mieszkanie-wynajem-kraków

Mieszkania na wynajem przyjazne zwierzętom

Posiadając mieszkanie na wynajem, prędzej czy później, zetkniesz się z pytaniem od przyszłego najemcy – czy mogę zamieszkać z moim pupilem? Zgodzić się czy nie? Masz prawo mieć obawy, to Twój wybór i Twoja decyzja. Nasi eksperci z biura nieruchomości pomogą podjąć Ci decyzję.

 

Razem z nami żyje ponad 8 mln psów i ponad 6 mln kotów. Część z nich zamieszkuje w mieszkaniach na wynajem, razem ze swoimi właścicielami. Im wyższy standard mieszkania, tym większa niechęć do wynajęcia go lokatorowi ze zwierzakiem. Zgadzasz się z tym? Główną obawą są zapewne szkody, jakie mogą zostać wyrządzone przez kota czy psa. Tutaj chcemy uspokoić obecność czworonoga w mieszkaniu wcale nie musi oznaczać, że mieszkania i jego wyposażenie zostaną naruszone przy pomocy zębów lub pazurów. Przecież nie każdy pies czy kot ma w sobie naturę niszczyciela. Nie powinniśmy jednak podchodzić do tego tematu, aż tak rygorystycznie. Przecież nie tylko zwierzęta mogą dokonać szkód w lokalu. 

Ilość i wielkość zwierząt

Inną kwestią jest liczba zwierząt w lokalu oraz ich wielkość. Mniejsze zwierzęta tj. chomiki, myszki, ptaki (np. papugi) czy rybki są bardzo często akceptowalne, tak duże zwierzęta np. psy rasy owczarek niemiecki lub sześć kotów, mogą już być problemem. Ciężko nam jest wyobrazić sobie trzy psy i cztery koty na 36 m2. Tutaj chodzi nie tylko o komfort życia tych zwierząt, ale również mieszkających w sąsiedztwie innych lokatorów. 

Argumenty “ZA”

Dobrym rozwiązaniem może być poproszenie przyszłego najemcy o list polecający od poprzedniego wynajmującego. Jeśli wszystko do tej pory było w porządku, a zwierzak nie dokonał zniszczeń w mieszkaniu to możemy przypuszczać, że również w naszym mieszkaniu nic złego się nie wydarzy. 

Decydując się na wynajem mieszkania lokatorowi oraz jego zwierzakowi ewentualne szkody możesz wkalkulować w koszty wynajmu. Podwójna kaucja, która jest często stosowana w takich sytuacjach daje Ci również dodatkowe zabezpieczenie w przypadku dużych zniszczeń w mieszkaniu. Przed wynajęciem, w celu zabezpieczenia interesów obu stron, warto sporządzić protokół zdawczo – odbiorczy wraz z dokumentacją zdjęciową oraz uwzględnić odpowiednie zapisy w umowie najmu. Dokładnie opisany i sfotografowany stan lokalu pozwoli uniknąć przy zdawaniu mieszkania ewentualnych nieporozumień dotyczących tego, co zostało uszkodzone. 

Dodatkowa ochrona

Art. 431 kodeksu cywilnego nakłada na lokatorów obowiązek naprawy lub pokrycia kosztów zniszczeń wyrządzonych przez zwierzę. Jeśli oddasz mieszkanie w zarządzanie najmem, dodatkowym zabezpieczeniem swojego mieszkania będzie polisa OC najemcy. Chroni ona ruchomości znajdujące się w mieszkaniu i przedmioty lokatora. Dodatkowo pozwala ubezpieczyć mienie na wypadek szkód wyrządzonych np. przez zwierzę. 

 

Wynajmując mieszkanie z akceptacją zwierząt poszerzasz swoją grupę odbiorców. Będziesz jednym z tych, którzy wyrazili na to zgodę, co przełoży się na atrakcyjność Twojego mieszkania. W ofercie pamiętaj, żeby zaznaczyć jakie zwierzęta akceptujesz. Pozwoli Ci to uniknąć części telefonów od osób posiadających zwierzęta, na które się nie zgadzasz.

Napisz komentarz