nowe technologie w branży nieruchomości

Nowe technologie w służbie rynku nieruchomości

Jak wyglądałby biznes w czasie epidemii koronawirusa, gdyby nie dobrodziejstwa nowych technologii, w tym Internetu? Strach nawet o tym myśleć! Funkcjonowanie wielu firm – między innymi agencji pośrednictwa, takich jak Nowodworski Estates – byłoby bardzo utrudnione. Na szczęście z pomocą przychodzą nam inteligentne narzędzia umożliwiające pracę z domu, zdalny kontakt z klientami i podpisywanie doumentów online. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o technologie wykorzystywanie na rynku nieruchomości. Warto przyjrzeć się całemu sektorowi proptech i zastanowić się, jak może wyglądać nieodległa przyszłość naszej branży.

Technologia nieoceniona w dobie koronawirusa

Agencje nieruchomości już wcześniej robiły dobry użytek z możliwości, jakie daje nowoczesna technologia. Kiedy jednak koronawirus zaatakował gospodarkę, inteligentne narzędzia stały się nieodzowne, a przy okazji zaczęły ewoluować. Klienci Nowodworski Estates od dawna mają możliwość odbywania wirtualnych spacerów po interesujących ich nieruchomościach, ale o ile wcześniej było to wyłącznie komfortowe udogodnienie, teraz stało się absolutną podstawą każdej oferty. Mało tego – idąc krok dalej, postanowiliśmy prezentować Klientom nieruchomości w formie transmisji na żywo. Aby nie musieli fatygować się osobiście i niepotrzebnie narażać zdrowia, oglądają mieszkania zdalnie, mając możliwość zadawania pytań agentom i przyglądania się dowolnym detalom.

Podobnie jak tysiące innych firm, wprowadziliśmy również pracę zdalną dla całego biura. Na całym świecie system ten uświadomił ludziom niepoślednią rolę, jaką odgrywają komunikatory internetowe czy narzędzia do zarządzania projektami. Na popularności zyskały wideo rozmowy, których w Polsce dotychczas używało się na znacznie mniejszą skalę. To nie wszystko – sytuacja wymusiła na nas także powszechniejsze korzystanie z platform umożliwiających podpisywanie dokumentów przez Internet. Te wszystkie rozwiązania były już wcześniej znane i stosowane, lecz bez wątpienia epidemia koronawirusa przyczyniła się do ich popularyzacji.

O rozwiązaniach, które wykorzystujemy w naszej agencji podczas epidemii, możesz przeczytać tutaj.

czat wideo rozmowa

Technologie stosowane w biurach, takich jak nasze, to jedna strona medalu. Drugą – nieco mniej powszechną w masowej świadomości – są inteligentne rozwiązania służące deweloperom. Nie tylko odpowiadają one na rosnące wymagania klientów popytowych, ale i pozwalają znacznie usprawnić proces budowy oraz eksploatację gotowego obiektu.

Innowacje technologiczne pojawiają się w każdej dziedzinie życia, więc była to tylko kwestia czasu, aż nowa technologia dotrze też do rynku nieruchomości. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań zyskuje każdy, od dewelopera, który jest w stanie szybciej i bezpieczniej zrealizować inwestycję, po klienta końcowego, który dostaje lepszy produkt – odnotowuje Maciej Putniorz, Marketing Manager w firmie S-Labs, która jest właścicielem marki Appartme, zajmującej się rozwiązaniami Internet of Things dla deweloperów mieszkaniowych.

Warto zwrócić w tym momencie uwagę na to, że branża nieruchomości otacza nas wszędzie dookoła, większość swojego życia spędzamy w budynkach, a jednak adaptacja nowych technologii na tym rynku nie jest tak szybka jak w innych gałęziach gospodarki. Boom dopiero nadchodzi, dlatego jest to bardzo interesujący temat do rozmów: które technologie przejdą do porządku dziennego i sprawią, że nasze codzienne życie będzie lepsze, a o których świat zapomni – przekonuje. 

Jakie technologie wykorzystują deweloperzy?

Zmieniają się potrzeby konsumentów, którzy szukają dla siebie idealnej nieruchomości. Coraz częściej zwraca się uwagę na jej ergonomię i aspekty ekologiczne. Deweloperzy sięgają więc po technologie zwiększające efektywność energetyczną budynków, poziom bezpieczeństwa czy wygody korzystania z przestrzeni. Inteligentne systemy mogą reagować z wyprzedzeniem przed wystąpieniem ewentualnych usterek i dają mieszkańcom możliwość zdalnego zarządzania obiektem.

Deweloperzy zdają sobie sprawę z tego, że koniunktura, która jeszcze trwa, w końcu się zmieni i wymusi wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, by zachęcić potencjalnych klientów to skorzystania z ich oferty. Coraz więcej osób zwraca uwagę na aspekt ekologiczny inwestycji, czy posiada ona certyfikaty typu BREEAM oraz jaki jest jej wpływ na otaczające ją środowisko – zauważa Maciej Putniorz. Z naszej strony widzimy wśród deweloperów także coraz większe zainteresowanie systemami automatyki mieszkaniowej, które znacząco zwiększają komfort i bezpieczeństwo korzystania z mieszkania dla finalnego użytkownika. Przewidujemy że w najbliższych latach systemy tego typu staną się standardem w nowoczesnym budownictwie – dodaje.

smart home IoT proptech

Osobną kwestię stanowi cyfrowa transformacja samego procesu budowy. Dzięki nowoczesnym systemom deweloperzy mają lepsze możliwości kontrolowania czasu i budżetu projektu, a także optymalizacji kosztów w skrajnie przecież zmiennym środowisku. Na horyzoncie pojawia się dokumentacja cyfrowa, która ma ułatwić pracę wielu osób na jednym projekcie, a także system zarządzający dostawami na placach budowy. To wszystko drastycznie wpływa na logistykę procesów budowlanych, zwiększając tym samym możliwości branży.

Zalety i wady proptechu

Ogół technologii wspierających branżę nieruchomości nosi miano proptechu. To zbiór inteligentnych rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na aspekty techniczne budynków, proces ich powstawania, a także koegzystowanie w nich.

Szczególnie ważnym aspektem proptechu jest oszczędność energetyczna, którą jesteśmy w stanie uzyskać dzięki wykorzystaniu nowych rozwiązań, takich jak fotowoltaika, systemy BMS czy automatyka mieszkaniowa, ale jest to jedynie kropla w morzu – tłumaczy Maciej Putniorz. Samo pojęcie “proptech” jest bardzo szerokie, obejmuje między innymi systemy komputerowe, aplikacje mobilne, zastosowanie AI i VR, urządzenia IoT, systemy do zarządzania logistyką na placu budowy. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do jednego – sprawiania, że nasze życie stanie się prostsze i wygodniejsze – wyjaśnia.

Jak każda inna technologia, proptech niesie ze sobą pewne zagrożenia. Zdaniem Macieja Putniorza z S-Labs jednym z głównych problemów jest mnogość nowych innowacji. Porównajmy to do komunikatorów internetowych, które szczególnie teraz przeżywają niesamowity przyrost użytkowników. W przeciągu ostatnich tygodni brałem udział w spotkaniach przez co najmniej 6 różnych komunikatorów internetowych – nie jest to wygodne dla użytkownika, trzeba mieć wiele aplikacji, sprawdzać, czy działają, czy są kompatybilne ze sprzętem wszystkich uczestników etc. Taki sam problem możemy zauważyć w proptechu – firmy muszą nauczyć się współpracować ze sobą, aby tworzyć kompatybilne rozwiązania technologiczne, jak np. jedna aplikacja do sterowania wszystkimi smart devices w domu zamiast oddzielnych aplikacji do żarówek, grzejników czy kamer – mówi.

internet of things smart home proptech

Jakie technologie podyktują przyszłość rynku nieruchomości?

Choć niektóre innowacyjne technologie jeszcze do niedawna mogły być wykorzystywane wyłącznie w filmach science fiction, dziś wchodzą do codziennego użytku. Proptech wspiera nie tylko firmy deweloperskie, ale również biura pośrednictwa, rzeczoznawców, przedsiębiorstwa konsultingowe, budowlane, platformy internetowe, a także samych właścicieli nieruchomości.

Już teraz widzimy, że spacery wirtualne po inwestycjach deweloperów przeszły do porządku dziennego – nikogo nie dziwi, że może się przejść po inwestycji, mimo że rzeczywiście dopiero zaczęto kopać dziurę w ziemi pod fundamenty – podkreśla Maciej Putniorz. Technologie, które są następne w kolejce do zaadoptowania przez rynek deweloperski, to fotowoltaika, systemy automatyki mieszkaniowej oraz szeroko pojęte połączenie Big Data z AI i machine learning. Dzięki przetwarzaniu danych dotyczączych np. zużycia energii przez systemy klimatyzacji/ogrzewania w budynku będziemy w stanie optymalizować te koszty lub nawet dostrzegać usterki, zanim one wystąpią – wymienia. 

Nic więc dziwnego, że już w 2018 roku branży wieszczyło się technologiczną rewolucję w przeciągu pięciu lat. To wszystko sprawia, że zmienia się oblicze rynku pośrednictwa, a więc także rola agentów nieruchomości. Coraz rzadziej są oni zwykłymi łącznikami pomiędzy zainteresowanymi stronami, a coraz częściej pełnią funkcję ekspertów, doradców.

Technologie przyszłości w agencjach pośrednictwa nieruchomości

W chwili obecnej do najpowszechniejszych technologii wykorzystywanych przez branżę pośrednictwa nieruchomości należą bez wątpienia zaawansowane systemy informatyczne, czyli głównie CRM-y. Do popularnych rozwiązań zaliczymy także aplikacje mobilne, analizy z Big Data czy technologie bezprzewodowe. Wciąż w ograniczonym stopniu stosuje się systemy oparte na sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja

sztuczna inteligencja AI machine learning

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej obecna w naszym życiu, choć możemy tego nawet nie zauważać. Wykorzystując uczenie maszynowe, technologia podsuwa nam propozycje dopasowane do naszych preferencji. Playlisty na Spotify, filmy w Netfliksie czy produkty w sklepach internetowych – to najprostsze przykłady. Dokładnie tak samo może wyglądać proces poszukiwania nowej nieruchomości

W jakich innych kwestiach sztuczna inteligencja może wspierać pośredników nieruchomości?

  • Kontakt z klientami – choć nic nie zastąpi autentycznych relacji, takie rozwiązania jak czatboty zapewnią klientom odpowiedzi na pilne pytania zawsze wtedy, gdy agent chwilowo będzie niedostępny.
  • Zarządzanie dokumentacją – sztuczna inteligencja pozwoli łatwiej rozeznać się w bazach danych, udostępniając dokumenty w bardziej przyswajalnej formie.
  • Wycena nieruchomości – machine learning wykorzysta znajomość aktualnych trendów oraz analizy Big Data do wyceny nieruchomości oraz do prognozy jej wartości w przyszłości.
  • Personalizacja oferty – klienci mogą liczyć na to, że inteligentne systemy same podsuną im nieruchomości, odpowiadające ich preferencjom.
  • Rozwój agencji – analizy danych historycznych i aktualnych dostarczą informacji na temat trendów oraz zachowań klientów. Dzięki temu biura nieruchomości poznają wszelkie szanse i zagrożenia i będą mogły dostosowywać do nich swoją strategię rozwoju oraz komunikację marketingową.

Trzeci wymiar

Kto wie, jak Tony Stark pracuje nad swoimi projektami, ten powinien ucieszyć się na wieść, że trójwymiarowe hologramy mogą wkrótce wejść do powszechnego użytku. Branża pośrednictwa nieruchomości zyska możliwość wyświetlania projektów budynków w 3D bez konieczności użycia gogli. Eksperci przekonują, że w najbliższych latach ta technologia zacznie wspierać agentów w sprzedaży domów i mieszkań.

NFC i BLE

Technologie Near Field Communication oraz Bluetooth Low Energy to rozwiązania, które mogą ułatwić i urozmaicić spotkania z klientami. Wszystko dzięki kontroli wejść i wyjść z budynków. Kiedy smartfon znajdzie się na przykład w biurowcu, system poinformuje użytkownika, na które piętro powinien się udać, komu okazać zaproszenie i gdzie szukać windy. Może brzmi jak prosty trik, ale na pewno robi dobre wrażenie.

Elektroniczna dokumentacja

Tendencja do zastępowania papierowych dokumentów ich cyfrowymi wersjami zauważalna jest w wielu przedsiębiorstwach, niezależnie od branży. Coraz powszechniejsze stają się systemy elektronicznego obiegu dokumentów. W Nowodworski Estates staramy się podążać za ekologicznymi trendami, dlatego też stopniowo eliminujemy papier. Nasi Klienci mogą na przykład podpisywać umowy online bądź na tablecie. Dzięki takim rozwiązaniom nie tylko jesteśmy bardziej przyjaźni środowisku, ale również ułatwiamy sobie przechowywanie dokumentacji, wyszukiwanie interesujących nas danych oraz kontrolę ich bezpieczeństwa.

tablet elektroniczny obieg dokumentów

Przyszłość zaczyna się dziś

Przedstawione wyżej technologie mogą wydawać się niewiarygodne, zwłaszcza jeśli pomyślimy, że miałyby pojawić się w branży pośrednictwa w bardzo nieodległej przyszłości. Warto jednak zauważyć, że w pewnym stopniu te inteligentne rozwiązania już funkcjonują. Najlepszy przykład stanowią zaawansowane CRM-y, czatboty, visual staging czy wirtualne spacery. Z takich narzędzi nie od dziś robimy w Nowodworski Estates dobry użytek. Z niecierpliwością jednak śledzimy trendy i rozwijamy nasze usługi, obserwując, jak szybko nowoczesne technologie dają nam coraz to większe możliwości.

 

Napisz komentarz