Oddaj mieszkanie w zarząd nieruchomości

Zarządca nieruchomości – człowiek do zadań specjalnych

Nie lokaty, nie złoto czy bitcoiny. Polacy mają coraz więcej pieniędzy i coraz chętniej inwestują w nieruchomości. Mieszkanie na wynajem wydaje się być najmniej ryzykownym interesem. Pytanie, co dalej z tym mieszkaniem robić?

Stała stopa zwrotu, pewna lokata pieniędzy i niewielkie ryzyko strat z inwestycji kusi zarówno początkujących jak i tych bardziej doświadczonych inwestorów. Ale do sukcesu sam lokal nie wystarczy – potrzebny jest jeszcze odpowiedni najemca oraz trochę czasu do opiekowania się mieszkaniem. I z tym czasem bywa problem. Bycie rentierem to marzenie wielu, ale niewielu udało się ten status uzyskać, dlatego wynajmowanie mieszkania jest zwykle dodatkowym zajęciem. Często kosztem wolnego czasu, który właściciel mógłby poświęcić rodzinie lub swoim pasjom (chyba, że jego pasją jest zarządzaniem najmem nieruchomości, wtedy mamy sytuację idealną). Obowiązków przybywa, gdy właściciel sukcesywnie włącza do swojego portfolio nowe inwestycje.

A na tym ciężkiej pracy nie koniec. Każdy, kto musi zajmować się poszukiwaniem najemcy, pokazywaniem mieszkania zainteresowanym, dopełnianiem formalności związanych z umową, protokołem zdawczo-odbiorczym, przekazywaniem kluczy etc., wie, jak dużo czasu to zajmuje. Wynająć raz, a dobrze – marzenie wielu. Bywa i tak, że sam proces wynajęcia mieszkania to tylko połowa sukcesu. Schody zaczynają się, gdy najemcy zmieniają się w błyskawicznie, gdy nie wywiązują się z umowy, nie płacą czynszu terminowo lub wcale, albo gdy wydzwaniają do właściciela z każdą drobnostką związaną nie tylko z mieszkaniem. Jak nie stracić kontroli nad swoją własnością i nie zwariować? – Warto rozważyć współpracę z profesjonalnym zarządcą najmem – podpowiada Małgorzata Piskuła, specjalistka do spraw zarządzania nieruchomościami agencji Nowodworski Estates. – Pozwoli to uniknąć wielu niespodzianek i pułapek w sytuacjach problematycznych i konfliktowych. Istnieje wiele zapisów, które chronią najemców, a właściciel niekoniecznie musi o nich wiedzieć. Działając spontanicznie w obronie swoich interesów i podejmując logiczne, wydawałoby się, decyzje, właściciel może niechcący naruszyć prawa lokatorów i uwikłać się w dodatkowe problemy – dodaje.

Decyzja o przekazaniu opieki nad własnością zarządcy nieruchomości została podjęta. Co dalej? Należy sprawdzić, jakie agencje nieruchomości oferują usługi zarządzania i wybrać tę, która przedstawi nam najkorzystniejszą i najbardziej profesjonalną ofertę. Warto spotkać się z przedstawicielem agencji nieruchomości i wypytać szczegółowo o wszystkie kwestie związane z zarządzaniem najmem. Kontakt na żywo zazwyczaj weryfikuje podejście do klienta i pozwala właścicielowi na ocenę kompetencji przyszłego opiekuna swojej nieruchomości. – W tym zawodzie czujność to podstawa. Każda z pozoru drobnostka i detal są ważne. Osoba opanowana, odpowiedzialna i przede wszystkim bardzo dobrze zorganizowana powinna się sprawdzić, ale oprócz tego przydaje się mnóstwo cierpliwości i umiejętność bardzo szybkiego rozwiązywania różnego rodzaju problemów pod presją czasu. Klienci miewają różne pomysły, dlatego warto mieć przygotowane odpowiedzi na każde pytanie – uważa Małgorzata Piskuła.

Biorąc w zarządzanie nieruchomość, zarządca przejmuje właściwie obowiązki jej właściciela. Technicznie wygląda to tak: najpierw agent nieruchomości szuka najemcy, pokazuje mieszkanie, organizuje podpisanie umowy najmu i protokołu zdawczo-odbiorczego, spisuje liczniki oraz załatwia wszelkie sprawy finansowe w związku z wynajmem. Gdy formalności są już dopięte, do akcji wkracza zarządca. Od tej pory będzie pilnował regularnych opłat za wynajęcie nieruchomości, rozliczał media i pozostawał w kontakcie z najemcą. Często zdarza się, że najemca zgłasza usterki, których naprawa leży w obowiązku wynajmującego lub też ma pytanie, na które pilnie potrzebuje odpowiedzi – wszystkie te zadania bierze na siebie zarządca. Co więcej, aby mieć pewność co do stanu nieruchomości, zarządca w ustalonym czasie osobiście pojawia się w mieszkaniu, aby skontrolować stan lokalu. – Ale mieszkania nie sprawdzamy co miesiąc – uspokaja specjalistka z biura nieruchomości Nowodworski Estates – Gdy najemca od początku nie sprawia żadnych problemów i wszystko odbywa się zgodnie z umową, wystarczy pojawić się raz na rok lub rzadziej. Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdy niezbędne są częstsze interwencje, ale nie jest to regułą – dodaje Małgorzata Piskuła.  

Gdy skończy się czas wynajmu, zarządca przejmie nieruchomość, a agent rozpocznie poszukiwanie nowego najemcy. Warto podkreślić, że profesjonalny zarządca przeprowadzi całą operację w taki sposób, by właściciel mieszkania zachował płynność finansową i stały dochód. Wygoda, jaką oferuje usługa zarządzania nieruchomościami jest jedną z tych zalet, która najbardziej właścicieli przekonuje. Zyskują oni pewność, że wszystko jest pod kontrolą, podczas gdy oni mogą spokojnie opalać się w ciepłych krajach. W związku ze wzrastającym tempem życia, nowymi trendami, aktywnym życiem Polaków i zmieniającą się mentalnością z usługi zarządzania nieruchomościami korzysta coraz więcej i więcej osób. Podejście, że wszystko najlepiej zrobić samemu, bo „nikt tego nie zrobi lepiej ode mnie” powoli odchodzi w przeszłość. Jeśli można oddać sprawę w ręce profesjonalisty, który wykona zadanie szybciej i lepiej, to właściciel tylko na tym skorzysta. Szczególnie, że wolny czas jest w dzisiejszych czasach bardzo cenny.

m.kijowski@nowodworskiestates.pl

   

Komentarze
  • Adam

    Bardzo fajny artykuł!

    6 listopada 2018
    Odpowiedz
Napisz komentarz