fbpx

Mieszkanie dla studenta w Warszawie – gdzie i za ile?

Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego Warszawa, jest drugim ośrodkiem akademickim w Europie pod względem liczby studentów. Stolicę naszego kraju wyprzedza jedynie Paryż. Taka pozycja zobowiązuje – miasto kusi szerokim wyborem uczelni, przyciąga młodych ludzi ofertą kulturalną, a także ułatwia rozpoczęcie życia po studiach – czy to poprzez znalezienie pracy w międzynarodowej korporacji, czy też najem lokalu w dogodnym miejscu. Sprawdźmy, gdzie i za ile mogą zamieszkać studenci w Warszawie.

Lokalizacja a cena mieszkania w Warszawie – jak znaleźć złoty środek?

Student przeprowadzający się do Warszawy staje w obliczu dylematu: wybrać wygodne mieszkanie blisko centrum, czy zaoszczędzić na wynajmie, decydując się na peryferyjne dzielnice. Prawdopodobnie idealnym rozwiązaniem nie okaże się ani Śródmieście, ani Białołęka. Jak więc podejść do kwestii lokalizacji?

Śródmieście to nie tylko bardzo wysokie ceny, ale często także hałas i korki. Choć studenci powszechnie znani są ze swojego zamiłowania do tętniących życiem okolic, potrzebują także odrobiny spokoju do nauki czy rekreacyjnej przestrzeni do uprawiania sportu. Z tego względu dobrym rozwiązaniem okażą się dzielnice położone nieco dalej od ścisłego centrum (a więc i głównego kampusu UW). Nie warto jednak popadać w przesadę – choć najbardziej atrakcyjne ceny mieszkań studenci znajdą w Wesołej, Rembertowie lub Wawrze, to dojazdy na zajęcia czy na spotkania integracyjne mogą okazać się prawdziwą katorgą.

Najlepszym wyjściem jest więc najem mieszkania zlokalizowanego w pobliżu jednej ze stacji metra. Takie udogodnienie wpływa oczywiście na cenę czynszu, ale i tak jest ona niższa niż w przypadku lokali w samym centrum. Odległość nieruchomości od komunikacji publicznej, która ułatwia przetransportowanie się do kluczowych dla studenta lokalizacji jest więc jednym z głównych kryteriów wyboru podczas poszukiwania mieszkania.

Gdzie i za ile mieszkają studenci w Warszawie?

Przyglądając się dogodnym dla studentów lokalizacjom w Warszawie, należy zwrócić uwagę szczególnie na dzielnice sąsiadujące ze Śródmieściem. Wszystkie one są doskonale ze sobą skomunikowane (głównie dzięki dwóm liniom metra), a większość uczelni wyższych mieści się właśnie na ich terenie.

Ochota to najlepszy wybór między innymi dla osób uczących się na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Warszawskiej oraz wielu wydziałach UW (głównie nauk ścisłych). Dzielnica jest co prawda trochę poszkodowana przez brak obecności metra, ale tramwaje i autobusy skutecznie je zastępują. Studenci mieszkający na Ochocie chwalą sobie także dostęp do Pól Mokotowskich, gdzie mogą zarówno uczyć się w Bibliotece Narodowej, jak i aktywnie odpoczywać w parku. Średnia cena wynajmu mieszkania to tutaj 56,93 zł/m2.

Podobne walory gwarantuje Mokotów, który jest jeszcze lepiej skomunikowany ze Śródmieściem. Z tego powodu to rewelacyjna opcja dla osób uczęszczających na zajęcia na głównym kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Zadowoleni będą także młodzi uczący się w Szkole Głównej Handlowej, na Uczelni Łazarskiego i Politechnice. Średnia cena za metr: 56,25 zł.

Praga to najdogodniejsza lokalizacja po wschodniej stronie Wisły. Z jej przybrzeżnej części w kilka minut można dostać się metrem na kampus główny UW, ASP czy Uniwersytet Muzyczny. Ponadto na Pradze Północ zlokalizowana jest popularna Akademia Leona Koźmińskiego. Duże znaczenie dla tej dzielnicy ma jej poprawiający się na przestrzeni ostatnich lat wizerunek. Wynajem mieszkania kosztuje tu ok. 52 zł/m2.

Żoliborz kusi kameralnymi osiedlami i klimatycznymi lokalami. Mieszkanie w tej dzielnicy chwalą sobie zarówno studenci uczelni zlokalizowanych w centrum miasta, jak i tych położonych na Bielanach (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Akademia Wychowania Fizycznego). Na terenie samego Żoliborza znajduje się z kolei Warszawska Szkoła Filmowa. Za wynajem mieszkania trzeba tu zapłacić średnio 57,38 zł/m2.

Jeszcze drożej jest na Woli (druga najdroższa dzielnica Warszawy). Warto jednak rozejrzeć się po PRL-owskich osiedlach w poszukiwaniu mieszkania w nieco niższym standardzie. Można przymknąć oko na pewne niedogodności w zamian za doskonałą komunikację z centrum miasta i wygodny dojazd na kampus UW, Akademię Teatralną, Wojskową Akademię Techniczną czy ASP. Cena za metr to aż 59,63 zł.

Warszawa – dom dla studentów z całego świata

Mieszkaniowa oferta Warszawy jest na tyle różnorodna, że każdy student z łatwością znajdzie tu lokum spełniające jego potrzeby. Choć najwygodniejsze okazują się nieruchomości zlokalizowane w centralnych dzielnicach, wiele osób kieruje się w stronę peryferiów – na przykład ku nazywanemu sypialnią Warszawy Ursynowowi. Szukając mieszkania na czas studiów, warto rozglądać się przede wszystkim za lokalami z łatwym dostępem do metra i pozostałych kanałów komunikacji miejskiej. To one zapewnią studentowi zarówno szybki dojazd na zajęcia, jak i wygodny powrót z imprez w centrum stolicy.

Napisz komentarz