Mieszkanie w kamienicy na sprzedaż. Z "duszą" w pakiecie

Klimatyczna kamienica czy nowoczesny apartamentowiec?

Decyzja o przeprowadzce nigdy nie przychodzi łatwo. Jak wiadomo, wiąże się to nie tylko z uciążliwym pakowaniem rzeczy, przewożeniem ich i ponownym rozpakowywaniem. Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretną lokalizację, cały proces zawęża się jedynie do przeglądania wąskiej grupy interesujących nas ofert. Gorzej, jeśli mamy dylemat: gdzie, w jakim budownictwie i właściwie dlaczego?

Wielu ludzi nie wyobraża sobie mieszkania w nowym budownictwie, a piękny kameralny budynek z wielkim tarasem, z którego rozciąga się widok na np. cały Kraków nie robi na nich najmniejszego wrażenia. Argumenty przemawiające za taką postawą niezwykle często się powtarzają. Nowe apartamentowce pozbawione są duszy, niezwykłego klimatu i… wysokich sufitów. Wiele z tych kamienic ma sięgającą wielu lat wstecz historię, a obecni mieszkańcy czują się jakby mieli szansę tworzyć jej kontynuację. Przyciąga również ich architektura: wysokie, rozmaicie zdobione mury, klatki schodowe z krętymi drewnianymi schodami, ogromne okna. Z czym kojarzy się kamienica? Z lokalizacją w centrum miasta, wysokimi sufitami, dużymi pomieszczeniami, podwójnymi drzwiami, ogromnymi oknami, skrzypiącym drewnianym parkietem, półmrokiem i bardzo często oryginalnym wystrojem.

Plusy dodatnie, plusy ujemne

Po drugiej stronie są ci, którzy nade wszystko cenią funkcjonalność mieszkania. Obrócą wszystkie plusy w minusy. Nieważne, że kamienica jest w samym centrum Krakowa z widokiem na rynek… – liczy się to, że jest bardzo nieekonomiczna w użytkowaniu, instalacja to dzieło starej technologii, a całość jest po prostu przytłaczająca. Faktem jest, że większość kamienic ma ogrzewanie gazowe lub elektryczne, które kosztuje więcej niż ogrzewanie miejskie w nowoczesnych budynkach. W zimie koszty mogą być naprawdę wysokie. Grube mury, o ile są zbawieniem w środku upalnego lata – nie nagrzewają się tak szybko, przez co w mieszkaniach panuje przyjemny chłód – zimą nie chronią od mrozów. Żeby ogrzać dużą powierzchnię wysokiego na 3 metry mieszkania potrzeba sporo gazu lub prądu, i to nie raz na tydzień, a codziennie! Mury wbrew pozorom szybko oddają ciepło.

Bardzo wiele zależy od tego, czy kamienica jest wyremontowana. Jeśli jest po remoncie, to mamy mieszkanie, które niewiele różni się od tych w najnowszych inwestycjach mieszkalnych. Ostatnio wzrasta również trend, żeby mieszkania w kamienicach urządzać w bardzo wysokim standardzie i w nowoczesnym designie, dodatkowo w taki sposób, który wydobędzie wszystkie atuty kamienicy takie jak np. wysokie sufity. Modne są również mieszkania z antresolami, na których najczęściej aranżowane są sypialnie  

Parking może zrobić różnicę

Czy odrestaurowana kamienica to niższe koszty? Bardzo często tak. Postęp technologiczny nie zapomniał o instalacjach gazowych i elektrycznych. Obecnie montowane są ekonomiczne w użytkowaniu piece dwufunkcyjne; kamienice coraz częściej podłączane są do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ci, którzy cenią w kamienicach drzemiącą w nich historię z pewnością nie wprowadzą się do mieszkania. Może to być jednak dobre rozwiązanie dla tych, którzy marzą o luksusowym gniazdku w samym centrum miasta.

Co przemawia za nowoczesnym osiedlem czy kameralną inwestycją? Wygoda, funkcjonalność i pewność nowych technologii, z których zbudowany jest apartamentowiec. Dodatkowym atutem – czasem najważniejszym – jest… parking. W centrach dużych miast, jak Kraków, Warszawa czy Wrocław czasem trudno poruszać się samochodem, a jeszcze trudniej znaleźć miejsce parkingowe. Zaparkowanie w wąskiej uliczce otoczonej z dwóch stron rzędem kamienic graniczy z cudem. Chodzi nie tylko o kwotę, jaką musimy zapłacić za postój, ale przede wszystkim o realny brak miejsc. W tych nowych inwestycjach parkingi zajmują niemal priorytetowe miejsce w projekcie. Jeśli nie są to połączone z inwestycją garaże, to najczęściej ogromny parking podziemny, rzadziej dedykowane miejsca parkingowe przed budynkiem. Ważne, że są i to w wystarczającej ilości.

Dwa światy

Czego jeszcze oczekują zwolennicy nowego budownictwa? Przestronnego holu, recepcji, zarządcy nieruchomości, który naprawi wszystkie usterki, ultranowoczesnego wykończenia wnętrza, widokowego tarasu, siłowni, basenu i sauny. Większość tych i innych udogodnień stało się już powszechne w nowych inwestycjach. Co więcej, nie zaskakują już ogrody na dachach, zimowe patio w środku budynku, czy jacuzzi na balkonie. Wiadomo, że te wszystkie luksusy kosztują, ale duże mieszkanie w kamienicy w samym centrum miasta wcale nie musi być tańsze.

Istnieją więc dwa światy. Ludzie, którzy ponad własne wygody przekładają klimat mieszkania i uduchowione wnętrze, nigdy dobrze nie poczują się w nowoczesnym minimalistycznym budynku. Ci, którzy cenią sobie funkcjonalność i zieloną okolicę, w nowej inwestycji odnajdą się najlepiej. O konkretnych domach czy mieszkaniach najlepiej porozmawiać już z przedstawicielem biura nieruchomości w Krakowie. 

 

m.kijowski@nowodworskiestates.pl

   

Napisz komentarz