Jak radzić sobie z problematycznym najemcą? 5 niezawodnych sposobów

Wynajmowanie mieszkań to świetny sposób na dochód pasywny. Dysponując nieruchomościami w największych polskich miastach, nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby doskonale zarabiać. Nie jest to oczywiście rozwiązanie pozbawione wad – jako właściciel ponosisz odpowiedzialność za to, co dzieje się w lokalu, i narażasz się na rozmaite koszty. Łyżkę dziegciu do Twojego słoika miodu może więc dołożyć problematyczny najemca. Jak się przed nim ustrzec i co zrobić, jeśli odmówi współpracy?

Weryfikacja najemcy

Podpisując umowę najmu, warto wiedzieć, kim jest człowiek, któremu decydujesz się udostępnić swój lokal. Większość właścicieli w tej sytuacji prosi najemcę o okazanie dowodu osobistego i przeprowadza z nim krótki wywiad na temat tego, skąd jest i czym się zajmuje. Niektórzy zechcą także zobaczyć dowód zatrudnienia. Pamiętaj, że osoba najmująca od Ciebie mieszkanie nie musi udzielić Ci tych informacji, ale jeśli nie ma niczego do ukrycia, nie powinna widzieć ku temu żadnych przeszkód.

W naszej agencji idziemy o krok dalej i szczegółowo weryfikujemy każdego kandydata na najemcę dla naszych Klientów. Prowadzimy trójstopniową weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej oraz Krajowym Rejestrze Dłużników.

Umowa i kaucja

Weryfikacja najemcy przed podpisaniem umowy powinna do minimum ograniczyć szanse wynajęcia mieszkania problematycznemu lokatorowi. Niemniej taka możliwość zawsze istnieje, a wypadki chodzą po ludziach. Dlatego bezwzględnie należy sporządzić umowę najmu, uzupełnić ją protokołem zdawczo-odbiorczym i zobowiązać najemcę do wniesienia kaucji. Ponadto w Nowodworski Estates w ramach usługi zarządzania najmem mamy dla Ciebie ubezpieczenie OC najemcy na 100 tys. zł. To wszystko zabezpieczy Cię w przypadku wyrządzenia przez lokatora szkód w mieszkaniu.

Warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj umowy podpisać i jaką wysokość kaucji ustalić. Większą elastyczność zapewni Ci umowa na czas określony, ponieważ w razie potrzeby szybciej ją rozwiążesz. Kaucja natomiast powinna wynosić przynajmniej 3-krotność miesięcznego czynszu, nie może jednak przekroczyć jego 12-krotności.

Dodatkowe środki ostrożności

Poza wyżej wymienionymi podstawami, możesz zastosować kilka innych sposobów na zabezpieczenie się przed ewentualnymi problemami. Niektórzy decydują się na przykład wynająć puste mieszkanie, ograniczając w ten sposób ryzyko zniszczenia mebli i innych elementów wyposażenia.

 

Ważne jest także, aby płatność za lokal zawsze pobierać na konto zamiast w gotówce, to znacznie wygodniejsza forma. Nie zapominaj również o opcji wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia dla swojej nieruchomości, np. dla wynajmującego mieszkanie lub ubezpieczenie wyposażenia.

Wypowiedzenie

Jeśli mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa najemca sprawia problemy, możesz wypowiedzieć mu umowę z zachowaniem właściwego okresu wypowiedzenia. Do najczęstszych powodów takiego działania należą:

  • zaległości w opłacaniu czynszu (przez 3 pełne okresy płatności),
  • niszczenie mieszkania,
  • używanie lokalu niezgodnie z przeznaczeniem,
  • podnajem lub wynajem bez pisemnej zgody właściciela,
  • wykraczanie przeciwko porządkowi domowemu w budynku.

W przypadku chęci wypowiedzenia umowy, należy pisemnie poinformować o tym najemcę. Jeśli zalega z opłatami, powinien otrzymać dodatkowy miesiąc na uregulowanie rachunków. Jeżeli w tym czasie nie spłaci całości długu, właściciel ma prawo zerwać umowę.

Eksmisja

W zdecydowanej większości przypadków najemca opuści mieszkanie po otrzymaniu wypowiedzenia umowy. W skrajnych przypadkach może jednak odmówić i dalej nielegalnie zajmować Twój lokal. Nie odwołuj się wtedy do żadnych rozwiązań siłowych – prawo jest po Twojej stronie. Możesz więc wystąpić do sądu z wnioskiem o eksmisję lokatora.

Skorzystaj z pomocy Nowodworski Estates!

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój najemca nie przyprawi Cię o ból głowy, przekaż odpowiedzialność za swoją nieruchomość naszej agencji. Nasza usługa zarządzania najmem da Ci dużo komfortu i zaoszczędzi Twój cenny czas. Zajmiemy się wszelkimi formalnościami i zadbamy o to, żebyś z wynajmu czerpał jedynie zyski.

Napisz komentarz

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą powyższego formularza jest Nowodworski Estates sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Krakowie (31-069) przy ul. Sukienniczej 8/U8. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania przez Administratora danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności