analiza-podsumowanie-połrocze

Rynek nieruchomości – Podsumowanie pierwszego półrocza 2019 roku

Rynek nieruchomości cały czas jest w trendzie wzrostowym. Nie słabnie zainteresowanie mieszkaniami dwu – i trzypokojowymi oraz nowymi kredytami hipotecznymi.

Zarówno najem mieszkań jak i transakcje zakupu bądź sprzedaży pozostają na wysokim poziomie. Również wśród nieruchomości komercyjnych widać ciągłe zainteresowanie nowych nabywców i najemców. Jak kształtuje się sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce? Które miasta “pracują” najlepiej? Jak rynek kredytowy wpływa na transakcje nieruchomościowe? Na te i inne pytania odpowiada Ekspert Nowodworski Estates Robert Sulma w rozmowie z Elżbietą Jachymczak.

Jak kształtuje się sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce? 

Sytuacja kształtuje się bardzo dobrze. Rynek cały czas się rozwija, ceny również dzięki temu idą w górę, co jest odzwierciedleniem statusu ekonomicznego Polaków. Rynek nieruchomości w Polsce to suma działań na rynku klienta indywidualnego oraz klienta biznesowego. Pierwszy kwartał 2019 roku obfitował w rosnące ceny oferowanych mieszkań. W mojej opinii jesteśmy bliżej powolnej stabilizacji cen zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Jestem daleki od stwierdzenia jak często słyszę od klientów „teraz to rynek padnie”. Bo niby dlaczego? Demografia nam nie straszna. Oczywiście mówimy o dużych miastach, które przyciągają ludzi do pracy. Jest tam spore zapotrzebowanie na metry kwadratowe dla siebie. Widać to po rynku pierwotnym, gdzie 60% inwestycji sprzedawane jest w przeciągu miesiąca od wbicia łopaty w ziemię. Zarobki Polaków w porównaniu do zeszłego kryzysu są prawie dwukrotnie większe (2006 rok – 2654 PLN, 2018 – 4550 PLN). Ceny są takie same jak i w tamtym okresie (2006 rok Kraków – 7000 PLN, 2019 rok Kraków – 8000 PLN). Największe zmiany zanotowano w segmencie mieszkań 40-50 metrowych. Podobna sytuacja utrzymuje się w zakresie wynajmu nieruchomości. Koszty najmu mieszkań ciągle rosną. Jak wynika z opinii ekspertów w kwietniu 2019 roku koszty te były o 3% wyższe niż przed rokiem. Mieszkania na wynajem stają się coraz bardziej popularną formą inwestowania. Przynoszą zdecydowanie wyższe stopy zwrotu z inwestycji niż lokaty bankowe. Średni zysk wynajmującego to obecnie ok 7% brutto w skali roku. Oferowane mieszkania, zarówno te na sprzedaż jak i pod wynajem są dużo wyższej jakości. Rośnie świadomość właścicieli w zakresie wykorzystanie narzędzi do promocji ofert. Właściciele nieruchomości chętnie inwestują dodatkowe środki w Home Staging, co znacznie podnosi atrakcyjność nieruchomości. Na rynku nieruchomości komercyjnych sytuacja również wygląda bardzo dobrze. Pod względem wielkości oraz zaufania, jakim darzą go inwestorzy jesteśmy najlepsi w Europie Środkowo – Wschodniej. Duża płynność i niskie ryzyko inwestycyjne pozwala na oferowanie znacznie wyższych stóp zwrotu niż kraje Europy Zachodniej. Polska nadal jest atrakcyjną alternatywą dla dużych miast takich jak Berlin, Dublin czy Madryt.

Polski rynek nieruchomości pnie się w górę – sprawdź, w których miastach

Szczerze mówiąc daleki byłbym od porównywania miast. Każde z większych miast w Polsce przeżywa renesans i w każdym z nich obserwujemy wzrosty na poziomie od 3-5% w skali roku – mowa tu o sprzedaży. Najbardziej prosperującym rynkiem jest chyba pomorze, a w szczególności Gdańsk-Gdynia-Sopot. Myślę, że mieszkańcy z nad morza mogliby tutaj wypowiedzieć się najbardziej jak w przeciągu kilku lat „normalnego Kowalskiego” przestało stać na mieszkanie w nawet wielkiej płycie, które spełniałoby jego wymagania w pełni. Analizowane dane publikowane przez NBP za I kwartale 2019 r. pokazują, że średnia cena transakcyjna m2 mieszkania na rynku wtórnym w siedmiu największych miastach w Polsce wyniosła 6.933 PLN. Średnie ceny mieszkań w kwietniu 2019 roku w porównaniu kwietniem 2018 roku wzrosły o ponad 12% na rynku pierwotnym i o 8% na rynku wtórnym. Jak wynika z danych prezentowanych poniżej największe wzrosty cen zanotowały takie miasta jak Szczecin, Gdańsk i Katowice. Na rynku wtórnym dodatkowo łódzkie nieruchomości drożeją na przestrzeni roku.  

mieszkania-na-sprzedaż kraków
Opracowanie własne na podstawie danych Expander i Rentier.io

Pierwszy kwartał 2019 roku przyniósł wzrost powierzchni biurowych o 122,2 tys. m.kw., z czego najwięcej, bo 46,1 tys. m. kw. w Krakowie. Według danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych łączne zasoby powierzchni biurowych w Warszawie stanowią ponad połowę ogólnej liczby powierzchni biurowych w Polsce. Na ośmiu największych rynkach regionalnych łączna powierzchnia biurowa stanowiła ponad 5.190 tys. m.kw., z czego ponad 1.300 tys. m.kw przypada na Kraków. Drugim co do wielkości powierzchniowej ośrodkiem miejskim jest Wrocław, a w dalszej kolejności Trójmiasto. Prawie 130,5 tys. m.kw. zostało przeznaczonych na wynajem w I kwartale tego roku. Największy udział wśród podpisywanych umów najmu mają umowy nowe a tylko 1/3 stanowią odnowienia na kolejne lata. 

najem-komercyjny-wrocław

Jak rynek kredytowy wpływa na transakcje nieruchomościowe?

Wpływ na wysokie ceny ma na pewno wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi wśród Polaków. Według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej, w kwietniu wypłacono o 8% więcej kredytów hipotecznych, niż przed rokiem. Wartość BIK Indeks – PKM* (Popyt na Kredyty Mieszkaniowe) w kwietniu 2019 roku wynosił +16,2%. Oznacza to, że w przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK-i przesłały do BIK o 16,2% więcej zapytań o kredyty mieszkaniowe niż rok wcześniej. Jak podaje ZBP w ogólnopolskim raporcie o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości rok 2018 zakończył się liczbą 2.246.296 czynnych umów kredytów mieszkaniowych, co w odniesieniu do wyniku zanotowanego na koniec roku 2017 (2.140.896 umów) stanowi o 4,92% więcej. Saldo zadłużenia z tytułu czynnych kredytów mieszkaniowych na koniec 2018 roku wynosiło 415.158 mld PLN i wzrosło o 26.363 mld PLN w stosunku do roku 2017. Wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi to odwzorowanie rosnącego popytu na mieszkania. Banki w kwietniu 2019 roku udzieliły 21,5 tys. kredytów na cele mieszkaniowe na łączną kwotę 5,76 mld PLN. Stanowi to wzrost o 7,9% w ujęciu liczbowym oraz wzrost o 18,0% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do kwietnia zeszłego roku. Analizując dane oraz patrząc na prognozy na rok 2019 przewiduje się kolejny wzrost zaciąganych kredytów mieszkaniowych a tym samym wzrost kupowanych nieruchomości mieszkaniowych.

 

Podsumowując…

… tendencje wzrostowe na rynku nieruchomości utrzymują się od początku bieżącego roku. Cały czas największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania średniej wielkości. Również ilość udzielanych kredytów na cele mieszkaniowe ciągle jest na wysokim poziomie. Nieruchomości komercyjne rosną w siłę i stają się ciekawą alternatywą inwestycyjną nawet dla klientów indywidualnych. 

 

Szukając nowych ofert zajrzyj na stronę www.nowodworskiestates.pl 

* Metodyka indeksu: Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.
Komentarze
 • Joanna

  Podsumowanie w bardzo przystępny sposób podane

  3 lipca 2019
  Odpowiedz
 • Ted

  A czy mógłby to ktoś redagować, czytac przed publikacja, zrobić korektę? Polska języka trudna język – to wiadomo, ale bez przesady.

  4 lipca 2019
  Odpowiedz
Napisz komentarz