kraków-warszawa-wrocław-gdańsk

Prywatne akademiki – nowy trend na rynku nieruchomości

Brakuje miejsc noclegowych dla studentów. Standard, który oferują publiczne akademiki, również nie spełnia ich oczekiwań. Prywatny akademik alternatywą mieszkania do wynajęcia.

Nisza na rynku nieruchomości

Prywatne akademiki w Polsce tworzą nowy trend na rynku nieruchomości. Rosnąca liczba studentów zagranicznych, sięgająca obecnie blisko 85 tys., przy ogólnej liczbie 1,3 mln studentów w Polsce i tylko 490 akademikach publicznych dysponujących ok 130 tys. łóżek, pokazuje jak dużą niszą jest rynek prywatnych akademików.
W największych ośrodkach akademickich – Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Trójmieście, liczba akademików należących do publicznych uczelni stale maleje. Również rosnące wymagania lokalowe wśród studentów przyczyniają się do tego stanu rzeczy. Studenci wolą poszukać mieszkania do wynajęcia lub skorzystać, z nadal niewielkiej, oferty prywatnych akademików. W tych miejscach warunki lokalowe oraz wyposażenie jest na wyższym poziomie, niż w akademikach publicznych – mówi Katarzyna Pietrzyk Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości z biura nieruchomości Nowodworski Estates.

Rozwijający się trend prywatnych akademików

Polska znajduje się we wczesnej fazie rozwoju segmentu prywatnych domów studenta. Obecnie w Polsce znajduje się 35 akademików należących do niepaństwowych uczelni z niespełna 4 tys. łóżek. W rękach prywatnych inwestorów, niezwiązanych z żadną uczelnią jest ok 100 prywatnych akademików, zapewniających ok. 6,5 tys. miejsc dla studentów.
Potencjał inwestycyjny dostrzegły już takie firmy jak Student Depot, Basecamp, Golub GetHouse (Livinn) czy chociażby Zeitgeist Asset Management. Większość realizowanych inwestycji oferować będzie bardzo wysoki standard. Inwestorzy mówią o pralni z piłkarzykami i jacuzzi na dachu zamiast piętrowych łóżek i współdzielonych toalet. To tylko kilka z proponowanych udogodnień dla studentów – dodaje Katarzyna Pietrzyk.

Nowe inwestycje “akademickie”

Aktualnie, w trakcie realizacji w Polsce, mamy kilka inwestycji “akademickich”, które zaoferują do 2021 roku studentom łącznie ok 10 tys. miejsc. W Gdańsku powstają 3 nowe akademiki, w Krakowie dwa i po jednym w Warszawie i we Wrocławiu. To kolejne 2,5 tys. nowych miejsc dla studentów. Lokalizacja prywatnych akademików ma kluczowe znaczenie. Najważniejsze, żeby były one usytuowane blisko uczelni.
Wiemy, że podaż działek w tych miejscach jest mała, dlatego inwestorzy rozważają projekty rewitalizacyjne. Przykładem takiej realizacji jest, zakupiony przez Zeitgeist Asset Management, budynek biurowy przy ul. Solec w Warszawie, który został zamieniony na akademik – wyjaśnia Katarzyna Pietrzyk.
Studenci cenią sobie niezależność, dobre warunki lokalowe oraz bliskość uczelni. Miejsc w publicznych domach studenta nie wystarcza dla wszystkich, a znalezienie kawalerki na wynajem nie zawsze bywa prostym rozwiązaniem. Pojedyncze pokoje z łazienką są kluczowym aspektem branym pod uwagę przez deweloperów prywatnych akademików.Na drugim miejscu są powierzchnie wspólne oraz atrakcyjny wystrój wnętrz. Do najciekawszych rozwiązań należy m.in. jacuzzi na dachu w projekcie LivinnX Kraków (Golub GetHouse) czy wspólna pralnia ze stołem do gry w piłkarzyki w Base Camp Łódź.

Ceny w akademikach prywatnych

Przyglądając się cenom oferowanym przez prywatne akademiki, można powiedzieć, że jest to porównywalny koszt do mieszkania do wynajęcia. Czynsze za pokój zaczynają się od 520 zł. Do tego należy doliczyć koszty mediów. Sumarycznie mieszkanie w akademiku prywatnym wychodzi tyle, co wynajem mieszkania.
Wartością dodaną mieszkania w prywatnym akademiku jest lepszy standard oraz możliwość wspólnego, studenckiego życia – dodaje Katarzyna Pietrzyk.

Polski rynek prywatnych akademików co prawda dopiero raczkuje, ale kolejnych inwestycji “akademickich” szybko przybywa. Wśród deweloperów panują opinie, że te projekty są bezpieczne i odporne na wahania koniunktury. W dużych miastach akademickich zapotrzebowanie na mieszkania będzie zawsze. Prywatne akademiki wyróżniają się, jako oferta z wyższej półki, która może być atrakcyjna np. dla studentów zagranicznych, a tych do 2021 roku ma być w Polsce blisko 100 tys.

Napisz komentarz