jak sprzedać mieszkanie

Jak sprzedać mieszkanie – poradnik krok po kroku

Jak sprzedać mieszkanie – nasze porady jak wycenić oraz dobrze i szybko sprzedać mieszkanie

Przygotowujesz się do sprzedaży mieszkania? To wcale nie tak łatwa operacja, jak może się wydawać. Nie wystarczy wrzucić ogłoszenia do sieci, aby po chwili cieszyć się gotówką na koncie. Cała procedura może potrwać kilka długich miesięcy i wiązać się z wieloma wyzwaniami, których teraz nawet się nie spodziewasz. Dobrze więc, że jesteś tutaj! Korzystając z bogatego doświadczenia naszej agencji nieruchomości, przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy procesu, dokładnie tłumacząc, jak sprzedać mieszkanie!

Przygotowania do sprzedaży mieszkania

Choć sprzedaż nieruchomości zawsze obejmuje te same etapy, będą one wyglądały nieco inaczej w zależności od Twoich celów. Przed rozpoczęciem procesu sprzedaży mieszkania warto zastanowić się jak szybko potrzebujesz gotówki za transakcję. To znacząco wpłynie na kwotę którą będziemy w stanie uzyskać. 

Więcej czasu na poszukiwanie kupca pozwoli wystawić mieszkanie za wyższą kwotę oraz negocjować na naszych warunkach. Odpowiedź na to pytanie zacznie opis potencjalnego kupca, który jest niezwykle przydatny, a o którym piszemy kilka akapitów niżej. Jeśli zależy Ci na czasie, prawdopodobnie będziesz musiał/a znaleźć osobę z większym zasobem wolnych pieniędzy. Poszukiwanie inwestora z gotówką może trwać dłużej, ale sprzedaż przebiegnie zdecydowanie szybciej. Mając więcej czasu na sprzedaż, możesz pozwolić sobie na kupca który będzie posiłkował się kredytem hipotecznym. Jego znalezienie jest zdecydowanie łatwiejsze, lecz cała procedura może zająć nawet kilka miesięcy więcej.

Ostatnią z podstawowych kwestii, które należy przemyśleć przed rozpoczęciem procesu sprzedaży mieszkania jest termin udostępnienia nieruchomości. Większość osób poszukujących mieszkania chce wiedzieć, kiedy będzie mogła wprowadzić się do nowo zakupionego lokalu. Przed wystawieniem nieruchomości na sprzedaż określ więc termin, w którym zamierzasz na to pozwolić.

Krok 1 – kompletowanie dokumentacji potrzebnej do sprzedaży mieszkania

Zanim zajmiesz się przygotowywaniem mieszkania na sprzedaż, musisz skompletować związane z nim dokumenty. Bez nich niemożliwe będzie przeprowadzenie jakiejkolwiek legalnej transakcji. Przede wszystkim upewnij się, że masz prawo do nieruchomości. Może okazać się, że jest ona w posiadaniu kilku współwłaścicieli bądź stanowi przedmiot nieukończonego postępowania spadkowego. Przeanalizuj więc dokument nabycia praw do mieszkania, aby zweryfikować, czy możesz przystąpić do jego sprzedaży.

Zestaw dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji będzie zależał od statusu samej nieruchomości. Inne zaświadczenia potrzebne są bowiem przy sprzedaży mieszkania przynależącego do spółdzielni, a inne przy sprzedaży lokalu deweloperskiego. Do podstawowej dokumentacji na pewno należy:

 • akt notarialny nabycia nieruchomości,
 • aktualny odpis z księgi wieczystej,
 • zaświadczenie o zameldowaniu osób w mieszkaniu,
 • dokumenty o braku zadłużeń i zaległości.

W przypadku, gdy mieszkanie na sprzedaż przynależy do spółdzielni, będziesz dodatkowo potrzebować:

 • potwierdzenia członkowstwa w spółdzielni,
 • potwierdzenia własnościowego prawa do nieruchomości,
 • zaświadczenia o braku zadłużenia w spółdzielni,
 • zaświadczenia o przydziale lokalu.

Jeśli z kolei posiadasz na sprzedaż mieszkanie, które wciąż jest w trakcie budowy, skompletuj dodatkowo następujące dokumenty:

 • pozwolenie na budowę,
 • projekt architektoniczno-budowlany,
 • potwierdzenie nabycia działki w akcie notarialnym.

Zweryfikuj swoje zobowiązania podatkowe

Sprzedaż mieszkania może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. I to niemałego podatku, bo wynoszącego aż 19% dochodu – warto tutaj podkreślić, że podatek liczymy od dochodu, a nie całej kwoty transakcji. Taki obowiązek nie dotyczy Cię jednak wtedy, gdy przedmiotem transakcji jest nieruchomość będąca w Twoim posiadaniu przynajmniej od 5 lat. Ale co w przypadku, jeśli chcesz sprzedać mieszkanie właśnie otrzymane w spadku?

Do 2019 roku spadkobiercy mogli uniknąć konieczności zapłaty podatku tylko sprzedając nieruchomość po upływie min. 5 lat od jej otrzymania. Nowelizacja przepisów wprowadziła jednak bardziej korzystne zasady – okres 5 lat liczy się od daty nabycia mieszkania przez spadkodawcę. Podobna reguła zaczęła obowiązywać w przypadku sprzedaży nieruchomości przechodzących z majątku wspólnego do indywidualnego. Wdowcy i rozwodnicy nie muszą więc czekać na zwolnienie z podatku, jeśli przed rozwodem lub śmiercią małżonka mieszkanie było w ich posiadaniu przez wspomniane 5 lat.

Kosztów podatkowych nie musisz się również obawiać, gdy nie uzyskujesz dochodu ze sprzedaży mieszkania (np. oddając je za cenę niższą lub równą kwocie, za którą zostało kupione). Inne rozwiązanie to przeznaczenie wszystkich środków z transakcji na własne cele mieszkaniowe. Jak widzisz, sposobów na uniknięcie podatku jest wiele – upewnij się, że korzystasz z któregoś z nich, zanim wystawisz swoją nieruchomość na sprzedaż.

Krok 2 – wycena mieszkania, czyli jak wycenić mieszkanie

Jednym z pytań najczęściej zadawanych przez Klientów naszej agencji jest to, jak wycenić mieszkanie. Nic dziwnego – kwestia ceny zawsze wzbudza emocje, a osiągnięcie złotego środka w taki sposób, aby jak najszybciej sprzedać mieszkanie za najwyższą kwotę, nieraz wydaje się niemożliwe. W Nowodworski Estates wycena nieruchomości to nasz chleb powszedni. Dlatego dzielimy się z Tobą praktycznymi wskazówkami, podpowiadając, od czego zależy wartość mieszkania na sprzedaż.

Podstawowe dane potrzebne do wyceny mieszkania

Zastanawiając się nad tym, jak wycenić mieszkanie, zweryfikuj jego lokalizację, metraż, wiek budynku, stan techniczny i prawny oraz standard jego wykończenia. Musisz mieć jednak świadomość, że samodzielne ustalenie wartości lokalu może być bardzo trudne. Warto skorzystać na tym etapie z doświadczenia pośrednika oraz pomocy rzeczoznawcy.

Sprawdź ceny podobnych mieszkań w sieci

Próbując wycenić mieszkanie własnymi siłami, możesz posiłkować się dostępnymi w sieci kalkulatorami. Niektórzy sprzedający sugerują się również cenami innych – podobnych –nieruchomości, których ogłoszenia można znaleźć w Internecie. Niestety nie sposób przy tym stwierdzić, od czego zależą wartości deklarowane przez właścicieli. Należy również pamiętać, że są one najprawdopodobniej zawyżone o co najmniej 10%. Stanowią w końcu punkt wyjścia do negocjacji, a nie faktyczne ceny transakcyjne.

Przeanalizuj rynek mieszkaniowy

Jak wycenić mieszkanie, nie znając sytuacji na rynku nieruchomości? Jest to absolutnie niemożliwe. Ustalenie ceny wymaga odpowiedzi na szereg pytań. Musisz wiedzieć, na ile Twój lokal jest unikatowy, a na ile inne oferty są wobec niego konkurencyjne. Zastanów się też nad tym, jak dużą popularnością cieszą się podobne mieszkania. Jak szybko się sprzedają? Jaka jest aktualna tendencja w przypadku ich cen – wzrostowa czy spadkowa? Warto zastanowić się także nad tym, do jakiej grupy docelowej próbują trafić właściciele konkurencyjnych nieruchomości. Spróbuj dowiedzieć się, gdzie szukają klientów i czy działają na własną rękę, czy korzystają z pomocy pośredników.

Zaufaj specjalistom którzy wiedzą jak wycenić mieszkania

Na etapie wyceny mieszkania nieoceniona okazuje się więc pomoc specjalistów. Doskonale znają oni rynek, potrafią oszacować konkurencyjność nieruchomości, ocenić popyt na tego typu inwestycje oraz panujące w branży trendy. Pamiętaj, że to, jak wycenisz lokal, wywrze ogromny wpływ na zainteresowanie Twoją ofertą. Z drugiej strony ograniczysz sobie w ten sposób możliwości zarobku. Choć to dopiero drugi krok w całym procesie sprzedaży mieszkania, wiąże się on z prawdopodobnie największymi kontrowersjami. Wrażliwy charakter tego etapu przekłada się na niebagatelne konsekwencje dla obu stron transakcji.

Ustal, kim jest idealny klient na Twoje mieszkanie

Aby wiedzieć, jak wycenić mieszkanie, musisz znać swoją grupę docelową i jej możliwości finansowe. Dlatego przeanalizuj stan swojej nieruchomości i oceń, do jakiego klienta chcesz trafić z propozycją sprzedaży. Weź pod uwagę czynniki:

 • demograficzne (wiek, płeć, miejsce zamieszkania itd.),
 • psychograficzne (zainteresowania i styl życia),
 • ekonomiczne (budżet)
 • oraz behawioralne (zachowanie i preferencje).

Dzięki temu z łatwością nakreślisz personę, do której dostosujesz nie tylko merytorykę i styl swojego ogłoszenia, ale także cenę mieszkania. To z kolei przełoży się na przeprowadzenie szybkiej i satysfakcjonującej transakcji. W przeciwnym razie Twoja oferta trafi w pustkę, ponieważ żaden klient nie będzie mógł się z nią utożsamić.

Krok 3 – przygotowanie mieszkania do sprzedaży

Czas zająć się kluczowymi dla powodzenia transakcji aspektami, czyli przygotowaniem mieszkania na sprzedaż. Proces ten obejmuje kilka istotnych czynności, które mają na celu zachęcić potencjalnych nabywców do obejrzenia nieruchomości, a ostatecznie – do jej kupna. Od stanu lokalu będzie zależała zarówno atrakcyjność oferty, jak i wrażenia klientów. Postaraj się więc, aby mieszkanie było czyste, sprawne i estetycznie urządzone.

Sprzątanie podczas sprzedaży mieszkania

Absolutnie podstawowym etapem przygotowywania mieszkania do sprzedaży jest jego sprzątanie. Tylko po przeprowadzeniu gruntownych porządków możesz liczyć na udaną sesję zdjęciową i czuć się pewnie podczas prezentowania nieruchomości jej ewentualnym nabywcom. To gwarancja wydobycia pełni potencjału z lokalu.

Jeśli sprzedajesz nieruchomość w stanie deweloperskim, masz nieco ułatwione zadanie. Lokal będzie pusty, więc wystarczą Ci powierzchowne porządki. Zdecydowanie więcej pracy czeka Cię w przypadku sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego. Postaraj się wówczas wyeliminować z wnętrza wszelkie rzeczy osobiste należące do dotychczasowych lokatorów. Masz sprawić, aby osoby, które będą oglądać nieruchomość, mogły poczuć się jak u siebie w domu. Przekonanie ich do kupna stanie się wtedy zdecydowanie łatwiejsze.

Dobrym pomysłem podczas sprzątania mieszkania na sprzedaż jest działanie od ogółu do szczegółu. Najpierw odkurz meble, podłogi, umyj okna. Następnie wypierz dywany i zasłony, umyj posadzki oraz panele. Jeśli lokal wymaga naprawdę gruntownych porządków, możesz także zdać się na usługi zewnętrznej firmy. Takie właśnie udogodnienie oferujemy naszym Klientom w Nowodworski Estates.

Naprawa usterek podczas sprzedaży mieszkania

Zajmując przez lata jedno mieszkanie, można przywyknąć do wielu mankamentów. Po pewnym czasie przestajesz nawet zauważać nieszczelne okna czy plamy na ścianach. Niestety są to wady, które momentalnie rzucą się w oczy klientom odwiedzającym Twoją nieruchomość.

Upewnij się więc, że wszystko w lokalu działa bez zarzutu. Przede wszystkim zweryfikuj sprawność instalacji wodnej i elektrycznej. Ich stan bezpośrednio wpływa przecież na bezpieczeństwo oraz komfort lokatorów. Nie pozwól na to, by jakakolwiek rura przeciekała, a spięcia wybijały korki. Sprawdź także, czy nie trzeba wymienić jakiejś żarówki.

Bardzo ważnym krokiem jest odświeżenie ścian mieszkania przed wystawieniem go na sprzedaż. To powierzchnie, które w naturalny sposób się brudzą, toteż przy każdej zmianie lokatorów warto je odmalowywać. Czyste, gładkie ściany zrobią pozytywne wrażenie na osobach zainteresowanych kupnem nieruchomości i dowiodą jej wysokiej wartości.

Choć samodzielne przeprowadzenie renowacji jest rozwiązaniem ekonomicznym, to jego efekty mogą się okazać dalekie od ideału. Dlatego w tej materii oferujemy Klientom Nowodworski Estates usługi profesjonalistów.

Home staging – czyli jak szybko sprzedać mieszkanie

Mieszkanie posprzątane i odnowione? Przyszedł czas na detale, które całkowicie odmienią jego oblicze. Jednym z kluczowych etapów przygotowania nieruchomości pod sprzedaż w naszej agencji jest tzw. home staging. Na czym polega?

Dział architektury wnętrz Nowodworski Estates projektuje wystrój mieszkań dla naszych Klientów. Kilka designerskich ozdób może naprawdę zmienić charakter nieruchomości i zaintrygować potencjalnych kupujących. Miękkie dywany ocieplą podłogi, obrazy i plakaty zapełnią gołe ściany, a rośliny ożywią przestrzeń.

Dekorując mieszkanie na sprzedaż, trzeba zadbać o wrażenie przytulności i elegancji, ale z drugiej strony projekt nie może cechować się zbyt spersonalizowanym charakterem. Klienci będą chcieli wyobrazić sobie lokal jako swój dom, więc ekstrawaganckie dodatki mogą nie wszystkim przypaść do gustu. Nasi architekci najczęściej stawiają na niepozorne ozdoby w neutralnym, wszechstronnym stylu.

Krok 4 – przygotowanie oferty sprzedaży mieszkania

Kiedy Twoje mieszkanie będzie już odpowiednio przygotowane, pozostanie Ci wystawić je na sprzedaż. Wydaje się to dość prostym zadaniem – Internet gwarantuje w końcu szeroki zasięg, a nieruchomości cieszą się olbrzymim zainteresowaniem inwestorów. W rzeczywistości jednak konkurencja wśród sprzedawców jest dość spora i wcale nie tak łatwo wybić się ze swoją ofertą. Dowiedz się więc, jak sprzedać mieszkanie w sieci!

Profesjonalna sesja fotograficzna mieszkania

Żaden inny zmysł nie ma na kupujących takiego wpływu jak wzrok. Niskiej jakości zdjęcia mogą zniechęcić ich do transakcji, nawet jeśli w rzeczywistości mieszkanie jest bardzo atrakcyjnie. I na odwrót – dobrze wykonane fotografie potrafią sprzedać nieruchomość, która pozostawia wiele do życzenia.

Oferta sprzedaży mieszkania wymaga profesjonalnej sesji fotograficznej. Wiąże sie ona oczywiście z kosztownym sprzętem, którym nie każdy dysponuje. Zdjęcia powinny dokładnie odzwierciedlać naturę nieruchomości, jednocześnie podkreślając jej atuty. Przydadzą się więc odpowiednie obiektywy oraz oświetlenie. Mało tego – w Nowodworski Estates wiemy, jak ważne są materiały wizualne dla osób inwestujących w mieszkania, dlatego do tradycyjnych zdjęć dołączamy nagrania wirtualnych spacerów po nieruchomości. W niektórych przypadkach uzupełniamy je także ujęciami z drona – aby zaprezentować np. wygląd działki lub najbliższego otoczenia budynku.

Visual staging – najlepsza metoda, żeby szybko sprzedać mieszkanie do remontu

A co w przypadku sprzedaży mieszkania w stanie surowym lub deweloperskim? Zdjęcia – choć idealnie oddające naturę nieruchomości – nie zrobią na zainteresowanych dużego wrażenia. Zabraknie kolorów, dekoracji, klimatu… Konieczne stanie się więc znalezienie innego sposobu na pobudzenie wyobraźni potencjalnych nabywców.

W Nowodworski Estates chętnie korzystamy z dobrodziejstwa nowych technologii oraz zmysłu artystycznego naszych architektów wnętrz. Aby zaprezentować pełen potencjał nowej, nieukończonej nieruchomości, sięgamy po visual staging, czyli modelowanie komputerowe. W ten sposób powstają intrygujące wizualizacje, sugerujące Klientom możliwości aranżacyjne.

Każdy w pustych wnętrzach będzie widział coś innego. My podpowiadamy, jak można je wykorzystać, projektując wizualizacje obejmujące wykończenie, umeblowanie i dekoracje.

Opis oferty – co napisać, żeby dobrze i szybko sprzedać mieszkanie

Wystarczy przejrzeć w sieci niektóre ogłoszenia dotyczące sprzedaży nieruchomości, aby zrozumieć, jak nie należy ich pisać. Właściciele, chcąc zwrócić uwagę na swoją ofertę, często niepotrzebnie odwołują się do emocji i nadużywają wielkich liter lub wykrzykników. Takie ogłoszenie może jedynie zniechęcić zainteresowanych, ponieważ wygląda nieprofesjonalnie.

Tworząc ofertę sprzedaży nieruchomości, używaj więc prostego języka i układaj krótkie, zrozumiałe zdania. Ogranicz się do najważniejszych informacji i zadbaj o to, by w ogłoszeniu znalazły się wszystkie dane, które mogą interesować potencjalnego nabywcę. Wśród nich na pewno nie powinno zabraknąć określenia lokalizacji, metrażu, liczby pomieszczeń (ewentualnie pięter), stanu wykończenia i umeblowania czy dostępu do dodatkowych udogodnień, takich jak parking, piwnica, balkon itp. Nie zapomnij oczywiście o cenie, bo to jedno z kluczowych dla kupującego kryteriów.

W ofercie możesz zamieścić także dodatkowe informacje, które pomogą odbiorcom zbudować sobie jakieś wyobrażenie na temat samego mieszkania, jak i jego okolicy. Napisz więc, jak wygląda osiedle, nieruchomość, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. Kupujący będą chcieli wiedzieć, jak daleko jest na przystanek komunikacji miejskiej, do sklepu czy najważniejszych punktów usługowych.

Promocja oferty przy sprzedaży mieszkania

Publikacja ogłoszenia to jedno. Zupełnie czymś innym jest jego promocja. Zauważ, jak wiele różnych ofert sprzedaży nieruchomości pojawia się w sieci każdego dnia. Musisz zrobić wszystko, aby Twoja wyróżniała się na ich tle.

Doskonałym narzędziem są w tym przypadku serwisy internetowe specjalizujące się w kojarzeniu sprzedawców i nabywców nieruchomości. W Nowodworski Estates współpracujemy ze wszystkimi najpopularniejszymi portalami tego typu w kraju i za granicą. Dają one możliwość wyróżniania i odświeżania ogłoszeń, które notują dzięki temu skuteczność niemal o 90% wyższą niż oferty niepromowane. Nie tylko wyświetlają się nad konkurencją, zyskując większe zainteresowanie, ale też generują więcej zapytań, podnosząc szanse na szybką sprzedaż.

Nasi agenci dodatkowo pomagają swoim ofertom dotrzeć do zainteresowanych poprzez publikowanie ich we własnych mediach społecznościowych. Dzięki temu ogłoszenia są lepiej rozpowszechniane, trafiając bezpośrednio do osób zainteresowanych kupnem nieruchomości.

Krok 5 – poszukiwanie klientów

Dokumentacja skompletowana, mieszkanie wycenione i przygotowane na sprzedaż, oferta opublikowana w najbardziej popularnych serwisach. Co dalej? Zaczyna się polowanie na kupca… Najważniejsza na tym etapie okaże się odpowiednia komunikacja oraz proces prezentacji mieszkania zainteresowanym. O czym warto pamiętać?

Nie tylko Internet

Wyżej wspomnieliśmy o ogromnych możliwościach, jakie dają internetowe serwisy anonsowe. Warto jednak zauważyć, że nie jest to jedyne źródło pozyskiwania nabywców dla nieruchomości. W zależności od tego, do jakiej persony kierujesz swoją ofertę, wypróbować możesz również inne metody:

 • Znajomi – to darmowy sposób na rozpowszechnienie informacji o planowanej sprzedaży mieszkania. Jego efekty będą zależały wyłącznie od szczęścia, ale wbrew pozorom można znaleźć kupca wśród swoich najbliższych bądź ich znajomych.
 • Przestrzeń publiczna – pamiętaj, że mimo dominacji Internetu wiele osób wciąż korzysta z tradycyjnych ogłoszeń zamieszczanych w przestrzeni publicznej. Mowa tu przede wszystkim o seniorach, szukających ofert czy to w prasie, czy na tablicach w ruchliwych miejscach.
 • Agencja nieruchomości – to niewątpliwie najskuteczniejszy, choć oczywiście płatny sposób poszukiwania nabywcy dla swojego mieszkania. Biura pośrednictwa mogą pochwalić się bogatymi bazami danych, na podstawie których z łatwością skojarzą Twoją nieruchomość z wymaganiami swoich klientów. W cenie otrzymasz wszelką niezbędną pomoc – od przygotowania nieruchomości na sprzedaż, po nadzorowanie kwestii formalnych i prawnych.

Prezentacja sprzedawanego mieszkania

Znalezienie potencjalnego kupca będzie oznaczało konieczność zaprezentowania mu nieruchomości. Jeśli szuka on mieszkania, prawdopodobnie odbywa mnóstwo takich spotkań i to na ich podstawie wybierze najbardziej odpowiadający mu lokal. Zrób więc wszystko, aby Twoją ofertę zapamiętał najlepiej.

Pierwszy krok to wybór terminu spotkania. W tej kwestii musisz dostosować się do swojego klienta – zazwyczaj będzie on dyspozycyjny dopiero po standardowych godzinach pracy. Prezentacje nieruchomości często odbywają się wieczorami lub w weekendy. Jeśli takie terminy Ci nie odpowiadają, zapewnij sobie właściwą reprezentację – pośrednika lub kogoś spośród Twoich bliskich, kto ma wystarczającą wiedzę na temat sprzedawanej nieruchomości.

Prezentowanie mieszkania zainteresowanym to prawdopodobnie ten etap transakcji, który wymaga od Ciebie największych umiejętności sprzedażowych. Pamiętaj jednak, że nie możesz zachowywać się nachalnie – wczuj się raczej w rolę rzetelnego informatora. Nie spiesz się, zapewnij gościom swobodę, wytłumacz, jak Twoja nieruchomość może rozwiązać ich problemy. Równocześnie zrób wszystko, aby poczuli się oni jak u siebie w domu.

Postaraj się zadziałać na zmysły swoich klientów. Jeśli tylko masz taką możliwość, zaproponuj im prezentację mieszkania o takiej porze, gdy rozświetlają je promienie słońca. Jeżeli spotkanie odbywa się wieczorem, zadbaj o nastrojowe oświetlenie. Dobrym pomysłem jest też włączenie klimatycznej muzyki. To wszystko działa na Twoich gości, nawet jeśli nie zdają sobie oni z tego sprawy. Koniecznie zaproponuj im także symboliczny poczęstunek – kawa lub herbata to oczywiście minimum, ale zawsze możesz dorzucić do tego kruche ciastka lub inną przegryzkę.

Nie naciskaj na zainteresowanych, a przede wszystkim – niczego przed nimi nie ukrywaj. Docenią szczerość, nawet jeśli będzie ona oznaczała ekspozycję ewentualnej wady mieszkania.

Krok 6. – wybór nabywcy podczas sprzedaży mieszkania

W sytuacji, gdy znajdziesz kilkoro chętnych na zakup mieszkania, wybierz tego kupca, który zgadza się z Twoimi priorytetami. Jeśli najważniejsza jest dla Ciebie cena, podpisz umowę z płacącym najwięcej. Zwróć jednak uwagę, aby jego obietnice były pokryte czynami, ponieważ kupujący często są zainteresowani więcej niż jedną nieruchomością. Jeżeli zależy Ci na czasie, sprzedaj nieruchomość temu, który nie ma zastrzeżeń co do treści umowy oraz oferuje gotówkę od ręki. Bardzo dużo zależy tutaj od Twoich osobistych preferencji i przeczucia co do wiarygodności klienta. Nie musisz jednak polegać wyłącznie na intuicji. Do dyspozycji masz różne narzędzia pozwalające na weryfikację nabywcy. Zobacz, jak krok po kroku sfinalizować transakcję.

Negocjacja ceny mieszkania – łatwiejsza gdy wiesz jak dobrze wycenić mieszkanie

Jeżeli nie przepadasz za konfrontacjami, ten etap transakcji może być dla Ciebie mocno niekomfortowy. Warto otwarcie i bezpośrednio wyrazić swoje oczekiwania, jednocześnie zaznaczając w rozmowie, że liczysz na to samo z drugiej strony. Jeśli czujesz, że rozmowa wzbudza w Tobie negatywne emocje, wstrzymaj się z decyzją i poproś o więcej czasu na jej podjęcie.

Podczas negocjacji może pojawić się wiele spornych tematów – od oczywistej kwestii ceny, przez warunki zdawania nieruchomości, aż po terminy. Dobrze jest więc spisywać wszelkie ustalenia, a ostatecznie zawrzeć umowę przedwstępną. Zabezpieczy Cię ona np. na ewentualność nieotrzymania przez kupującego kredytu.

Zadatek, czyli skuteczne zabezpieczenie przy sprzedaży mieszkania

Umowie przedwstępnej może towarzyszyć zadatek. To finansowe zabezpieczenie interesów obu stron. Jeśli cała transakcja przebiegnie zgodnie z ustaleniami, odliczysz po prostu wpłaconą przez kupującego kwotę od całej należności za mieszkanie. Jeżeli jednak nabywca z jakiegoś powodu wycofa się z umowy, pieniądze zostaną w Twojej kieszeni. Pamiętaj, że zasada ta działa w obie strony – jeśli do transakcji nie dojdzie z Twojego powodu, zwrócisz kupującemu dwukrotność wpłaconego przez niego zadatku.

Ile powinien wynosić zadatek? Zwyczajowo jest to 10 procent wartości mieszkania, ale nie mniej niż 5 tysięcy złotych. Taka kwota sprawia, że złamanie ustaleń umowy przedwstępnej może słono kosztować jedną ze stron. Dodatkową gwarancją pomyślnego przebiegu transakcji jest weryfikacja aktualności posiadanych dokumentów. Jeszcze raz sprawdź więc wszystkie zaświadczenia, o których pisaliśmy w pierwszym kroku.

Weryfikacja nabywcy

Na etapie podpisywania umowy przedwstępnej postaraj się również zweryfikować osobę, która kupuje od Ciebie mieszkanie. Do tej pory na pewno wiesz już, czy zamierza płacić gotówką, czy wspiera się kredytem. Jeśli korzysta z tej drugiej możliwości, możesz sprawdzić go na przykład w Krajowym Rejestrze Długów. Spróbuj dowiedzieć się, na ile Twój klient jest wypłacalny i godny zaufania.

Zadawaj odpowiednie pytania, wspieraj się danymi, które można znaleźć w sieci, dowiedz się jak najwięcej na temat sytuacji zawodowej kupującego. Jednocześnie pamiętaj, że tylko niektóre informacje są podane do wiadomości publicznej. Inne to prywatna sprawa Twojego klienta, który wcale nie musi się nimi z Tobą dzielić.

Proces kredytowy i umowa sprzedaży mieszkania

Jeżeli nabywca stara się o kredyt hipoteczny, transakcja zauważalnie się wydłuży. Zapłatę za mieszkanie otrzymasz od banku dopiero wtedy, gdy ten zgodzi się udzielić kupującemu pożyczki. Zarówno wybór kredytu, jak i notariusza ma bezpośredni wpływ na tempo i skuteczność przebiegu transakcji. Zaufany pracownik banku to praktycznie gwarancja szybkiego i bezproblemowego uzyskania pożyczki przez kupującego, a renomowany prawnik – dopilnowania wszelkich szczegółów dotyczących sprzedaży. W obu przypadkach prawo wyboru leży po stronie nabywcy, lecz zawsze możesz polecić mu sprawdzone firmy, jeśli takie znasz, i przyspieszyć w ten sposób cały proces.

Najczęściej zadawane pytania

Wiesz już wszystko o tym, jak sprzedać mieszkanie. Aby pomóc Ci utrwalić sobie najważniejsze informacje, w ramach podsumowania zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania właścicieli nieruchomości:

Jak wycenić nieruchomość?

Wycena nieruchomości zależy od jej rodzaju. Inne zasady dotyczą domów, a inne mieszkań. Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość o stosunkowo małej wartości możesz zrobić to samemu na podstawie ogłoszeń czy rozmów z osobami które niedawno sprzedały podobne nieruchomości. Jeśli jedak chcesz uzyskać najlepszy rezultat powinieneś skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, który oszacuje wartość nieruchomości i zestawi ją z realiami rynku.

Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż?

Cena mieszkania na sprzedaż uzależniona jest zazwyczaj od wielu kryteriów. Do najważniejszych z pewnością należą: lokalizacja, metraż, wiek i stan techniczny budynku, a także stan prawny oraz standard wykończenia lokalu. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę bliższe i dalsze sąsiedztwo oraz plany zabudowy najbliższej okolicy. Jak widzisz jest wiele czynników które należy wziąć pod uwagę, więc jeśli chcesz uzyskać najbardziej realną wartość sprzedaży mieszkania, najlepiej zrobisz korzystając z pomocy doświadczonego agenta, a nawet kilku. W naszej agencji nieruchomości każdą wycenę mieszkania wykonuje kilku agentów z dużym doświadczeniem w sprzedaży podobnych lokali w danej lokalizacji.

Jak negocjować cenę mieszkania?

Aby zapewnić sobie pole do negocjacji, możesz delikatnie zawyżyć w ofercie cenę sprzedawanego mieszkania. Dzięki temu łatwiej będzie Ci z niej zejść, kiedy zaproponuje to kupujący. Uważaj jednak, aby nie przesadzić, bo zniechęcisz potencjalnych klientów. W procesie negocjacyjnym zachowaj spokój i jasno wyrażaj swoje oczekiwania. Jeśli poczujesz, że rozmowa nie idzie po Twojej myśli, poproś o dodatkowy czas na rozważenie wszystkich możliwości.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Najważniejsze elementy przygotowania mieszkania na sprzedaż to jego gruntowne sprzątanie, udekorowanie w ramach home stagingu i eliminacja wszelkich usterek. Kolejnym etapem jest profesjonalna sesja fotograficzna lub – w przypadku stanu surowego czy deweloperskiego – przygotowanie komputerowych wizualizacji w ramach visual stagingu.

Jak szybko sprzedać mieszkanie?

Jeśli chcesz szybko sprzedać mieszkanie, skieruj swoją ofertę do osób dysponujących gotówką. Nie będziesz wówczas czekać na to, aż kupujący uzyska kredyt hipoteczny. Proces szukania nabywcy możesz oczywiście przyspieszyć, oferując cenę niższą od średniej na rynku. Pomocna w tej kwestii okaże się również współpraca z doświadczonym i dyspozycyjnym pośrednikiem.

Jak dobrze sprzedać mieszkanie?

Dobrze sprzedać mieszkanie to nie to samo co sprzedać je szybko. W tym przypadku ważniejsze jest uzyskanie jak najwyższej ceny za Twoją nieruchomość. Klucz do osiągnięcia tego celu to cierpliwość. Pamiętaj jednak, że i ona ma swoje granice – postaraj się więc znaleźć złoty środek, aby transakcja przebiegła pomyślnie dla obu stron.

Ile bierze biuro nieruchomości za sprzedaż mieszkania?

Prowizja naliczana przez biura nieruchomości zależy między innymi od doświadczenia agencji, zakresu oferowanych przez nią usług czy wielkości bazy klientów. Zauważ, że choć przy takiej współpracy ponosisz pewną opłatę, pośrednik może pomóc Ci wywalczyć zauważalnie wyższą cenę za Twoją nieruchomość. Może się więc okazać, że współpracując z pośrednikiem zyskasz zarówno czas jak i pieniądze.

Ile bierze pośrednik nieruchomości?

Pośrednicy prowadzący własną działalność gospodarczą, niezrzeszeni w profesjonalnych biurach nieruchomości, mogą okazać się tańszym wyborem niż doświadczona agencja. Pamiętaj jednak, że w parze z niższymi cenami idą także mniejsze możliwości marketingowe, skromniejsze bazy klientów i niższy poziom niezawodności.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy kilka kwestii dotyczących tego jak sprzedać mieszkanie. Teraz, gdy proces sprzedaży mieszkania ma przed Tobą zdecydowanie mniej tajemnic, możesz samodzielnie zmierzyć się z tym wyzwaniem! Jeśli jednak czujesz, że przydałaby Ci się pomoc, skontaktuj się z naszą agencją nieruchomości. Wyręczymy Cię na wszystkich etapach transakcji, zaczynając od rzetelnej wyceny, przez przygotowanie mieszkania aż po sprawne znalezienie idealnego kupca.

Napisz komentarz

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą powyższego formularza jest Nowodworski Estates sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Krakowie (31-069) przy ul. Sukienniczej 8/U8. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania przez Administratora danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności