nowy dom

Nowy rok, nowy dom. 5 najlepszych postanowień dotyczących nieruchomości

Okres noworoczny to czas, kiedy składamy sobie obietnic na potęgę. Budząc się 1 stycznia o 15 rano, jesteśmy nowymi ludźmi. Może nieco wczorajszymi, ale jednak zupełnie nowymi. Zamykamy te rozdziały życia, z których nie jesteśmy dumni i zaczynamy z czystym kontem. Siłownie wypełniają się po brzegi, a na kursach salsy, szydełkowania i języka mandaryńskiego w okamgnieniu zaczyna brakować miejsc.

Choć większość tych postanowień skazana jest na porażkę w starciu z naszym słomianym zapałem, niektóre z nich mają szansę przerodzić się w sukces. Aby tak się stało, trzeba jednak potraktować je poważnie. Do najczęstszych pomysłów należą plany związane z inwestowaniem pieniędzy i zmianami miejsca zamieszkania. O tych kwestiach w Nowodworski Estates wiemy sporo, dlatego podpowiadamy, co warto sobie postanowić w 2020, aby był to dobry rok.

1. Kupię własny dom lub mieszkanie

Kiedyś musi nadejść ten moment. Trzeba porzucić koczowniczy tryb życia i iść “na swoje”. Ten krok wiąże się z całym szeregiem zalet, które można streścić bajkowym “wolnoć, Tomku, w swoim domku”. Nie ma jednak róży bez kolców – przyjemności kosztują, a wymarzone domy nie rosną na drzewach. Jak więc wprowadzić to postanowienie w życie?

a) Podpiszę pakt z diabłem, czyli o kredycie słów kilka

Nie każdy może pozwolić sobie na kupno mieszkania, a tym bardziej domu, za własną gotówkę. Na szczęście nie musisz ograniczać się do marzeń o wygranej na loterii czy skoku na bank. Możesz skorzystać z dobrodziejstwa, jakim jest kredyt.

Warunkiem otrzymania pożyczki z banku jest zdolność kredytowa. Określa się ją na podstawie różnych czynników, wśród których największe znaczenie mają Twoje zarobki oraz dotychczasowe zobowiązania finansowe. W procesie decyzyjnym banki mogą brać pod uwagę także to, czy masz dzieci, ile kosztuje Cię utrzymanie domu lub samochodu i jaki wnosisz wkład własny.

Otrzymanie zdolności kredytowej wiąże się więc z konkretnym stylem życia. Banki chcą widzieć, że jesteś ustatkowany i godny zaufania. Jeśli masz sobie coś do zarzucenia pod tym względem, to dobry moment, by wprowadzić zmiany. Zacznij oszczędzać, zrezygnuj z szastania pieniędzmi na prawo i lewo i opieraj się pokusie kupowania na raty każdego sprzętu RTV i AGD, jaki wpadnie Ci w oko. Chyba, że nigdy nie spłacałeś żadnych rat – brak historii to także nie najlepsza informacja. Dlatego czasem przed wybraniem się po kredyt hipoteczny warto wziąć jakiś niedrogi sprzęt na raty i wykazać się terminowymi spłatami.

Jeśli chodzi Ci po głowie zmiana pracy, zrób to albo sporo przed złożeniem wniosku kredytowego, albo po. Postaraj się o stabilne zatrudnienie i stałe dochody. Ogranicz do minimum comiesięczne wydatki – sprawdź, czy nie płacisz na przykład abonamentów, z których nie korzystasz. Pozamykaj nieużywane karty kredytowe i skończ spłacać drobne raty – wszystko to pozytywnie wpłynie na budowę Twojej historii kredytowej.

Przygotuj się również na poniesienie kosztów wkładu własnego, który nie powinien wynieść mniej niż 20% wartości nieruchomości, choć i mniejsze wkłady bywają akceptowane. Im wyższy, tym niższe będą raty przez kolejne 25 lub 30 lat. Więcej o kredycie – m.in. o jego zabezpieczeniach i rodzajach spłat – dowiesz się z naszego Poradnika Przyszłego Kredytobiorcy.

kupno domu, mieszkania

b) Poszukam idealnego lokum z Nowodworski Estates

Poszukiwania mieszkania lub domu to dopiero drugi etap w procesie zakupowym – najpierw musisz zapewnić sobie środki, a więc postarać się o kredyt. Kiedy dysponujesz już jakąś zawrotną sumą, możesz zacząć rozglądać się za wymarzonymi czterema kątami. Nie zdziw się jednak, jeśli żadna z nieruchomości nie wyda Ci się wystarczająco dobra. To, co najbardziej atrakcyjne, kosztuje najwięcej i najszybciej znika z rynku.

Dlatego warto powierzyć misję poszukiwania mieszkania pośrednikowi, który dokona wszelkich starań, aby Twoje wymagania zostały spełnione. Współpracując z NE, zyskasz dostęp do ofert, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas ich przeglądania?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie dotyczące lokalizacji nieruchomości. Wiele rzeczy możesz w mieszkaniu zmienić, ale tej jednej na pewno nie. Wybierz więc pomiędzy domkiem na przedmieściach a kawalerką na starówce. Podejmij decyzję na podstawie tego, jak daleko będziesz mieć do pracy czy centrum miasta, a Twoje dzieci do szkoły.

Inne kwestie, które warto przemyśleć, to liczba pięter, pokoi i łazienek, dostęp do parkingu, windy czy balkonu, a także sam stan lokum. Jesteś gotowy na remont od podstaw czy wolisz wejść “na gotowe”? Niezależnie od preferencji, pomożemy Ci znaleźć dom marzeń!

2. Przeprowadzę się

Nie oszukujmy się: nie każdy może sobie pozwolić na kupno nieruchomości. Nie oznacza to wcale, że wszyscy inni skazani są na mieszkanie w złych warunkach. Oferta Nowodworski Estates pełna jest lokali na wynajem, a ich standard bywa naprawdę wysoki. Zastanawiasz się nad przeprowadzką w tym roku? Nie Ty jeden! Zobacz, jakim postanowieniom sprzyja taka decyzja.

a) Wielki krok dla człowieka, nie mniejszy dla ludzkości, czyli założę rodzinę

Aby założyć rodzinę, warto najpierw przygotować sobie na to miejsce, a miejsca dzieci potrzebują nieproporcjonalnie dużo. Jeśli więc nosisz się z zamiarem przedłużenia swojego rodu w najbliższym czasie, rozważ zmianę mieszkania na większe. Ten etap życia wcale nie musi sprzyjać zaciąganiu kredytów, więc możesz po prostu zastanowić się nad najmem.

W ofercie Nowodworski Estates znalazły się dziesiątki apartamentów o powierzchni przekraczającej 100 m2. Spektrum ich cen jest naprawdę bardzo szerokie, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie ryzykuj mieszkania całą rodziną w jednym pokoju – to jak uzbrojenie bomby zegarowej. Bliskość jest dobra, ale każdy potrzebuje również miejsca i czasu dla siebie, za zamkniętymi drzwiami.

Więcej o tym, jak szybko wynająć mieszkanie, przeczytasz pod tym linkiem.

nowy dom - zakładanie rodziny

b) Zamieszkam w Pałacu Kultury, czyli poszukiwanie lepszej lokalizacji

Nowy rok może być doskonałą okazją, aby podnieść komfort życia. I nie chodzi tylko o same cztery ściany, ale również o to, gdzie stoją. Znudziło Ci się mieszkanie tam, gdzie nie dociera żaden nocny autobus? Nadszedł czas, żeby podbić miasto! O co warto zadbać, podejmując taką decyzję?

Skoro już wywołaliśmy do tablicy komunikację miejską, zacznijmy od niej. Rzeczone nocne autobusy potrafią być prawdziwym błogosławieństwem, zwłaszcza jeśli z cenami taksówek Ci nie po drodze. Nie mniej ważne są autobusy dzienne, tramwaje, trolejbusy i inne dobrodziejstwa transportu publicznego. Wybierając nową lokalizację dla swojej kwatery głównej, upewnij się, że jest dobrze skomunikowana ze strategicznymi częściami miasta. Ponadto warto dopilnować, aby w pobliżu znalazł się dobrze zaopatrzony sklep spożywczy, a jeśli wymaga tego Twoja sytuacja – także szkoła, przedszkole czy żłobek.

Jeśli jesteś studentem wielbiącym nocne życie, rozejrzyj się za pobliskimi pubami, klubami… i stołówkami. Jeśli nie – prawdopodobnie będziesz wolał nieco spokojniejsze osiedle. W takim przypadku postaw na sąsiedztwo parku czy rzeki.

3. Zrobię remont mieszkania

Postanowienia noworoczne służą temu, żeby uporządkować swoje życie. A od czego zaczynać sprzątanie jak nie od własnego mieszkania? To świetna okazja, żeby przeprowadzić dawno planowany remont albo dotrzeć odkurzaczem w zakamarki, z których istnienia nie zdawałeś sobie wcześniej sprawy.

a) Dom nie do poznania zmienię styl aranżacji

Raz na jakiś czas warto odświeżyć wygląd swojego mieszkania. Jeśli masz taką możliwość, przeprowadź remont, by całkowicie zmienić styl aranżacji. Moda jest kapryśna, dlatego co roku możemy obserwować nieco inne akcenty dominujące we wnętrzach. Co będzie na topie w 2020?

Projektanci wnętrz zgodnie twierdzą, że wielbione w ostatnich latach style – skandynawski i loftowy – tracą na znaczeniu. Ich miejsce zajmuje m.in. coraz powszechniejsze wzornictwo etniczne. Triumfy święcą więc ciepłe kolory, odcienie żółci i czerwieni, przywodzące na myśl spaloną słońcem ziemię. Do tego dochodzą inspirowane Afryką dekoracje, a zatem motywy zwierzęce i kompozycje geometryczne.

Wśród innych trendów zauważymy dekoratorstwo neoantyczne. Na salony przebojem wdzierają się żyłkowane marmury i ozdoby inspirowane starożytną Grecją oraz Rzymem. Trudno nie dostrzec również powrotu do stylistyki lat 70. ubiegłego wieku, gdy w cenie były pudrowe kolory, bogate wykończenia i wszechobecne złoto.

Na koniec warto wspomnieć o ekologicznym stylu życia i filozofii mindfulness, które wciąż zyskują na znaczeniu – również w aranżacji wnętrz. Zainspiruj się więc dodatkami wykonanymi z surowców naturalnych oraz recyklingowanych materiałów. Tu rządzi prostota i unikanie przepychu. Urządź swoje mieszkanie tak, by pozwoliło Ci celebrować slow life i komfortowo wypoczywać.

remont mieszkania

b) “Fakty nie przestają istnieć z powodu ich ignorowania” zrobię przegląd domu

Jedni swoje mieszkanie sprzątają codziennie, inni nieco rzadziej. Każdy jednak zazwyczaj ogranicza się do uporządkowania tego, co na widoku. Ścieramy kurze, myjemy podłogi, układamy rzeczy na półkach, upychając to, co nieestetyczne, w szafkach. Posiadanie mieszkania, a zwłaszcza wolnostojącego domu, nakłada na nas jednak znacznie większe obowiązki. Mowa zarówno o regularnym odświeżaniu ścian czy podłóg, jak i o obowiązkowych przeglądach rozmaitych instalacji.

W przypadku mieszkania w bloku lub kamienicy sprawa nie jest wyjątkowo skomplikowana. O okresowe przeglądy zatroszczy się spółdzielnia, a Tobie pozostanie raz na parę lat pomalować ściany lub wymienić wykładzinę. Powierzchnie te dość szybko zaczynają nosić ślady użytkowania mieszkania. Może rok 2020 to właśnie czas na to, by się o nie zatroszczyć?

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, na Twoich barkach spoczywa zdecydowanie więcej obowiązków. Od tego, czy dokonasz obowiązkowych przeglądów, zależy stan nieruchomości i bezpieczeństwo domowników. Większość tych kwestii reguluje prawo. Zacznijmy od najistotniejszego przepisu: generalny przegląd stanu technicznego budynku i jego instalacji raz na 5 lat. Co poza tym?

  • Min. raz na 12 miesięcy musisz sprawdzić stan techniczny instalacji gazowej oraz przewodów kominowych. Czyszczenia wymagają przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne.
  • W zależności od rodzaju kotła, którego używasz do ogrzewania domu lub podgrzewania wody, powinieneś dokonać jego przeglądu raz na 2 lub 4 lata.
  • Raz na 5 lat musisz obowiązkowo skontrolować stan instalacji elektrycznej: gniazdek, kabli, zabezpieczeń. To od nich zależy ochrona przed przepięciami i porażeniami. Pamiętaj również o przeglądzie instalacji odgromowej.

Ponadto warto doglądać stanu budynku ze względu na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Kwestii tych nie regulują przepisy prawa, niemniej dobrze jest raz na rok sprawdzić przepustowość rynien, a po zimie upewnić się, czy z dachem i rurami wszystko jest w porządku. Elewacja domu może z kolei od czasu do czasu wymagać czyszczenia.

Każdy przegląd wykona dla Ciebie odpowiedni specjalista. Zanim zlecisz mu to zadanie, upewnij się, że ma wymagane uprawnienia do przeprowadzenia danej kontroli.

4. Zainwestuję pieniądze

Wielu Klientów Nowodworski Estates zgłasza się do nas, szukając sposobu na zainwestowanie oszczędności. Nieruchomości to jedno z najpewniejszych rozwiązań, na jakie możesz się zdecydować. Kupno mieszkania pod wynajem lub remont i odsprzedaż z zyskiem to częste i sprawdzone metody pomnażania dobytku. Jak się za to zabrać?

a) Zostanę flipperem! O co chodzi?

Flipping to nic innego jak nabywanie nieruchomości w korzystnych cenach i odsprzedawanie ich z zyskiem. Aby zapewnić wzrost ich wartości, najczęściej konieczne jest przeprowadzenie remontu bądź wyeliminowanie ewentualnych usterek. Co bardzo istotne, flipping można uprawiać zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Wszystko zależy od stanu mieszkania i Twojego pomysłu na jego wykończenie.

W NE specjalizujemy się w wyszukiwaniu atrakcyjnych ofert kupna nieruchomości, a także wprowadzaniu ich na rynek. Jeśli więc chodzi Ci po głowie flipping jako pomysł na biznes, zachęcamy do skorzystania z naszego pośrednictwa. Gwarantujemy przystępne ceny nieruchomości oraz pomoc w ich spieniężaniu. Świadczymy takie usługi jak home staging i visual staging, dzięki którym nieruchomości znacząco zyskują na wartości. To jak, robimy ten interes razem?

zwrot z inwestycji w nieruchomości

b) Wynajmę swoje mieszkanie, czyli czas przeprosić się ze studentami

W NE pomożemy Ci też zarobić na wynajmie Twojego lokalu. Po co miałbyś martwić się formalnościami, niełatwym kontaktem z najemcami, ściągalnością opłat i naprawami? My możemy zrobić to za Ciebie, a Ty ze spokojną głową zastanawiaj się, na co przeznaczysz wygodnie zarobione pieniądze.

To doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jakiegoś powodu nie zamieszkują swojej nieruchomości. Może wyjechałeś do pracy za granicę? A może w nowym roku chcesz zacząć żyć ze swoją drugą połówką (gratulujemy odwagi!) i zwalnia Wam się jedno mieszkanie? Tak czy inaczej, w NE chętnie znajdziemy dla Ciebie najemcę i zajmiemy się całą biurokracją. Ty spijaj śmietankę.

5. Spieniężę nieruchomość

Okres noworoczny sprzyja podejmowaniu niełatwych decyzji. Kiedy odciąć się od przeszłości, jeśli nie teraz? To idealny czas na rozpoczęcie nowego życia! Nieraz tym, co trzyma Cię w miejscu i nie pozwala na rozwój, jest nieruchomość, wobec której jesteś w jakiś sposób zobowiązany. Zawsze marzyłeś o podróżach, a trzydziesty rok koczujesz w tym samym mieście? Chciałeś być wolnym duchem, przemierzającym amerykańskie stepy na harleyu, a jedyne, co przemierzasz, to arkusz kalkulacyjny z góry na dół? To pora, aby pozbyć się balastu!

a) Rzucę to wszystko…, czyli sprzedam dom

O czym pamiętać, wprowadzając własną nieruchomość na rynek? Nie musisz tego wiedzieć, jeśli zdecydujesz się na współpracę z NE. Wystarczy, że wiedzą to nasi agenci – oni już zadbają o to, żebyś stratny nie był. Jeżeli jednak bardzo interesują Cię wszystkie formalności, przedstawiamy listę kwestii, które musisz mieć na uwadze przy sprzedaży domu:

  • wycena – zanim zaczniesz poszukiwać nabywcy dla nieruchomości, z pomocą rzeczoznawcy powinieneś ustalić jej wartość rynkową,
  • skompletowanie dokumentów – aby być gotowym do transakcji, zbierz niezbędne świadectwa,
  • ogłoszenie – wystawienie domu na sprzedaż wymaga marketingowych umiejętności i daru perswazji; napisz ogłoszenie tak, by ludzie zamarzyli o Twojej nieruchomości, i opublikuj je w sieci,
  • przygotowanie nieruchomości – już na etapie publikacji ogłoszenia dom powinien zachęcać do zamieszkania w nim (potrzebujesz przecież atrakcyjnych zdjęć), nie mówiąc już o prezentacji lokalu osobom zainteresowanym jego kupnem; przyda Ci się tu usługa home stagingu, którą profesjonalnie zajmujemy się w NE,
  • wizyta u notariusza – jego pomoc będzie nieodzowna w sporządzeniu odpowiednich umów.

sezonowa nieruchomość

b) …i wyjadę w Bieszczady, czyli kupię sezonową rezydencję

Posiadanie “wakacyjnych domów” to w Polsce wciąż rzadkość. Niemniej, coraz częściej ludzie traktują sezonowe rezydencje jako inwestycję. Trudno oprzeć się wrażeniu, że mimo przebogatej oferty noclegowej w najbardziej znanych miejscowościach turystycznych zakwaterowania wciąż jest mało. Dlatego domki w górach czy nad morzem cieszą się rosnącą popularnością. Wbrew pozorom wcale nie wiążą się z milionowymi inwestycjami, nieraz wystarczy nawet 300 tys. zł.

Takie rozwiązanie odblokowuje rozmaite możliwości. Z jednej strony możesz uciec na pół roku (a czemu nawet nie na cały rok!) od zgiełku miasta. Z drugiej – na takie lokum zawsze znajdą się chętni. Nie musisz więc obawiać się, że będą to źle zainwestowane pieniądze. Sezonowa rezydencja posłuży Ci zarówno jako dom, jak i źródło dochodów.

To będzie Twój rok!

Czujesz się zainspirowany do podjęcia noworocznego wyzwania? Ważne, żeby doceniać to, co się ma, ale nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej! Jeśli zdecydujesz się na zmiany w kwestii nieruchomości, w Nowodworski Estates chętnie Cię w nich wesprzemy. Ty musisz tylko zrobić pierwszy krok.

Wszystkiego najlepszego w nowym roku!

Napisz komentarz