najem nieruchomości w Polsce

Przyszłość rynku najmu w Polsce

Polski rynek najmu jest jednym z najmłodszych w Europie. Nasze społeczeństwo przyzwyczajone jest do własności, zwłaszcza, jeśli chodzi o mieszkania. Rosnący popyt jest wynikiem naszych uwarunkowań socjologicznych, dużej niezależności młodego pokolenia oraz napływu obcokrajowców do kraju. Jak obecnie kształtuje się sytuacja na rynku najmu w Polsce? Czy obiecujące prognozy zachęcają do inwestycji w nieruchomości na wynajem? Jak wygląda sytuacja polskiego rynku najmu na tle innych krajów Europy? Na te i inne pytania odpowiada ekspert Nowodworski Estates.

Jak obecnie kształtuje się sytuacja na rynku najmu w Polsce?

Od kilku lat widać zauważalny wzrost realizacji nowych inwestycji deweloperskich. Kształtuje się on na poziomie około 20% rocznie. Dotyczy to głównie dużych miast takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Okazuje się, że na zakup nowego mieszkania decydują się nie tylko młodzi ludzie, którzy rozpoczynają nowy etap w swoim życiu, ale również coraz częściej ludzie w wieku 35-45 lat, którzy kupują mieszkania, jako inwestycję pod wynajem. Średnia stopa zwrotu z tego rodzaju inwestycji wynosi obecnie ok. 6-8% w skali roku.
W naszej ofercie znajduje się ponad 9500 ofert nieruchomości na wynajem. Ponad 80% klientów przedłuża umowy najmu na kolejny okres. Te dane pokazują, że rynek najmu w Polsce, wciąż charakteryzuje się tendencją wzrostową. Deweloperzy już zaczynają szukać nowych działek na obrzeżach dużych miast z uwagi na brak miejsc do budowania oraz zbyt wygórowane ceny w ich centrach.

Czy obiecujące prognozy zachęcają do inwestycji w nieruchomości na wynajem?

Prognozy pokazują, że do 2026 roku nastąpi około 40% wzrost rynku najmu w Polsce. Obecnie tylko 18,7% zasobów mieszkaniowych w kraju przeznaczonych jest na wynajem.

najem nieruchomości w Polsce

Pomimo tak dużego prognozowanego wzrostu Polska nie osiągnie 50% poziomu najmu w stosunku do Europy Zachodniej. Według danych Eurostatu i Banku Światowego Polska nadal wykazuje niedobór mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. W Nowodworski Estates na bieżąco aktualizujemy oferty mieszkań na wynajem oraz śledzimy kolejne nowe inwestycje w największych miastach w Polsce. W ubiegłym roku roczna stopa zwrotu z wynajmu kształtowała się na poziomie 6-8% przy średniej cenie za metr kwadratowy na poziomie 7.086 PLN. Stawki czynszu najmu ciągle rosną, a najwięcej trzeba zapłacić w Warszawie oraz Wrocławiu.

Jak wygląda sytuacja polskiego rynku najmu na tle innych krajów Europy?

Tendencja wzrostowa na rynku najmu w Polsce nie przekłada się na wysoką pozycję w rankingu krajów europejskich. Wciąż notowana jest niska popularność najmu w Polsce na tle Europy Zachodniej. Stosunek mieszkań wynajmowanych do lokali własnościowych wynosi 1:27. Wynika to z dość korzystnych rozwiązań prawnych dotyczących najmu w naszym kraju. Wiele umów najmu jest nierejestrowanych i być może zaburza to statystyki podawane przez Eurostat.

Przyszłość rynku najmu w Polsce kształtuje się obiecująco. Biorąc pod uwagę wzrost zapotrzebowania na najem nowych lokali oraz zmniejszenie ilości wolnych mieszkań na rynku dysponując wolnymi środkami warto rozejrzeć się za ciekawymi ofertami najmu lub sprzedaży mieszkań w Nowodworski Estates.

Komentarze
 • Lucyna

  Artykuł bardzo mnie zainteresował.

  15 czerwca 2019
  Odpowiedz
 • Joanna

  Ciekawe ujęcie tematu

  1 lipca 2019
  Odpowiedz
Napisz komentarz