Kawalerka Kraków wynajem

Wynajem kawalerki w Krakowie – od czego zależą ceny?

Kawalerka to temat bardzo ciekawy z punktu widzenia pośrednika nieruchomości. Z jednej strony lokale tego typu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem najemców, z drugiej – deweloperzy wolą inwestować w inne rodzaje nieruchomości. Skąd bierze się taka rozbieżność? Od czego zależą ceny wynajmu kawalerki w Krakowie i w której części miasta najlepiej szukać? Na te i inne pytania pomaga nam odpowiedzieć nasz krakowski agent Radek Góral.

Ile kosztuje wynajem kawalerki w Krakowie?

Ceny kawalerek w Krakowie niskie nie są – wie to każdy, kto w Mieście Królów szukał mieszkania na wynajem. Co więcej, nieruchomości wciąż drożeją, a kawalerki nie są w tym przypadku wyjątkiem. Ile trzeba więc zapłacić za miesięczny najem ok. 30-metrowego mieszkania w Krakowie?

Wynajem kawalerki w przyzwoitym standardzie to koszt ok. 1800 zł – mówi Radek Góral, Starszy Specjalista ds. Sprzedaży i Wynajmu Nieruchomości w NE. Zaznacza przy tym, że mowa o centrum miasta, bo można znaleźć oczywiście i tańsze oferty. – Przedział cenowy waha się od 1200 do nawet 2500 zł czynszu najmu – uzupełnia.

No właśnie: czynsz płacony właścicielowi to jedno. A przecież dochodzą do tego opłaty administracyjne, czyli media, wywóz śmieci, miejsce postojowe itp. Rzeczywista cena za wynajem kawalerki w Krakowie rośnie zatem o kilkaset złotych.

Dlaczego kawalerki w Krakowie są drogie?

Widok na Kraków

To pytanie zadaje sobie każdy, kto poszukuje czterech kątów na własne potrzeby. Odpowiedź wcale nie jest skomplikowana – popyt na kawalerki jest większy niż podaż. Taki stan rzeczy jest między innymi efektem tego, że deweloperzy niechętnie inwestują w małe metraże.

Dlaczego? Przecież w mieście roi się od studentów i pracowników korporacji, którzy potrzebują lokali tylko dla siebie. Najczęściej nie mają rodzin, ich potrzeby mieszkaniowe są bardzo ograniczone – kawalerki w Krakowie stanowią więc dla nich idealne rozwiązanie. A jednak deweloperzy stawiają na większe, ponad 40-metrowe lokale. Takie, które generują po prostu wyższy czynsz każdego miesiąca. Stąd zdecydowanie łatwiej znaleźć kawalerkę na rynku wtórnym niż pierwotnym.

Nie każdy ma świadomość, że z kawalerek w Krakowie można uzyskać relatywnie najwyższą stopę zwrotu. Najemcy bardzo chętnie się na nie decydują, ponieważ nierzadko jest to dla nich wystarczająca przestrzeń. Dodatkowo, im mniejsze mieszkanie, tym niższe koszty jego eksploatacji – zauważa Radek Góral. – Poza tym, jak się okazuje, na rynku najmów mieszkania jednopokojowe to towar deficytowy – dodaje.

W efekcie mamy więc do czynienia z małym paradoksem: ceny za metr kwadratowy kawalerki w Krakowie są zdecydowanie wyższe niż mieszkania dwu- czy trzypokojowego. Potrafi ona jednocześnie wygenerować czynsz najmu jedynie niewiele niższy aniżeli większe i zdecydowanie droższe lokale.

Gdzie wynająć kawalerkę w Krakowie?

Deficyt kawalerek w Krakowie wcale nie oznacza braku atrakcyjnych ofert. Trafiają się one w całym mieście. Znajdziemy je zarówno w pobliżu uczelni, jak i na osiedlach typowo mieszkalnych, takich jak Bieżanów – informuje Radek Góral. Wbrew pozorom jest więc w czym wybierać.

Kraków – kawalerka dla studenta

Kawalerka dla studenta

Studenci to jedna z grup najbardziej zainteresowanych kawalerkami w Krakowie. Lokale tego typu pozwalają ograniczyć koszty eksploatacji i gwarantują wystarczająco dużo przestrzeni jak na potrzeby żaków. Na rynku nie brakuje ofert, które wpisują się w ich oczekiwania. Strategiczne jest tutaj połączenie dogodnej lokalizacji i niewygórowanej ceny. Gdzie warto szukać kawalerki, będąc studentem w Krakowie?

Na pewno wiele do zaoferowania ma Ruczaj. Choć mieszkania znacznie podrożały tam przez ostatnie lata, jest to wciąż atrakcyjne miejsce dla studentów. Znaczenie ma przede wszystkim bliskie sąsiedztwo Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ze względu na bogatą infrastrukturę i niezłe połączenie z centrum miasta Ruczaj na swój dom wybierają jednak również studenci innych uczelni.

Drugim rejonem gęsto zamieszkanym przez żaków są okolice AGH. Choć nie brakuje tam akademików uczelni, bardzo często można znaleźć w okolicy również kawalerki dla studentów, wynajmowane przez prywatnych właścicieli. Tanio nie jest – decyduje o tym na pewno lokalizacja: to praktycznie samo centrum miasta.

Kraków – kawalerka dla pary

Kawalerka dla pary

O tym, dlaczego mieszkanie w dwie osoby w jednej kawalerce nie jest dobrym pomysłem, pisaliśmy przy okazji walentynek… Jeśli jednak ktoś chciałby zaryzykować – gdzie powinien szukać?

Dla osób, które już zarabiają, cena wynajmu ma nieco mniejsze znaczenie niż w przypadku studentów. Para może ponadto podzielić koszty po połowie, co pozwala nająć mieszkanie w naprawdę atrakcyjnych lokalizacjach Krakowa. Warto mieć blisko do centrum, ale trzeba też zwrócić uwagę na dystans do pracy. Mając na uwadze, że w Krakowie wiele osób pracuje w międzynarodowych korporacjach, należy odnotować, iż ich siedziby mieszczą się często na obrzeżach miasta. Co więcej, w przypadku kawalerki dla pary dogodzić trzeba aż dwóm osobom.

Najlepszym pomysłem będzie więc najem kawalerki w miejscu dobrze skomunikowanym z każdą częścią miasta. Warto zatem zwrócić uwagę na Grzegórzki, Prądnik Czerwony czy Krowodrzę.

Jak wygląda rynek kawalerek w Krakowie?

Podsumowując, należy stwierdzić, że popularność kawalerek w Krakowie jest umiarkowana. Interesuje się nimi zdecydowanie więcej najmujących niż inwestorów. A to błąd. Z opinii naszego specjalisty Radka Górala wynika, że kawalerki w Krakowie są nie tylko najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla najemców, ale i najbezpieczniejszą inwestycją dla osób zarabiających na wynajmie.

Napisz komentarz