fbpx

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop? 5 najważniejszych zasad

Sezon urlopowy – choć rozpoczął się w tym roku z lekkim opóźnieniem – trwa właśnie w najlepsze. Obecna sytuacja wymusiła wprowadzenie wielu nowych zasad podróżowania, jednak nie zraziło to Polaków, którzy nadal chętnie realizują swoje wakacyjne plany.

Kwestia dbania o własne bezpieczeństwo w trakcie wyjazdów wysunęła się obecnie na pierwszy plan – jednak warto mieć na uwadze, że podczas urlopu konieczne jest zadbanie również o bezpieczeństwo naszego domu! Jak skutecznie zabezpieczyć własną nieruchomość przed wyjazdem, by po powrocie nie przywitały nas przykre niespodzianki?

 

1. Sprawdź drzwi i okna

To absolutna podstawa, ponieważ według statystyk policyjnych około 80% włamań do domów i mieszkań odbywa się przez okna lub drzwi balkonowe. Nie ułatwiaj złodziejom zadania! Sprawdź, czy wszystko jest szczelnie pozamykane, a jeśli masz taką możliwość – wykorzystaj żaluzje, rolety bądź okiennice. Postaraj się nie dopuścić do tego, aby wartościowe rzeczy były widoczne z zewnątrz. Pamiętaj również, że szczelne domknięcie okien (choćby dachowych) to zabezpieczenie nie tylko przed włamaniem, ale również przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak porywiste wiatry i intensywne deszcze.

2. Odetnij wodę, gaz i prąd

To krok, który zabezpieczy Twój dom przed wszelkimi niebezpiecznymi – choć w rzeczywistości bardzo rzadkimi – wypadkami. Jeśli nie chcesz po powrocie z wakacji zastać swojego mieszkania zalanego wodą, odetnij jej dopływ. W ten sposób nawet w razie awarii instalacji nie powinno wydarzyć się nic złego. Podobnie postąp z gazem, którego wyciek mógłby być koszmarny w skutkach. Nie zapomnij także o wypięciu z gniazdek elektrycznych wszelkich urządzeń niepotrzebujących zasilania podczas Twojej nieobecności. Pozwoli Ci to zminimalizować ryzyko spięć i uszkodzeń, które mogłyby powstać wskutek wyładowań elektrycznych w czasie burzy.

3. Skutecznie zniechęć włamywacza

Nie pozwól, by Twój dom wyglądał na łatwy łup dla włamywaczy. Wbrew pozorom złodziei można skutecznie zniechęcić. Pierwszym krokiem jest oczywiście uzbrojenie alarmu. Współczesne rozwiązania przeznaczone dla inteligentnych domów pozwalają zresztą na zintegrowanie go z Twoim smartfonem, dzięki czemu sytuację możesz monitorować na bieżąco. Elementem systemu mogą być również kamery, których już sam widok powinien mocno pokrzyżować plany włamywaczy (choć wydaje się to absurdalne, czasem wystarczą same atrapy). W podobny sposób działa oświetlenie domu. Zasiewa w złodziejach wątpliwości, czy nieruchomość na pewno jest opuszczona. Warto wypróbować również funkcję symulowania obecności – mechanizm, który może czasowo włączać i wyłączać lampy, telewizor czy radio w mieszkaniu.
Pamiętaj, że włamanie rzadko jest spontaniczną decyzją złodzieja. Zazwyczaj długo przygotowuje się on do zadania, między innymi obserwując zachodzące prawidłowości i przygotowując dokładny plan działania. Nie ułatwiaj mu więc pracy, na przykład potwierdzając swoją nieobecność poprzez chwalenie się urlopem w mediach społecznościowych. Zdjęcia z wczasów możesz opublikować po powrocie.

 

4. Poproś o pomoc sąsiada

Jeśli nie chcesz inwestować w nowoczesną technologię, wystarczą dobre relacje z sąsiadami! Przed wyjazdem poinformuj ich o planowanej nieobecności i poproś o doglądanie nieruchomości – oczywiście od czasu do czasu. Zaufana osoba zawsze będzie mogła w porę zareagować na ewentualne problemy, a jej wizyty w Twoim domu mogą dodatkowo zniechęcić niepożądanych gości. Poza tym przyda Ci się ktoś do podlewania kwiatków, prawda?

5. Ubezpiecz dom

Wszystkie powyższe środki ostrożności zminimalizują ryzyko przykrych niespodzianek praktycznie do zera, ale lepiej dmuchać na zimne. Statystyki wskazują, że niemal 40% Polaków doświadczyło przynajmniej raz w życiu takiego zdarzenia jak pożar, zalanie mieszkania czy włamanie. Jeśli więc mimo wszystko podczas Twojej nieobecności dojdzie do takiej sytuacji, dobrze mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową nieruchomości. Przed wyjazdem sprawdź jej zapisy – jeśli nie dopilnujesz wszystkich wymogów, możesz nie otrzymać odszkodowania.

Zapewnij sobie spokojny urlop!

Każdy zasługuje na udany wypoczynek, a nic tak go nie psuje, jak obawy przed negatywnymi skutkami naszej chwilowej nieobecności w domu. Warto zatem odpowiednio przygotować swoją nieruchomość i zabezpieczyć ją zarówno przed włamywaczami, jak i przed “nieprzewidzianymi” wypadkami, którym możemy łatwo zapobiec. Przecież jak odpoczywać to tylko ze spokojną głową.

 

Napisz komentarz