fbpx

Mieszkanie dla studenta w Krakowie – gdzie i za ile?

Rozpoczyna się nowy rok akademicki, a większość studentów, mimo trwającej pandemii powraca na wydziały swoich uczelni. Oznacza to ponowny napływ młodych najemców do największych miast Polski – w tym do Krakowa. Warto więc zastanowić się, w których dokładnie dzielnicach poszukiwać mieszkania na wynajem i jakich cen oczekiwać. Zobaczmy, czego mogą się spodziewać studenci w stolicy Małopolski.

Czym się kierować, szukając mieszkania do wynajęcia dla studenta?

Bez wątpienia najważniejszym kryterium dla studentów najmujących mieszkanie w Krakowie jest lokalizacja. Większość czasu spędzają oni przecież poza domem. Lokal powinien więc znajdować się zarówno blisko wydziału, na którym odbywają się zajęcia, jak i blisko miejsc rozrywkowych. O ile ta pierwsza kwestia będzie zależała od wyboru uczelni, o tyle druga dla wszystkich studentów będzie oznaczała mniej więcej te same okolice. Nocą Kraków niezmiennie tętni życiem w okolicach Rynku, Kazimierza oraz Podgórza. Coraz ciekawszą ofertę pod tym względem zapewnia także Nowa Huta.

W związku z powyższym, młodzi najczęściej wskazują właśnie Stare Miasto jako lokalizację, w której najchętniej by zamieszkali podczas studiów. Jednak wynajęcie mieszkania w centrum sporo kosztuje, toteż na popularności zyskują również rejony oddalone od centrum, gdzie można znaleźć lokum w zdecydowanie niższej cenie.

Porównując kryteria dotyczące lokalizacji oraz niskiej ceny, pozostałe mają dla studentów zdecydowanie mniejsze znaczenie. Często są oni w stanie zamieszkać w kilka osób na mniejszej przestrzeni, aby trochę zaoszczędzić. Rzadko czynnikiem decyzyjnym okazuje się również stan czy wystrój nieruchomości. 

Gdzie w Krakowie mieszkają studenci?

Podsumowując powyższe wyznaczniki, można stworzyć listę rejonów na terenie Krakowa, które spełniają te wymagania. Ogromnym zainteresowaniem wśród studentów cieszą się okolice miasteczka AGH oraz Bronowic. Nie jest to bezpośrednie centrum miasta, więc można znaleźć tam mieszkania w przystępnych cenach. Z drugiej strony, odległość od Rynku nie jest duża, a i w sąsiedztwie akademików żaden student nie będzie się nudził. To najdogodniejsza lokalizacja dla osób studiujących właśnie na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz na pobliskim Uniwersytecie Pedagogicznym czy Uniwersytecie Rolniczym.

No dobrze, ale przecież Kraków to niemal synonim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co ze studentami najstarszej uczelni w Polsce? Ci w ostatnich czasach coraz częściej stawiają na Ruczaj. Wciąż rozrastający się Kampus 600-lecia Odnowienia UJ przyciąga coraz więcej młodych najemców właśnie w te strony. Wraz z infrastrukturą uczelni rozwija się oferta rozrywkowa i gastronomiczna tych okolic, a także komunikacja miejska, która łączy Ruczaj ze ścisłym centrum miasta. Nie bez znaczenia pozostają międzynarodowe korporacje, których przybywa w okolicach Osiedla Europejskiego. To właśnie w nich wielu studentów być może znajdzie swoją pierwszą pracę.

Drugi biegun miasta – Czyżyny – upodobali zaś sobie studenci Akademii Wychowania Fizycznego. Z atrakcyjnych w tym rejonie cen korzystają również osoby uczące się na wielu wydziałach Politechniki Krakowskiej. Alternatywą są dla nich rejony położone nieco bliżej centrum – a więc Prądnik Czerwony, który stanowi bardzo wygodny wybór, także dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego.

Ile kosztuje najem mieszkania dla studentów w Krakowie?

Ceny najmu mieszkań dla studentów będą zależały głównie od lokalizacji oraz powierzchni lokalu. Koszty kawalerki to średnio 1700 złotych miesięcznie. Lokale o metrażu 38 – 60 m2 oscylują wokół 2150 zł, a większe (60 – 90 m2) – ok. 3000 zł. Łatwo więc zauważyć, że najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może być dla studentów wynajęcie dużego mieszkania w kilka osób. Warto pamiętać, że do powyższych cen należy jeszcze doliczyć koszty mediów.

Kraków – najlepszy wybór dla studentów

W artykule wspomnieliśmy jedynie o najpopularniejszych wyborach studentów mieszkających w Krakowie. Możliwości są tu jednak znacznie większe. Miasto co prawda nie jest małe, ale na co dzień łatwo się po nim poruszać dzięki rozbudowanej komunikacji miejskiej. Ponadto coraz więcej młodych wykorzystuje w tym celu także własne samochody. Dlatego – choć ogólnie ceny nie należą do najniższych – w Krakowie można znaleźć bardzo atrakcyjne lokale nie tylko w ścisłym centrum, ale także na coraz modniejszych peryferiach, takich jak Prądnik Biały i jego północna część, Nowa Huta, a nawet Wieliczka.

Napisz komentarz