sprzedaż-mieszkań

Podsumowanie III kwartału 2019 roku na rynku nieruchomości

Ceny nieruchomości w III kwartale 2019 roku były najwyższe od 39 kwartałów. Czy rynek nadal będzie rósł? Przeczytaj, co dzieje się z mieszkaniami na sprzedaż oraz jakie są perspektywy rynku nieruchomości.

Ostatnie 3 miesiące bieżącego roku przyniosły niewielkie zmiany makroekonomiczne na rynku nieruchomości. Rada Polityki Pieniężnej nadal utrzymała stopy procentowe w niezmienionej wysokości. Tempo wzrostu gospodarczego utrzymywało się wciąż na wysokim, znacznie przekraczającym 4% poziomie. Najistotniejszą zmianą jest wzrost inflacji do poziomu 2,6%, gdzie na początku roku wynosiła jedynie 0,7%. Również ilość zawieranych nowych transakcji kredytowych stale rośnie. Przyjrzyjmy się, jak wyglądał rynek nieruchomości w III kwartale 2019 roku i co może przynieść końcówka roku.

rynek-nieruchomości-podsumowanie-3-kwartałsprzedaż-mieszkań

 

Co wydarzyło się w III kwartale bieżącego roku na rynku nieruchomości w Polsce?

Bieżący rok jest rokiem wzrostów. Popyt na mieszkania nie maleje, co jest wynikiem bogacenia się społeczeństwa oraz rozwijającej się gospodarki. Tempo wzrostu gospodarczego na poziomie ponad 4% przekłada się na duże zainteresowanie klientów nowymi nieruchomościami. Na rynku nieruchomości w III kwartale średnia cena ofertowa nieruchomości mieszkaniowych na rynku pierwotnym wynosiła 8.045 PLN i była wyższa o 9,12 p.p. od cen w analogicznym okresie w roku poprzednim. Na rynku wtórnym ceny wzrosły o 11,32 p.p.

 

Jakie trendy panują na rynkach lokalnych?

Na warszawskim rynku nieruchomości dominują klienci inwestycyjni, flipperzy oraz mali deweloperzy. Rynek nieruchomości w Warszawie staje się coraz bardziej nasycony, choć nadal nie zapowiada to jego “przegrzania” – mówi Ian Smentek, Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości w biurze nieruchomości Nowodworski Estates.

House flipping jest popularnym sposobem zarabiania na nieruchomościach. Ideą jest zakup nieruchomości o niskim standardzie i w niskiej cenie, zainwestowaniu w remont oraz szybkiej sprzedaży z zyskiem. Klienci inwestycyjni to kolejna, duża grupa odbiorców na rynku nieruchomości. Z uwagi na fakt, że inwestowanie w nieruchomości nadal jest opłacalne, wzrosła w ostatnim kwartale ilość transakcji zarówno kupna/sprzedaży, jak i wynajmu.

Na krakowskim rynku również notujemy wzrost zainteresowania nowymi nieruchomościami. Nieruchomości na rynku pierwotnym schodzą na etapie dziury w ziemi, niezależnie od cen, o ile nie są zbyt wygórowane. Ceny na poziomie 9000 PLN/m2 nikogo nie odstraszają. Klienci są jednak coraz bardziej wymagający. platformy garażowe, ładowarki do elektrycznych samochodów) – mówi Robert Sulma, Starszy Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości w biurze nieruchomości Nowodworski Estates.

 

Czy mieszkania do wynajęcia nadal jest opłacalną inwestycją?

Jak najbardziej. Jestem przekonany, że ten trend pozostanie w najbliższych latach wraz z dynamicznym rozwojem ekonomicznym – mówi Ian Smentek.

Ceny zakupu nieruchomości wzrastają od kilku lat. Co za tym idzie, również wartość nieruchomości rośnie z upływem czasu. Kupując mieszkanie przeznaczone na wynajem mamy możliwość uzyskania dochodu pasywnego w długim okresie czasu. Wszystko zależy od sposobu sfinansowania zakupu takiej nieruchomości. W przypadku zakupu nieruchomości za gotówkę lub z niskim finansowanie zewnętrznym, na zyski z najmu można liczyć już w pierwszych miesiącach wynajmu. Posiłkując się kredytem przy zakupie nieruchomości na wynajem oraz posiadanym wkładem własnym na poziomie 15-20% oraz zdolnością kredytową, możemy liczyć na zysk w postaci nadwyżki, powstałej z różnicy pomiędzy ratą kredytu a wysokości czynszu od najemcy.

 

Co przyniesie końcówka roku na rynku nieruchomości?

Wydaje się, że wyniki w IV kwartale 2019 roku nie powinny znacząco odbiegać od wyników pozostałych miesięcy bieżącego roku. Mieszkania cały czas bardzo dobrze się sprzedają. Kupujemy ich coraz więcej, ale wybieramy mniejsze metraże.

BIK szacuje, że łącznie w 2019 roku będzie udzielonych kredytów na łączną kwotę ok 62 mld PLN, a więc dynamika spadnie z 13% (na koniec sierpnia) do 10% w całym roku – mówi Jarosław Sadowski Ekspert Rynku Finansowego Expander.

Koniec roku może przynieść również nieznaczny wzrost wolumenu sprzedaży nieruchomości – dodaje Ian Smentek.

 

Jakie są długoterminowe prognozy?

W długiej perspektywie czasu nie grozi nam żaden krach na rynku nieruchomości. Obecnie rosnące ceny mają bardzo solidny fundament i wynikają one z rosnących cen gruntów, wysokich kosztów realizacji inwestycji oraz niskich stóp procentowych.

W mojej opinii czeka nas lekkie spowolnienie patrząc na kilka czynników makroekonomicznych. Kolejne wzrosty cen materiałów budowlanych, dalsza niewiadoma co do wysokości stóp procentowych oraz brak informacji, jak decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. frankowiczów przełoży się na wyniki banków, których portfel opiera się w 10-15% na kredytach hipotecznych w CHF mogą spowodować chwilowe wyciszenie na rynku. Mocnego kryzysu raczej nie przewiduję – mówi Robert Sulma.

Również demografia pozostaje jednym z podstawowych czynników wpływających na rynek nieruchomości. Co prawda, do 2030 roku spadnie liczba ludności Polski z 38,4 mln do 37,6 mln, to jednak jak wynika z prognoz GUS jeszcze przez co najmniej 10 lat ma wzrastać liczba gospodarstw domowych. To będzie oznaczało, że powstałe rodziny będą potrzebować nowych mieszkań, co w konsekwencji napędzi popyt na rynku nieruchomości.

Im bliżej 2030 roku, tym większe zmiany zajdą na rynku nieruchomości. W miastach rozwijających się ceny nieruchomości będą najprawdopodobniej rosły razem z wynagrodzeniami, ale będą też na pewno takie, w których zobaczymy spadki.

Napisz komentarz