Ranking dzielnic w Warszawie wg Nowodworski Estates

Rynek nieruchomości cały czas się rozwija. Obserwujemy ciągłe wzrosty o dwucyfrowej dynamice. Przyjrzyjmy się, które dzielnice w dużych miastach przyciągają największą ilość ludzi. W których dzielnicach najlepiej żyje się rodzinom? Gdzie jest najwięcej zieleni i skąd najlepiej dojechać do centrum miasta?

Aby pokazać obecne tendencje na rynku i najatrakcyjniejsze dzielnice do zamieszkania, do porównania wybraliśmy 3 z największych miast w Polsce: Warszawa, Kraków oraz Wrocław. Dla wybranych do analizy miast, średni obserwowany wzrost cen nieruchomości  wynosi: +14,71% na rynku pierwotnym oraz +10,74% na rynku wtórnym. Na dynamiczne wzrosty cen wpływa przede wszystkim duże zapotrzebowanie na mieszkania (strona popytowa), dostępność nieruchomości (podaż) oraz czynniki zewnętrzne np. stopy procentowe. Decyzja o zakupie lub wynajmie mieszkania uzależniona jest również od czynników ‘subiektywnych’ takich jaki lokalizacja, zaplecze usługowe danej dzielnicy, standard najczęściej spotykanych nieruchomości czy ‘klimat’ dzielnicy.

infografika Warszawa

Warszawa – największe miasto w Polsce. Obecnie, w stolicy mieszka ponad 1,76 mln ludności i ta liczba ciągle rośnie – jak podaje Główny Urząd Statystyczny. Średnie ceny małych mieszkań do 40 m2 wynoszą obecnie ok. 8 300 PLN/m2. W segmencie mieszkań średnich – do 60 m2 cena za m2 wynosi ok. 8 100 PLN. Duże apartamenty osiągają najwyższe ceny transakcyjne za m2, bo aż 8 800 PLN. Działki budowlane w stolicy wyceniane są na 804 PLN/m2. Ceny wynajmu najpopularniejszych mieszkań tj. 2 i 3 pokojowych wynoszą 2 854 PLN/m2. 

 

Zdaniem Sebastian Pawlaka, Specjalisty ds. nieruchomości Nowodworski Estates najwyższym zainteresowaniem i prestiżem cieszy się Śródmieście ze względu na lokalizację i malowniczą zabudowę. To najdroższa dzielnica Warszawy. Średnie ceny mieszkań w Śródmieściu wynoszą 13 720 PLN/m2. Dzielnica ta charakteryzuje się mocno zróżnicowaną zabudową, gdzie nowoczesność miesza się z historią, a deweloperzy coraz mocniej ingerują w krajobraz. Stare Kamienice w połączeniu z nowoczesnym budownictwem w postaci biurowców oraz nowych apartamentowców są tutaj standardem.

Zalety dzielnicy: bardzo dobra komunikacja, zróżnicowane budownictwo, bliskość ośrodków akademickich, bogata baza usługowa, prestiż życia w “centrum”

Ceny nieruchomości: bardzo wysokie $$$$$

 

Żoliborz – zielona dzielnica Warszawy. Nie należy do najtańszych. Średnia cena 1 m2 mieszkania wynosi 11 858 PLN. Najchętniej wybierają ją osoby z duszą artystyczną, lubiące kameralne kawiarnie oraz rodziny z dziećmi. Znajduje się tam duży wybór terenów rekreacyjnych sprzyjających częstym spacerom. Najbardziej cicha i spokojna dzielnica stolicy – mówi Ian Smentek, Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości Nowodworski Estates.

Zalety dzielnicy: dużo zieleni, blisko centrum, dobra komunikacja

Ceny nieruchomości: wysokie $$$$

 

Wilanów – dzielnica nowoczesnego budownictwa. To jedno z najstarszych i najpiękniejszych osiedli stolicy, jednocześnie nie tak drogie, jak Ochota czy Żoliborz. Przyciąga ludzi młodych ceniących sobie komfort i nowoczesność.  Średnia cena mieszkania za m2 wynosi 10 697 PLN. Jest to jedna z droższych dzielnic Warszawy. Powstaje tu sporo nowych inwestycji, a ceny nie odstraszają młodych osób szukających swojego pierwszego mieszkania. Dużą część dzielnicy zajmuje nowoczesne osiedle mieszkaniowe “Miasteczko Wilanów” zajmujące ok 170 ha powierzchni. Z założenia miało być to takie miasto w mieście, gdzie wszystko jesteś w stanie załatwić. I tak własnie jest.

Zalety dzielnicy: nowo budownictwo mieszkaniowe, nieruchomości o wysokim standardzie, bezpieczna okolica

Ceny nieruchomości: wysokie $$$$

 

Ursynów to już nie tylko “sypialnia” Warszawy. Zieleń i przestrzeń oraz bardzo dobra komunikacja, w postaci metra to główne aspekty, które zachęcają osoby młode oraz rodziny z dziećmi do zamieszkania na Ursynowie. Jeżeli zależy nam na zakupach, powinniśmy się wybrać tą dzielnicę. Jest tu najlepsza oferta handlowa. Duża liczba ścieżek rowerowych oraz obiektów sportowych przyciąga mieszkańców ceniących sobie aktywny tryb życia. Średnia cena mieszkania za m2 wynosi 9 431 PLN/m2.

Zalety dzielnicy: dobra infrastruktura, rozwinięta komunikacja, bliskość Lasu Kabackiego

Ceny nieruchomości: średnie $$$

 

Podsumowując

warszawa w liczbach

 

Komentarze
  • Ania

    Bardzo dobry tekst!

    28 sierpnia 2019
    Odpowiedz
Napisz komentarz