fbpx

Jak urządzić własne home office? 5 porad od architektki Nowodworski Estates

W dobie coraz bardziej powszechnej pracy zdalnej, funkcjonalne home office to w zasadzie konieczność. Tylko odpowiednio zorganizowana przestrzeń pozwoli Ci każdego dnia pracować efektywnie i do tego z przyjemnością. Anna Zapart, architektka Nowodworski Estates podpowiada, o czym pamiętać podczas aranżacji domowego biura, aby codziennie cieszyć się pracą zdalną. Oto 5 praktycznych wskazówek!

Wydzielona strefa

Choć może Ci się wydawać, że biurko ustawione w kącie sypialni lub salonu to wszystko, czego potrzebujesz, aranżacja home office nie jest aż tak prosta. Problematyczne może okazać się już samo znalezienie odpowiedniej przestrzeni, jeśli masz do dyspozycji na przykład tylko niewielką powierzchnię kawalerki.

– Wydzielone miejsce ma nie tylko znaczenie praktyczne, ale i psychologiczne. Warto dołożyć wszelkich starań, aby oddzielić przestrzeń życiową od pracy. W przeciwnym razie ryzykujemy nieustanne przeplatanie się tych dwóch stref, co nie sprzyja ani pracy, ani wypoczynkowi – tłumaczy Anna Zapart.

Z pomocą przychodzą na przykład ścianki modułowe, które można zainstalować, nie ingerując nawet w strukturę pomieszczenia. W wydzielonej w ten sposób przestrzeni ustaw biurko i wygodny fotel – będzie to miejsce przeznaczone wyłącznie do pracy.

Brak rozpraszaczy

Projektując swoje własne biuro w końcu nie musisz przejmować się ograniczeniami nakładanymi przez szefa ani tym, co na Twoje zachcianki powiedzieliby współpracownicy. Perspektywa zrealizowania najdziwniejszych kaprysów staje się kusząca… Niestety musisz się tej pokusie oprzeć. Telewizor zawieszony na wysokości wzroku czy lodówka z przekąskami i zimnymi napojami zlokalizowana pod biurkiem w żaden sposób nie pomogą Ci zwiększyć efektywności pracy. Wręcz przeciwnie – na każdym kroku będą Cię tylko rozpraszały.

– Urządzając domowe biuro, myśl minimalistycznie. Uporządkowanie i oszczędność to w tym przypadku klucz do sukcesu. Poza stołem i odpowiednim krzesłem powinien znaleźć się tam oczywiście niezbędny sprzęt elektroniczny i co najwyżej 1 – 2 elementy dekoracyjne – podpowiada nasza architektka.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Jeśli wydaje Ci się, że pracując zdalnie wreszcie uwolnisz się od zasad BHP, jesteś w błędzie. Tak naprawdę dopiero teraz – kiedy samodzielnie musisz zadbać o swój komfort i zdrowie w miejscu pracy – trzeba sobie je wziąć do serca. Nie zapominaj więc o absolutnych podstawach!

– Biurko powinno mieć przynajmniej 130 cm szerokości i 85 cm głębokości. Optymalna wysokość blatu to od 72 do nawet 85 cm w przypadku osób wysokich. Siedzenie fotela powinno znaleźć się na 40 – 50 cm wysokości, sprzyjając wyprostowanej pozycji, tak aby kąty zgięcia kolan oraz łokci wynosiły po 90 stopni. Zalecana odległość oczu od monitora to 40 – 75 cm, a nadgarstka od skraju blatu – 10 cm – przypomina Anna Zapart.

Odpowiednie oświetlenie

Właściwe oświetlenie to także element wpływający na Twoje samopoczucie i zdrowie. W miarę możliwości zorganizuj swoją przestrzeń pracy w pobliżu źródła naturalnego światła. Ustawienie biurka bezpośrednio pod oknem to najlepszy pomysł. Na wypadek pochmurnych dni oraz pracy po zmroku musisz zadbać również o sztuczne oświetlenie.

Najlepiej sprawdzi się lampka biurowa o regulowanym ramieniu. Najważniejszym kryterium jej doboru będzie temperatura barwowa. Powinna być jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego, a więc wynosić ok. 4000 – 5000 Kelwinów. To dość zimne światło, sprzyjające koncentracji – zauważa architektka Nowodworski Estates.

Pozytywna atmosfera

Fakt, że warto unikać rozpraszaczy i przepychu w swoim home office, nie oznacza, że nie powinno się go nieco spersonalizować. Pracuje Ci się przecież tym przyjemniej, im lepiej się czujesz. Zadbaj więc o drobne dekoracje w swoim biurze – może pomocne okażą się plakaty motywacyjne lub grafiki związane z Twoim hobby? Duże znaczenie będzie miała także muzyka: zadbaj więc o dobre głośniki lub słuchawki. Każdy lubi pracować przy nieco innych dźwiękach, ale najlepiej wybrać te, które pomagają nam się skupić. Postaw więc na utwory bez słów – na przykład muzykę filmową, klasyczną czy odgłosy natury.

– Dbając o atmosferę swojej przestrzeni biurowej, warto potraktować to dosłownie i pomyśleć o… jakości powietrza. Doniczkowe kwiaty świetnie wywiązują się z tej roli, oczyszczając je i jonizując. Jednocześnie stanowią element dekoracyjny. W przypadku braku ręki do roślin, można postawić po prostu na oczyszczacz powietrza – dodaje Anna Zapart.

Komfortowe biuro podstawą owocnej pracy

Praca zdalna staje się obecnie pewnego rodzaju standardem dla wielu branż. Jeśli zdarza Ci się wykonywać swoje obowiązki zawodowe z domu, koniecznie zadbaj o wygodne home office. To pierwszy krok do zapewnienia sobie owocnej pracy każdego dnia!

Napisz komentarz