni i potencjalni mieszkańcy Krakowa wydają się kochać Podgórze. To dzielnica, która cechuje się największą liczbą lokatorów. Czemu cieszy się takim uznaniem? Jest położona blisko centrum, a ceny najmu są tu stosunkowo niewysokie. Klienci cenią sobie również unikalny klimat położonego tuż nad Wisłą rejonu.

Wiesz już, kim jest potencjalny najemca w Krakowie, w której części miasta szuka lokalu i co jest dla niego najważniejsze. Pozostaje tylko pytanie, czy na rynku wciąż są nieruchomości spełniające jego wymagania. Czy w 2020 r. możliwa jest inwestycja w mieszkania pod wynajem w najbardziej atrakcyjnych dzielnicach Krakowa?

Obecnie mamy wiele mieszkań na wynajem, spełniających kryteria klienta korporacyjnego. Popyt na nie jest jednak nieco mniejszy niż kiedyś w związku z dużą liczbą pojawiających się nieruchomości – przekonuje Radek Góral. Inwestorzy są jednak świadomi, że to cały czas najlepszy pomysł na ulokowanie swoich środków, i kupują właśnie w tych najbardziej popytowych dla klienta korporacyjnego lokalizacjach – uzupełnia

Mieszkania pod wynajem w Gdańsku

Gdzie kupować mieszkania na wynajem w Gdańsku

Gdańsk przyciąga zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Ludzie poszukują tu nie tylko pracy, ale także czystszego niż w innych regionach kraju powietrza. Kusi też bliskość morza. Jakie grupy odbiorców należy brać pod uwagę, myśląc o inwestycji w nieruchomości?

Niespodzianek nie ma. Zauważyłem, że duża część pytających o najem to młode pary, a także napływowi pracownicy dużych firm – mówi Adam Wiśniewski, Agent NE z Gdańska. Jak łatwo się domyślić, korpoludki nierzadko migrują do Trójmiasta z zagranicy.

Które dzielnice miasta należy uznać za najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych mieszkańców? Według analizy Rentier.io najwyższy zwrot z inwestycji gwarantują nieruchomości na Strzyży, która uchodzi za najbardziej rentowną dzielnicę w całym kraju. Nie oznacza to wcale, że właśnie tam klienci najczęściej szukają mieszkań na wynajem. Zdaniem Adama Wiśniewskiego największą popularnością cieszą się Wrzeszcz i Piecki-Migowo.

Rejony te gwarantują lokatorom dobrą komunikację z centrum miasta oraz bliskość terenów zielonych. Pozwalają więc chwycić za ogon dwie sroki, które są największymi zaletami Gdańska. Zapoznając się z ofertą mieszkań inwestycyjnych, dostępnych w Nowodworski Estates, zauważysz, że dostępność lokali w tych dzielnicach jest naprawdę spora. Jeśli zatem zastanawiasz się nad kupnem mieszkania pod wynajem, śmiało skontaktuj się z Adamem lub którymś z naszych pozostałych gdańskich Agentów.

Inwestycja w mieszkanie we Wrocławiu

Gdzie kupować mieszkania na wynajem we Wrocławiu

Wrocław jest miastem przyjaznym biznesowi i zagranicznym inwestycjom. W rankingu European Cities and Regions of the Future 2018/19 zajął drugie miejsce w kategorii miast średnich za przyjazność dla biznesu. Wyprzedził go jedynie Zurych. Nic więc dziwnego, że do stolicy Dolnego Śląska masowo napływają inwestorzy oraz pracownicy międzynarodowych korporacji. Filii takich firm jest we Wrocławiu mnóstwo, dlatego mieszkania na wynajem szukają tu zarówno Polacy, jak i obywatele innych krajów.

W moim przypadku nie mniej niż 50% Klientów jest spoza Polski. Najczęściej są to single, ale też pary, które decydują się na Wrocław ze względu na dobrą płacę, możliwości rozwoju i wysoką jakość życia w porównaniu do jego kosztów – relacjonuje wrocławski Agent NE Damian Wojtas. Zdarza się, że z czasem do najemców dołączają ich rodziny. Na tej samej zasadzie mieszkań szukają Klienci z Polski – dodaje i przypomina, że w 2018 roku Wrocław znalazł się wśród 100 najlepszych do życia miast na całym świecie.

Nie ulega zatem wątpliwości, że chętnych do mieszkania we Wrocławiu nie brakuje. W jakie rejony wszyscy oni celują?

Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście ścisłe centrum i jego okolice. Agent NE z Wrocławia zwraca uwagę na rejony dobrze skomunikowane z korporacjami i bezpośrednio z nimi sąsiadujące. Wśród najbardziej rozchwytywanych mieszkań na wynajem we Wrocławiu wymienia lokale położone:

 • w okolicach Wrocławskiego Parku Technologicznego,
 • w pobliżu Placu Grunwaldzkiego,
 • wzdłuż ulicy Legnickiej, Strzegomskiej, Powstańców Śląskich,
 • w okolicach Placu Dominikańskiego,
 • blisko Wyspy Słodowej,
 • na Kępie Mieszczańskiej.

Zauważa również popularność południowych okolic miasta oraz Bielan Wrocławskich, które gwarantują najłatwiejszy dostęp do siedzib LG czy Toyoty. To tutaj mieszkań na wynajem szukają pracownicy przyjeżdżający z Korei czy Japonii. Często wynajmowane są tu całe domy, a najemcy przeprowadzają się do Polski z rodzinami – dodaje.

Czy jako inwestor możesz liczyć na kupno mieszkania pod wynajem w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach Wrocławia? Damian Wojtas nie ma wątpliwości: takich lokali na rynku cały czas jest  sporo. O czym warto pamiętać, decydując się na inwestycję w nieruchomości we Wrocławiu? Popularnością cieszą się nowe inwestycje, zlokalizowane w pobliżu wyżej wymienionych punktów, z łatwym dostępem do centrum. Atutem zawsze jest np. widok na rzekę, bliskość terenów zielonych, spacerowych czy siłownia i spa w budynku – podpowiada nasz wrocławski Agent.

Podsumowanie: gdzie inwestować w nieruchomości?

Nasi Agenci z najbardziej rentownych miast Polski przeanalizowali:

 • kto zazwyczaj szuka tam mieszkań na wynajem,
 • na jakich lokalizacjach najemcom zależy najbardziej,
 • czy rynek wciąż pozwala na inwestycje w najbardziej atrakcyjne dla Klientów nieruchomości.

Powyższy artykuł pozwala na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków, gdyż w każdym z opisanych miast sytuacja wygląda bardzo podobnie. Jeśli myślisz o kupnie mieszkania inwestycyjnego, przede wszystkim weź pod uwagę potrzeby pracowników dużych korporacji (w tym przeprowadzających się z zagranicy). Skup się na nieruchomościach położonych w pobliżu filii i dobrze skomunikowanych z centrum. Takich lokali w Nowodworski Estates nie brakuje, więc nie trać czasu i od razu zapoznaj się z naszymi ofertami.

Napisz komentarz