co robić w majówkę 2020

Majówka 2020 – w domu czy poza nim? Podpowiadamy, jakie masz możliwości

Ten rok niewątpliwie będzie wyjątkowy pod kątem organizacji urlopów. Koronawirus już pokrzyżował wiele wyjazdowych planów, a sezon wakacyjny jeszcze się nawet nie zaczął. Jedną z pierwszych ofiar epidemii stanie się tegoroczna majówka. Jako że wczasy nierozerwalnie wiążą się z nieruchomościami, zbieramy w jednym artykule najważniejsze przepisy, których trzeba przestrzegać w długi weekend, i podpowiadamy, jak zorganizować sobie czas – również w domu.

Nietypowy weekend majowy

Ale było narzekania, kiedy dowiedzieliśmy się, że tegoroczny weekend majowy będzie miał tylko trzy dni! Wszystkim pewnie wydawało się, że to najgorsze, co może nas spotkać w tym pięknym czasie. Wcześniej bywało tak, że dało się rozciągnąć majówkę do tygodnia albo i więcej, a tym razem marne trzy dni!

Teraz o długości weekendu nikt już nie myśli. Wiele oddalibyśmy bowiem za to, żeby te trzy dni móc normalnie wykorzystać…
Ale tak się nie stanie. Epidemia koronawirusa trwa w najlepsze, nałożone przez rządy restrykcje wciąż obowiązują, a po turystyce nie ma śladu. Władze zalecają, aby nie opuszczać domów bez potrzeby, ale sytuacja wygląda już odrobinę lepiej niż jeszcze dwa tygodnie temu. Majówka wcale nie musi więc okazać się taka zła. Przyjrzyjmy się więc możliwościom, które mamy!

covid-19 mem izolacja podróże oczekiwania rzeczywistość

Ucieczka za miasto

Niedawno został zniesiony zakaz wstępu do lasów, parków i na plaże. To otwiera przed nami całe spektrum możliwości, bo weekend da się spędzić na wolnym powietrzu (celowo pomijamy tutaj temat pogody). Bulwary, wyjazd nad jezioro, wędrówka po puszczy? Proszę bardzo, nic nie stoi na przeszkodzie. No… prawie nic.

Jedynym problemem pozostają noclegi. Korzystanie z hoteli w celach rekreacyjnych wciąż jest zakazane, podobnie jak wynajmowanie mieszkań na doby. Jedyną opcją, żeby wyjechać gdzieś na dłużej niż jeden dzień, jest zakwaterowanie we własnym domku letniskowym, ewentualnie skorzystanie z uprzejmości znajomych, którzy taką nieruchomość posiadają.

Większość z nas będzie więc prawdopodobnie musiała obejść się smakiem. Ale nie ma czego żałować! W długi weekend pogoda… o tym mieliśmy nie mówić.

Wypoczynek na działce

Czasem nie potrzeba wiele, by zrelaksować się na łonie natury. Wystarczy wizyta w ogródku działkowym. Przebywanie – również w celach czysto rekreacyjnych – w takich miejscach jest dozwolone i nawet nie wymaga noszenia maseczek ochronnych. Grill, prace ogródkowe czy po prostu opalanie się z kuflem złocistego trunku w dłoni są więc jak najbardziej wskazane…

Pod warunkiem, że planów nie pokrzyżuje nam pogoda, o której nie rozmawiamy. Albo fakt, że przecież nigdy nie posiadaliśmy działki rekreacyjnej. Może najwyższa pora się za jakąś rozejrzeć?

majówka 2020 mem ojciec chrzestny działka

Sezon grillowy czas zacząć?

Miłośnicy grilla nie mają w tym roku lekko. No, chyba że mogą pochwalić się przestronnym tarasem i rozległym ogrodem. W takim przypadku ich plany na majówkę raczej nie podlegają dyskusji. Długi weekend to idealny moment na to, żeby odpocząć, usmażyć parę pysznych obiadów, poleżeć na leżaku. Pewnie nawet uda się zaprosić kilkoro znajomych, żeby zwalczyć dominującą ostatnio w życiu wszystkich samotność.

W nieco gorszym położeniu są mieszkańcy bloków. Nawet jeśli mają do dyspozycji balkon czy wspólną przestrzeń rekreacyjną, z której mogą korzystać, przepisy administracji zapewne zabraniają organizowania przyjęć grillowych. Nie wszystko jednak stracone! Na szczęście ludzkość po raz kolejny wspięła się na wyżyny swojej kreatywności i w myśl powiedzenia „potrzeba matką wynalazku” dała życie urządzeniu, które nazywamy grillem elektrycznym. Można z niego korzystać na balkonach (Ba! Nawet w mieszkaniach – szach mat, pogodo!), nie trzeba wypluwać płuc, żeby go rozpalić, a przygotowane posiłki smakują tak dobrze jak znad rozżarzonego węgla (przy czym w zębach nie chrzęści żaden popiół).

mem izolacja majówka 2020 grill

Home, sweet home

Spójrzmy prawdzie w oczy – większość Polaków tegoroczną majówkę spędzi po prostu w zaciszu własnego mieszkania. Jasne, że wszystkim już przejadł się ten „czas dla siebie”, ale może to dobry moment na to, żeby zastanowić się, czy dobrze go wykorzystaliśmy? Niebawem życie zacznie wracać do szeroko pojętej normalności i – choć z niecierpliwością na to czekamy – powrócą także wszystkie te aspekty, które wcześniej uprzykrzały nam codzienność. Znów zabraknie czasu na nadrabianie kulturalnych zaległości, spędzanie czasu z rodziną, porządkowanie nieuporządkowanych spraw i pielęgnowanie zaniedbanych zainteresowań. Być może to ostatni gwizdek, aby się tym wszystkim zająć?

Doceńmy więc bliskość żony, męża, dzieci, kogokolwiek, z kim spędzamy ten niełatwy czas. Zorganizujmy raz jeszcze wieczór z planszówkami. Sięgnijmy po tę książkę czy serial, które odłożyliśmy na bok dobry rok temu. Odkopmy modele samolotów, od matury czekające na sklejanie. Jest co robić!

Jaki masz pomysł na długi weekend?

Nie sposób dziś przecenić wartość, jaką dają dobrze zagospodarowane nieruchomości. Dom z ogródkiem, letniskowy szałas czy działka rekreacyjna – tej majówki są na wagę złota. Nie przejmujmy się jednak nawet wtedy, gdy do dyspozycji mamy jedynie wynajmowaną kawalerkę. Dom to nasza bezpieczna przystań, a to, jak ją wykorzystamy, zależy wyłącznie od naszej wyobraźni 🙂

Głowy do góry! Epidemia kiedyś się skończy i wtedy będziemy mogli cieszyć się swobodą. Tymczasem dajcie znać w komentarzach, co planujecie na tegoroczny weekend majowy!

Napisz komentarz

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą powyższego formularza jest Nowodworski Estates sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Krakowie (31-069) przy ul. Sukienniczej 8/U8. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania przez Administratora danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności