Najchętniej kupowane są kawalerki

Singiel kupuje mieszkanie

Kawalerki to jeden z najczęściej wybieranych dziś w Polsce rodzajów mieszkań. Coraz rzadziej zakładamy rodziny, coraz częściej żyjemy i mieszkamy sami. Jak dobrze wybrać mieszkanie dla singla? Na co zwrócić uwagę wybierając i kupując takie lokum?

Wspominam o mieszkaniu, bo bardzo rzadko zdarza się, by singiel potrzebowałby i kupowałby dom. Zwykle jest to niewielkie mieszkanie, w rozmiarze od 25 do 35 metrów kwadratowych, jeden pokój, choć czasem da się znaleźć i dwa pokoje w tym metrażu. Ów rozmiar, lokalizacja i stanu nieruchomości to trzy najważniejsze elementy, które singiel powinien wziąć pod uwagę, kupując swoje pierwsze mieszkanie. Warto też pomyśleć nieco przyszłości, gdy zechcemy np. założyć rodzinę, i nie zamykać się na propozycje nieco większych metraży. Chwilowo tę dodatkową przestrzeń możemy przeznaczyć np. na organizację dobrze zagospodarowanego kącika do pracy.

Lokalizacja

Kolejnym ważnym aspektem do rozważenia jest lokalizacja. Mieszkania w centrum Warszawy czy Krakowa są dużo, dużo droższe od podobnych nieruchomości tyle że ulokowanych na obrzeżach miasta. Problemem singli bywa kredyt, szczególnie wtedy, gdy rzecz dotyczy osoby młodej, dopiero wkraczającej na rynek pracy. Tu cena mieszkania może być zaporą nie do przejścia, bo bank może nie zechcieć udzielić kredytu. W tej sytuacji, gdy chcemy kupić mieszkanie w pojedynkę, bez wsparcia partnera czy rodziców, lepszym wyjściem będzie poszukanie metrażu większego, acz lekko oddalonego od ścisłego centrum miasta. W ten sposób zyskamy większą przestrzeń, niższą ratę kredytu, a miasta i tak rozwijają się na tyle dynamicznie, że za parę lat może okazać się, że nasze obrzeża przynależą już zdecydowanie bardziej do śródmieścia niż do przedmieścia.  

Rynek

Ostatnim z najważniejszych punktów na liście przygotowań do zakupu nieruchomości jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Decyzja zapada zwykle na początku tej drogi do własnego mieszkania. Według specjalistów z agencji nieruchomości, rynek wtórny jest ciekawszy o tyle iż właściwie “z marszu” możemy zamieszkać w gotowym i ładnie urządzonym mieszkaniu, a takich na rynku jest dziś sporo. Stan deweloperski wymaga od nas kolejnych nakładów finansowych – tym razem na remont, wykończenie i urządzenie wnętrz. Jeśli więc nasze możliwości finansowe są ograniczone, naturalnie lepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup lokalu używanego. Z drugiej strony, kupno mieszkania to poważna inwestycja i, zakładając, że przynajmniej kilka lat będziemy w nim mieszkać, warto pochylić się nad opcją stopniowego urządzania wnętrza, ale dokładnie tak jak sobie to wymarzyliśmy.

Finanse

Mieszkanie mamy więc wybrane, trzeba teraz pomyśleć, jak je sfinansować. Jeśli nie mamy gotówki naturalnym wyborem będzie kredyt hipoteczny. Tu najważniejsza będzie nasza wiarygodność finansowa i zdolność do spłaty zobowiązań, określana na podstawie naszych dochodów i wydatków. Będzie potrzebne zaświadczenie o zatrudnieniu i średnich dochodach za okres ostatnich trzech lub sześciu miesięcy (w przypadku umów cywilnoprawnych okres ten wzrasta do 12 miesięcy), umowy i rachunki za wykonaną pracę, a gdy prowadzimy własną działalność – dane rejestrowe działalności, zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami z urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także formularz PIT za ostatni rok. Po kontroli zdolności kredytowej bank zainteresowany będzie także dokumentami dotyczącymi samej nieruchomości, jaką chcemy zakupić. Niezbędne będzie przedstawienie przedwstępnej umowy sprzedaży podpisanej z deweloperem lub osobą sprzedającą nieruchomość na rynku wtórnym. Dla nieruchomości z rynku wtórnego potrzebne będzie potwierdzenie, że sprzedający nieruchomość ma prawo do dysponowania nią – będzie to najczęściej odpis księgi wieczystej. Oczywiście każdy bank ma swoje procedury i mogą być potrzebne jeszcze inne dokumenty. Pamiętać należy również o wkładzie własnym, minimum 10 procent wartości nieruchomości.

Razem czy osobno

Przed podjęciem tak ważnej decyzji, jaką jest zakup własnego mieszkania warto zastanowić się też nad takimi kwestiami jak zabezpieczenie finansowe na wypadek nieszczęśliwych wypadków, na jak długo zamierzamy związać się z danym miastem, a w tym kontekście wziąć pod uwagę pomysł na swoją karierę zawodową i miejsce, gdzie ona ma się rozwijać – wciąż Kraków czy może jednak już Warszawa? Być może warto nieco dłużej wynajmować lokum, gromadząc przy tym środki na większy wkład własny? A może w kolejnych miesiącach poznamy kogoś, z kim będziemy chcieli wspólnie powziąć takie zobowiązanie?

 

Napisz komentarz